Դեկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արամ Գրրիգորյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, կենսաթոշակների և առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերն էին:
«2017թ. պետական բյուջեով սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսերի համար նախատեսված է 21 մլրդ 794 մլն դրամ: 2017 թվականի հաստատված պետական բյուջեի ծախսերը 2016 թվականի բյուջեի համեմատ կնվազեն 164 մլն դրամով», - զեկույցում նշել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով 2017 թվականին ևս ոլորտի գերակա ուղղություններ կմնան բնակչության սոցիալական պաշտպանության մակարդակի հետևողական բարձրացումը և ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավվումը:
Առողջապահության ոլորտի 2017 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը ներկայացրել է առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը:
«Համակարգի ծախսերը 2017թ. բյուջեի նախագծով կազմել են 5 մլրդ 917,8 մլն դրամ, 2016թ.-ի՝ 5 մլրդ 949,8 մլն դրամի դիմաց: Նվազումը կազմում է 32մլն դրամ»,- նշել է նախարարը:
Գումարի նվազումը նախարարը պայմանավորել է առողջապահական որոշ ծրագրերի կանոնադրական կապիտալի համալրում ծրագրով գումարների փոփոխությամբ՝ մարմամբ:
Զեկուցողները պատասխանել են որոշ ծրագրերի իրականացմանը և դրանց ուղղվող դրամական միջոցների մասին պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

В постоянных комиссиях парламента продолжаются обсуждения государственного бюджета на 2017 год
5-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арам Григорян и Руслан Исраелян.
В повестку заседания были включены вопросы финансирования сфер социального обеспечения и здравоохранения, выплаты пособий, пенсий.
«В 2017 году расходы в сфере социального обеспечения предусмотрены в размере 21 млрд 794 млн драмов. Расходы утвержденного государственного бюджета на 2017 год по сравнению с бюджетом 2016 года, сократятся на 164 млн драмов», – в своем слове отметил министр труда и социальных вопросов НКР Самвел Аванесян.
По словам министра, в 2017 году последовательное повышение уровня социальной защиты населения, а также улучшение демографической ситуации продолжат оставаться приоритетными направлениями.
Расходы государственного бюджета на 2017 год  в сфере здравоохранения представила министр здравоохранения Карине Атаян.
«Если в 2016 году расходы в сфере здравоохранения составили 5 млрд 949,8 млн драмов, то, согласно проекту государственного бюджета на 2017 год, они составят 5 млрд 917,8 млн драмов. Расходы сократятся на 32 млн драмов», - добавила министр.
Уменьшение суммы, по словам министра, обусловлено уплатой суммы в рамках программы пополнения уставного капитала для некоторых программ здравоохранения.
Докладчики ответили на вопросы депутатов касательно средств, направленных на реализацию некоторых программ.