Տեղի է ունեցել ԱԺ հերթական լիագումար նիստը
Նիստի սկզբին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրապարակել  է պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանի  դիմումը՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ՝ պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու մասին:
Անցնելով օրակարգային  հարցերին՝ խորհրդարանը քննարկել և հավանության է արժանացրել «Հողի հարկի մասին»  ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Գույքահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և  «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքների փաթեթը:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բալայանի և Ալյոշա Գաբրիելյանի համահեղինակած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Խորհրդարանականները երկրորդ ընթերցմամբ հավանության են արժանացրել նաև «Էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության մասին» ինչպես նաև «Սնանկության մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները:
ԼՂՀ 2016թ. 9 ամսվա պետական բյուջեի  կատարման տեղեկատվությամբ հանդես է եկել ԼՂՀ Ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ 9 ամսվա ընթացքում  երկրի համախառն ներքին արդյունքը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 7,4%-ով և կազմել 145,6 մլրդ դրամ: Ընդհանուր առմամբ, այդ նույն ժամանակաշրջանում ծախսերը կազմել են 53մլդ 460մլն դրամ, որը նախորդ տարվանից ավելի է 342մլն-ով:
«9 ամսվա կտրվածքով առաջնահերթ ծախսերի մասով բոլոր պարտավորությունները կատարված են»-, նշել է ֆինանսների նախարարը:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, նիստը շարունակվել է գործադիր իշխանության մասնակցությամբ:
ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը և նախարարները պատասխանել են պատգամավորների՝ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների միջև պայմանագրի կնքմանը, ՏԻՄ ընտրություններին, ձմռան ամիսներին ծախսած էլեկտրաէներգիայի և գազի դիմաց վճարումներին, հեռուստատեսության թվայնացման պատճառով ալիքների անջատումներին, որոշ շրջաններում տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացմանը, որոշ գյուղերում հեղուկ գազի մատակարարմանը, և այլ ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցերի:
Այնուհետև լիագումար նիստում հրապարակվել է ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական  մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի 2017թ. տարեկան գործունեության ծրագիրը, որը ներկայացրել է կառույցի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանը:

November 30, a regular plenary sitting of the fourth session of the Nagorno Karabakh Republic National Assembly was held.
At the beginning of the sitting President of the NA Ashot Ghoulyan has issued the statement of the parliamentarian Vitaly Balasanyan about termination of his authority as MP in connection with his transfer to another job.
Passing to the agenda issues, the Parliament discussed and approved a package of laws of the Nagorno-Karabakh Republic "On introduction of changes and amendments to the NKR law" On Land Tax ' ", "On Making Additions and Amendments to NKR law " On Property Tax " and "On amendments to the NKR law" On Taxes ".
The NKR law "On agricultural cooperatives," authored by the MPs Vahram Balayan and Alyosha Gabrielyan was adopted In the first reading.
Members of parliament in the second reading also approved the NKR law "On introduction of Additions and Amendments to the NKR law" On ecological education and upbringing ", "On Bankruptcy", "On Compulsory Execution of Judicial Acts", "" On Making Additions to NKR Law "On State Tax", "and" On Introduction of Amendments and Additions to the NKR Law "On Taxes".
A report on the execution of the state budget of NKR for the first nine months of 2016 was made by the Minister of Finance Spartak Tevosyan.
According to the report, for the first 9 months gross domestic product compared to the same period of the previous year rose by 7.4% amounting to 145.6 billion AMD. In total, the costs for the period amounted to 53 billion 460 million drams, which is 342 million drams more than last year.
"For nine months, all obligations of the priority expenditures have been fulfilled," said the Minister of Finance.
After the break, according to the regulations, the meeting proceeded with the participation of the executive branch.
NKR Prime Minister Araik Harutyunyan and ministers answered the deputies' questions concerning the signing of the agreement between the Republic of Armenia and Republic of Artsakh, elections to local self-government, payments for electricity and gas, disconnection of the TV channels because of digitization of television, prices raise for travel in some areas, the supply of liquid gas in some villages and others.
Then, at the plenary sitting published the program of the Commission on regulating public services and economic competition for the NKR in 2017, which was presented by chairman of the commission, Hakob Ghahramanyan.