Տեղի է ունեցել ԱԺ հերթական լիագումար նիստը
Նիստի սկզբին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրապարակել  է պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանի  դիմումը՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ՝ պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու մասին:
Անցնելով օրակարգային  հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել և հավանության է արժանացրել «Հողի հարկի մասին»  ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Գույքահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և  «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքների փաթեթը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բալայանի և Ալյոշա Գաբրիելյանի համահեղինակած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Խորհրդարանականները երկրորդ ընթերցմամբ հավանության են արժանացրել նաև «Էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության մասին» ինչպես նաև «Սնանկության մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները:
ԼՂՀ 2016թ. 9 ամսվա պետական բյուջեի  կատարման տեղեկատվությամբ հանդես է եկել ԼՂՀ Ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ 9 ամսվա ընթացքում  երկրի համախառն ներքին արդյունքը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 7,4%-ով և կազմել 145,6 մլրդ դրամ: Ընդհանուր առմամբ, այդ նույն ժամանակաշրջանում ծախսերը կազմել են 53մլդ 460մլն դրամ, որը նախորդ տարվանից ավելի է 342մլն-ով:
«9 ամսվա կտրվածքով առաջնահերթ ծախսերի մասով բոլոր պարտավորությունները կատարված են»-, նշել է ֆինանսների նախարարը:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, նիստը շարունակվել է գործադիր իշխանության մասնակցությամբ:
ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը և նախարարները պատասխանել են պատգամավորների՝ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների միջև պայմանագրի կնքմանը, ՏԻՄ ընտրություններին, ձմռան ամիսներին ծախսած էլեկտրաէներգիայի և գազի դիմաց վճարումներին, հեռուստատեսության թվայնացման պատճառով ալիքների անջատումներին, որոշ շրջաններում տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացմանը, որոշ գյուղերում հեղուկ գազի մատակարարմանը, և այլ ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցերի:
Այնուհետև լիագումար նիստում հրապարակվել է ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական  մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի 2017թ. տարեկան գործունեության ծրագիրը, որը ներկայացրել է կառույցի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանը:

30-го ноября состоялось очередное пленарное заседание 4-й сессии Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики.
В начале заседания председатель НС Ашот Гулян опубликовал заявление депутата Виталия Баласаняна о прекращении полномочий депутата в связи с переходом на другую работу.
В ходе заседания парламент рассмотрел и одобрил пакет законов Нагорно-Карабахской Республики «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О земельном налоге"», «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О налоге на имущество"» и «О внесении дополнения в закон НКР "О налогах"».
В первом чтении был принят закон НКР «О сельскохозяйственных кооперативах», авторами которого являются депутаты НС Ваграм Балаян и Алеша Габриелян.
Парламентарии во втором чтении одобрили также закон НКР «О внесении дополнений и изменений в законы НКР "Об экологическом образовании и воспитании", "О банкротстве", "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении дополнения в закон НКР "О государственной пошлине"» и «О внесении дополнения и изменения в закон НКР "О налогах".
С отчетом об исполнении государственного бюджета НКР за девять месяцев 2016 года выступил министр финансов Спартак Тевосян.
По его сообщению, за 9 месяцев валовый внутренний продукт страны по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года вырос на 7,4%, составив 145,6 млрд. драмов. В общей сложности, расходы за этот промежуток составили 53 млрд. 460 млн драмов, что на 342 млн драмов выше прошлогоднего показателя.
«За девять месяцев все обязательства по части первоочередных расходов выполнены», - отметил министр финансов.
После перерыва, согласно регламенту, заседание продолжилось с участием исполнительной власти.
Премьер-министр НКР Араик Арутюнян и министры ответили на вопросы депутатов, касающиеся подписания договора между Республикой Армения и Республикой Арцах, выборов в органы местного самоуправления, платежей за электричество и газ, отключения телеканалов из-за процесса оцифровки телевидения, повышения цен на проезд в некоторых районах, поставки жидкого газа в некоторые села и др.
Затем на пленарном заседании была опубликована программа деятельности Комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР за 2017 год, которую представил председатель комиссии Акоп Каграманян.