Աշխատանքային խորհրդակցություն խորհրդարանի նախագահի մոտ
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նոյեմբերի 28-ին ԱԺ փոխնախագահի,  մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների, տեղակալների և աշխատակազմի պատասխանատուների  մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են խորհրդարանի 4-րդ նստաշրջանի օրակարգում ներառված օրենքների նախագծերը, որոնց մասին համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացրել գլխադասային հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝  Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա  նոյեմբերի 30-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

Working Consultation at the President of the Parliament
November 28, President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Ashot Ghoulyan convoked a working consultation with the participation of Deputy Chairman of the National Assembly, heads of standing committees and their deputies, as well as the unit responsible person.
During the meeting the draft laws included in the agenda of the 4th session of the parliament were discussed. The leaders of the committees submitted the relevant reports regarding draft laws.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan announced that the next National Assembly plenary session of the 6th convocation will be held on November 30, at 11:00.