Դեկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արզիկ Մխիթարյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված արտաքին գործերի նախարարության, զբոսաշրջության, պատմական միջավայրի պահպանության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերն էին:
2017 թվականի ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը, Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը և «Ազատ Արցախ» հանրային թերթի գլխավոր խմբագիր Լեոնիդ Մարտիրոսյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին համատեղ նիստ են ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի և ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները:
Համատեղ նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Գալիք տարվա բյուջեի նախագծում նախատեսված արդյունաբերության, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի, էներգետիկ համակարգի, ոլորտների ֆինանսավորման մասին համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել նախարարները և բնագավառի պատասխանատուները:

Discussions of the 2017 Draft Budget at the NA Standing Committees Started
December 2, a joint sitting of the NA Standing Committees on Foreign Relations and on Budget, Financial and Economic Management, chaired by committee chairs Arzik Mkhitaryan and Ruslan Israelyan took place.
The agenda of the joint meeting have included the issue on financing of the Ministry of Foreign Affairs, the sphere of tourism, protection of the historic environment and the scope of information provided for in the draft of the NKR law "On the State Budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2017".
The NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan, Deputy Economy Minister Sergey Shahverdyan, chairman of the Artsakh Public TV and Radio Company Board Norek Gasparyan and "Azat Artsakh" newspaper's chief editor Leonid Martirosyan made corresponding reports on the plans for 2017.
In the afternoon NA Standing Committees on Production and Manufacturing Infrastructure, and on Budget, Financial and Economic Management had a joint meeting.
The joint meeting was conducted by the deputies Arpat Avanesyan and Ruslan Israyelyan.
Corresponding reports on the draft budget for next year provided to industry, urban development, agriculture, transport and communication, energy system, the financial sector were made by ministers and the areas executives.
For additional clarification MPs posed questions to the reporters.
NA Chairman Ashot Ghoulyan as well as Vice Chairman Vahram Balayan also participated in the discussions.