Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի անդամներ Էրվան Բինեին և Ժակ Ռեմիլյեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ շրջանակի ստեղծումից ի վեր նոր հնարավորություններ են ի հայտ եկել երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորների միջև՝ հարաբերությունները բարեկամական մակարդակի բարձրացնելու համար և այդ հանգամանքը թույլ կտա ավելի շատ սպասումներ ունենալ Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի ծրագրերից:
«Ապրիլյան ռազմական գործողությունների առաջին ժամերից մենք զգացինք ֆրանսիացի բարեկամների անկեղծ մտահոգությունն ու աջակցելու պատրաստակամությունը: Այն արտահայտվեց նրանց ընդունած հայտարարություններում, տարբեր հարթակներում ունեցած ելույթներում, ինչպես նաև մեր ֆրանսիացի բարեկամների մի մասի՝ Արցախ այցելությամբ: Այդպիսի հարաբերությունները հատուկ են միայն շատ վստահելի բարեկամների միջև և դրանք շատ թանկ են մեզ համար»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Էրվան Բինեն, ով ֆրանսիայի Ազգային ժողովում մարդու իրավունքների հանձնաժողովի անդամ է, շնորհակալություն հայտնելով խորհրդարանի նախագահին ընդունելության համար, ընդգծել է, որ իրենք պատրաստակամ են աջակցել ֆրանսիայի հետ ժողովրդավարության նույն արժեքներին ձգտող և դրանք իրագործող երկրին:
«Շատ ուրախ եմ այստեղ գտնվելու համար և անչափ հետաքրքրված եմ խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակականությունն ու զարգացումն ապահովելու և այն զարգացնելու գաղափարով»,- նկատել է Էրվան Բինեն:
2014թ.-ին Վիեն-Հադրութ բարեկամության հռչակագիրը ստորագրած Ժակ Ռեմիլյեն նշել է, որ ամեն անգամ Ղարաբաղ այցելելով նկատում է տարբեր բնագավառներում կատարվող բարեփոխումները:
«Երջանիկ եմ գտնվել մի երկրում, որը ժողովրդավարության տուն է հիշեցնում և որտեղ տեղի են ունենում օրենքի տառին համապատասխան ընտրություններ»,- հավելել է Վիեն քաղաքի նախկին քաղաքապետը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել Արցախում ֆրանկոֆոնիայի զարգացման թեմային և խոսել են հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին՝ ինչպես խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում, այնպես էլ՝ օրենսդրական դաշտում փորձի փոխանակման հնարավորությունների համատեքստում:
Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և Ֆրանսիա–Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակին անդամներին ուղեկցող Ժոզեֆ Փափազյանը:

November 28, President of the Nagorno Karabakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan received members of the Circle of Friendship "France-Karabakh" Erwan Bienne and Jacques Remiller.
Welcoming the guests, Head of the Parliament noted that since the establishment of the Circle of Friendship the parliamentarians of the two countries had new opportunities to bring the friendly relations to a higher level. This fact, according to NA President, allow to associate high expectations with the programs of the Circle of Friendship.
"Right from the beginning of the April hostilities, we felt sincere concern and willingness of our friends from France to cooperate and support. This was reflected in their statements, speeches on different platforms, as well as visits of some of our French friends in Artsakh. Such relations can only exist among trusted friends, and we value that, "- said Ashot Ghoulyan.
Expressing his gratitude to the Chairman of the Parliament for the reception, Erwan Bienne, who is a member of the Standing Commission on Human Rights in the French National Assembly, noted that they are ready to assist the country tending to the same values, as France.
"I am very happy to be here and I am very interested in the continuity and development of the parliamentary diplomacy”, noted Erwan Bienne.
In his turn Jacques Remiller, who signed the 2014 declaration of friendship between the cities of Vienne and Hadrout, said that with every coming to Karabakh, he observes ongoing reforms in various fields.
"I'm happy to be in a country that resembles area of democracy and in which the elections are held, corresponding to the letter and spirit of the law", - said the former mayor of the city of Vienne.
During the meeting the sides discussed issues related to the development of Francophonie in Artsakh touched upon the prospects of further cooperation in the framework of parliamentary diplomacy, both in legislation and in the context of the exchange of experience.
The meeting was attended by the deputy chairman of the Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement, Lernik Hovhannisyan and Joseph Papazyan, accompanying France-Karabakh Friendship Circle members.