Դեկտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը: Նիստի օրակարգային թեման «ԼՂՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր:
Գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի պաշտոնական ծանոթացման առաջին միջոցառմանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Օրինագծի և բյուջետային փաթեթի մյուս փաստաթղթերի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդում է ներկայացրել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նա ադրադարձել է նախագծի հիմքում դրված հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, եկամուտների ձևավորմանը, բյուջեի կատարման համար անհրաժեշտ օրենսդրական կարգավորումներին և այլ հարցերի:
Այնուհետև բյուջեի նախագծի մասին լրացուցիչ պարզաբանումներ է տվել ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը և ներկայացրել 2017 թվականին երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում պատգամավորները օրինագծի վերաբերյալ հարցեր են առաջադրել գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին:
Համաձայն հաստատված ժամանակացույցի, քննարկումները դեկտեմբերի 2-ից կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում:

1-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики, которое вел председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян. В повестке дня заседания был проект закона НКР «О государственном бюджете НКР на 2017 год».
На первом мероприятии по ознакомлению с главным финансовым документом будущего года присутствовали председатель Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян.
С соответствующим докладом касательно законопроекта и других документов бюджетного пакета выступил министр финансов НКР Спартак Тевосян. Он коснулся основных макроэкономических показателей, на основе которых был составлен проект, формирования доходов, законодательных регулирований, необходимых для исполнения бюджета и других вопросов.
Затем дополнительные пояснения относительно проекта бюджета дал премьер-министр НКР Араик Арутюнян. Он также коснулся основных направлений социально-экономической политики страны в 2017 году.
Состоялся обмен мнениями, в ходе которого депутаты задали представителям исполнительной власти вопросы о законопроекте.
Согласно утвержденному графику, со 2-го декабря обсуждения продолжатся в постоянных комиссиях и фракциях парламента.