Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի անդամներ Էրվան Բինեին և Ժակ Ռեմիլյեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ շրջանակի ստեղծումից ի վեր նոր հնարավորություններ են ի հայտ եկել երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորների միջև՝ հարաբերությունները բարեկամական մակարդակի բարձրացնելու համար և այդ հանգամանքը թույլ կտա ավելի շատ սպասումներ ունենալ Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի ծրագրերից:
«Ապրիլյան ռազմական գործողությունների առաջին ժամերից մենք զգացինք ֆրանսիացի բարեկամների անկեղծ մտահոգությունն ու աջակցելու պատրաստակամությունը: Այն արտահայտվեց նրանց ընդունած հայտարարություններում, տարբեր հարթակներում ունեցած ելույթներում, ինչպես նաև մեր ֆրանսիացի բարեկամների մի մասի՝ Արցախ այցելությամբ: Այդպիսի հարաբերությունները հատուկ են միայն շատ վստահելի բարեկամների միջև և դրանք շատ թանկ են մեզ համար»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Էրվան Բինեն, ով ֆրանսիայի Ազգային ժողովում մարդու իրավունքների հանձնաժողովի անդամ է, շնորհակալություն հայտնելով խորհրդարանի նախագահին ընդունելության համար, ընդգծել է, որ իրենք պատրաստակամ են աջակցել ֆրանսիայի հետ ժողովրդավարության նույն արժեքներին ձգտող և դրանք իրագործող երկրին:
«Շատ ուրախ եմ այստեղ գտնվելու համար և անչափ հետաքրքրված եմ խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակականությունն ու զարգացումն ապահովելու և այն զարգացնելու գաղափարով»,- նկատել է Էրվան Բինեն:
2014թ.-ին Վիեն-Հադրութ բարեկամության հռչակագիրը ստորագրած Ժակ Ռեմիլյեն նշել է, որ ամեն անգամ Ղարաբաղ այցելելով նկատում է տարբեր բնագավառներում կատարվող բարեփոխումները:
«Երջանիկ եմ գտնվել մի երկրում, որը ժողովրդավարության տուն է հիշեցնում և որտեղ տեղի են ունենում օրենքի տառին համապատասխան ընտրություններ»,- հավելել է Վիեն քաղաքի նախկին քաղաքապետը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել Արցախում ֆրանկոֆոնիայի զարգացման թեմային և խոսել են հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին՝ ինչպես խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում, այնպես էլ՝ օրենսդրական դաշտում փորձի փոխանակման հնարավորությունների համատեքստում:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և Ֆրանսիա–Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակին անդամներին ուղեկցող Ժոզեֆ Փափազյանը:

28-го ноября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял членов Круга дружбы "Франция-Карабах" Эрвана Бинэ и Жака Ремилье.
Приветствуя гостей, руководитель парламента отметил, что со дня создания Круга дружбы у депутатов парламентов двух стран появились новые возможности вывести дружественные отношения на более высокий уровень. Это обстоятельство, по словам председателя НС, позволит связывать большие ожидания с программами Круга дружбы.
"С самого начала апрельских военных действий мы ощутили искреннюю обеспокоенность и готовность друзей из Франции к содействию. Это выразилось в принятых ими заявлениях, выступлениях на разных площадках, а также визитах некоторых из наших французских друзей в Арцах. Такие отношения связывают лишь надежных друзей, и мы очень дорожим ими", - подчеркнул Ашот Гулян.
Выразив признательность председателю парламента за прием, Эрван Бинэ, который является членом постоянной комиссии по правам человека в Национальном собрании Франции, отметил, что они готовы содействовать стране, стремящейся к тем же ценностям, к которым стремится Франция.
"Я очень рад находиться здесь и чрезмерно заинтересован в идее обеспечения продолжительности и развития парламентской дипломатии", - заметил Эрван Бинэ.
В свою очередь Жак Ремилье, подписавший в 2014 году декларацию о дружбе между городами Вьен и Гадрут, отметил, что каждый раз приезжая в Карабах, замечает преобразования, осуществляемые в разных сферах.
"Я счастлив находиться в стране, которая напоминает уголок демократии и в которой проводятся выборы, соответствующие букве и духу закона", - добавил бывший мэр города Вьен.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся развития франкофонии в Арцахе, коснулись перспектив дальнейшего сотрудничества как в рамках парламентской дипломатии, так и в контексте возможностей обмена опытом в законодательной сфере.
Во встрече приняли участие заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Лерник Ованнисян и Жозеф Папазян, сопровождающий членов Круга дружбы.