Դեկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արզիկ Մխիթարյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված արտաքին գործերի նախարարության, զբոսաշրջության, պատմական միջավայրի պահպանության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերն էին:
2017 թվականի ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը, Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը և «Ազատ Արցախ» հանրային թերթի գլխավոր խմբագիր Լեոնիդ Մարտիրոսյանը:
Օրվա երկրորդ կեսին համատեղ նիստ են ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի և ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները:
Համատեղ նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Գալիք տարվա բյուջեի նախագծում նախատեսված արդյունաբերության, քաղաքաշինության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի և կապի, էներգետիկ համակարգի, ոլորտների ֆինանսավորման մասին համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել նախարարները և բնագավառի պատասխանատուները:

В постоянных комиссиях НС началось обсуждение проекта государственного бюджета НКР на 2017 год
2-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Арзик Мхитарян и Руслан Исраелян.
В повестку дня совместного заседания были включены вопросы финансирования Министерства иностранных дел, сферы туризма, охраны исторической среды и информационной сферы, предусмотренные в проекте закона НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2017 год".
С соответствующими докладами о планах на 2017 год выступили министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, заместитель министра экономики Сергей Шахвердян, председатель Cовета Общественной телерадиокомпании Арцаха Норек Гаспарян и главный редактор газеты "Азат Арцах" Леонид Мартиросян.
Во второй половине дня состоялось совместное заседание постоянной  комиссии НС НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур  и постоянной комиссии по внешним сношениям и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Совместное заседание вели председатели комиссий Арпат Аванесян и Руслан Исраелян.
С соответствующими докладами о финансировании промышленной сферы, градостроительства, сельского хозяйства, транспорта и связи, энергетической системы выступили  министры  и ответственные лица  сферы.