Դեկտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը: Նիստի օրակարգային թեման «ԼՂՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր:
Գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի պաշտոնական ծանոթացման առաջին միջոցառմանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Օրինագծի և բյուջետային փաթեթի մյուս փաստաթղթերի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդում է ներկայացրել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նա ադրադարձել է նախագծի հիմքում դրված հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, եկամուտների ձևավորմանը, բյուջեի կատարման համար անհրաժեշտ օրենսդրական կարգավորումներին և այլ հարցերի:
Այնուհետև բյուջեի նախագծի մասին լրացուցիչ պարզաբանումներ է տվել ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը և ներկայացրել 2017 թվականին երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում պատգամավորները օրինագծի վերաբերյալ հարցեր են առաջադրել գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին:
Համաձայն հաստատված ժամանակացույցի, քննարկումները դեկտեմբերի 2-ից կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում և խմբակցություններում:

December 1, a joint meeting of the Standing Committees of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic took place, which was conducted by the Chairman of the Standing Committee on on Budget, Financial and Economic Management, Ruslan Israelian. On the agenda of the meeting was the draft law of the NKR "On the NKR State Budget for 2017.
National Assembly President, Ashot Ghoulyan, Prime Minister Araik Harutyunyan attended the first event on the official introduction of the main financial document of the next year.
The report on the bill and other documents of the budget package was made by the NKR Minister of Finance Spartak Tevosyan. He referred to issues to the main macroeconomic indicators underlying the formation of income, legal regulations necessary for implementation of the budget and other issues.
Then additional explanations regarding the draft budget were given by the NKR Prime Minister Araik Haroutyunyan.
Then additional clarifications on the draft budget for 2017 were presented by the NKR Prime Minister Araik Harutyunyan. He touched upon the main directions of the country's socio-economic policy in 2017.
An exchange of views, during which the deputies asked the representatives of the executive branch questions about the bill.
According to the approved schedule, discussions will continue in the standing committees and factions of Parliament from December 2.