- Պարոն Ղուլյան, ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հասցրել է արդյո՞ք նախատեսված ժամկետում ավարտել սահմանադրական նախագծի բարեփոխումների հանրային քննարկումների փուլը:
- Մասնագիտական հանձնաժողովը սահմանված ժամանակացույցով անց է կացրել բոլոր նախատեսված հանդիպումները և, այս օրերին մենք ամփոփում ենք հանրային քննարկումների արդյունքները: Սակայն, նորից շեշտենք, որ հանրային քննարկումների այս փուլի ավարտն ամենևին չի նշանակում, որ Սահմանադրության նախագծի աշխատանքային տարբերակին անդրադառնալու հնարավորություն չունենք. հակառակը, կարելի է ասել, որ պաշտոնական ներկայացումից հետո հանձնաժողովը բազմաթիվ առաջարկություններ է ստացել, այս պահին էլ շարունակում է ստանալ:
Սահմանադրության նախագիծը նոյեմբերի 20-ին ներկայացվել է Հանրապետության Նախագահին: Վստահ եմ, որ ինչպես Սահմանադրության հայեցակարգի ներկայացման դեպքում, այնպես էլ հիմա, նախագահի նախաձեռնությամբ սպասվում են լրացուցիչ քննարկումներ և հանդիպումներ, ինչը թույլ կտա ընդլայնել հանրային քննարկումներում ներգրավված հասարակական շրջանակների և խմբերի շարքը: Ակնկալում ենք, որ այդ քննարկումներից ևս կունենանք առաջարկություններ, ինչը մեզ համար կարևոր է՝ ներկայացված նախագծի հանդեպ հանրության վերաբերմունքը ճիշտ գնահատելու համար:
- Հետաքրքիր է իմանալ, ըստ Ձեզ, ինչպիսի՞նն է եղել հանրության արձագանքը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ, ի՞նչ են ցույց տվել մարդկանց հետ հանդիպումները, հիմնականում ո՞ր հոդվածներն են մեծ ուշադրության արժանացել:
- Միանշանակ կարելի է փաստել, որ մեր հանրության գերակշիռ մասը ակնհայտ հետաքրքրված է ներկայացված Սահմանադրության նախագծով: Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հոդվածների հանդեպ ցուցաբերած ուշադրությանը, ապա դրանք ավելի շատ կապված են հանրային այս կամ այն խմբերի նախապատվությունների ու հակումների հետ: Մեր հասարակության մեծ մասին ավելի շատ հետաքրքրում են Արցախի ապագային միտված թեմաները, մասնավորոպես պետական և հանրային իշխանությունների իրավազորության սահմաններին, երկրի անվանմանը, իշխանության թևերի միջև հակակշիռների առկայությանը, անցումային շրջանի իրավակարգավորումներին և այլն: Ստացված առաջարկությունները վերաբերում են նախագծի բոլոր գլուխներին: Փաստորեն, կարող ենք նշել, որ առաջինից մինչև վերջին հոդվածը, հանրային և քաղաքական շրջանակների կողմից արժանացել են մանրակրկիտ վերլուծության:
Այս փուլում պակաս կարևոր չէ Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող մեխանիզմների հնարավոր ռիսկերը, որոնք մենք պարտավոր ենք գնահատել և անհրաժեշտ հետևություններ անել: Հանձնաժողովը շարունակելու է հավաքագրել տարբեր գաղափարներ ու առաջարկներ, որոնք կարող են օգտակար լինել նախագծի քննարկման հաջորդ փուլերի համար:
- Պարոն Ղուլյան, իսկ ընդհանուր առմամբ հանրային քննարկումների արդյունքում սահմանադրական նախագծի վերաբերյալ քանի՞ առաջարկ է ստացվել:
- Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը մինչ այս պահը ստացել է ավելի քան 150 առաջարկություն, որի գրեթե կեսը մեր հանդիպումների ժամանակ առաջադրվել է բանավոր հարցերի տեսքով: Բոլոր առաջարկություններն ու հետաքրքիր գաղափարները, հանձնաժողովն այս պահին փորձում է խմբավորել, վերլուծել և առանձնացնել ընդունելի տարբերակները:
- Լրամշակվելու արդյունքում ինչպիսի՞ փոփոխություններ են կատարվել, նախագծում ավելացել կամ հանվե՞լ են հոդվածներ:
- Այս պահին ավելացված հոդվածներ չունենք, սակայն եղած հոդվածներում փոփոխությունների համար արդեն ունենք որոշ գաղափարներ, որոնց մի մասը մուտքագրվել է: Աշխատանքն այդ ուղղությամբ շարունակվում է:
- Հանրությանը հետաքրքիր է նաև, թե Սահմանադրության նոր նախագիծը երբ է հանրաքվեի դրվելու: Այս առումով կարո՞ղ եք գոնե մոտավոր ժամկետ նշել:
- Քանի որ հանրապետության նախագահի կողմից սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացն արհեստականորեն չարագացնելու խնդիր է դրված, այս պահին ճիշտ չէ որևէ կոնկրետ ժամկետ նշելը: Կարելի է ենթադրել, որ դեկտեմբերի կեսերին Նախագահը Սահմանադրության նախագիծը կուղարկի Ազգային ժողով: Խորհրդարանը, կանոնակարգի համաձայն, նախագծի քննարկումը կարող է կազմակերպել մի քանի փուլերով. առաջին փուլում Սահմանադրության նախագծի քննարկումը ընդմիջվում է, որպեսզի պատգամավորները, խմբակցությունները կարողանան առաջարկություններ ներկայացնել հաջորդ քննարկումների համար: Կարծում եմ՝ հունվարին քննարկումների ընթացքը ցույց է տալու, թե ինչ ժամկետներ կարելի է նախանշել լրամշակված նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի դնելու համար:
Այս պահին առկա են բոլոր նախադրյալները, անհրաժեշտ ընթացակարգերը պահպանելով, 2017 թվականի առաջին եռամսյակում Սահմանադրության նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացնելու համար:

– Г-н Гулян, сумела ли специализированная комиссия по конституционным реформaм в предусмотренные сроки завершить этап публичных обсуждений проекта конституционных реформ?
– Специализированная комиссия провела в установленный срок все запланированные встречи, и в эти дни мы подводим итоги обсуждений с общественностью. Однако еще раз отмечу, что завершение данного этапа публичных обсуждений вовсе не означает, что у нас не будет возможности вернуться к рабочему варианту проекта Конституции. Наоборот, можно сказать, что после официального представления проекта комиссия получила и множество предложений. На данный момент предложения продолжают поступать.
20 ноября проект новой Конституции был представлен президенту НКР. Уверен, что как и при представлении концепции Конституции, так и сейчас по инициативе президента будут проведены дополнительные обсуждения и встречи, что позволит расширить круг социальных групп, участвующих в публичных дебатах. Надеемся, что в результате этих обсуждений мы также получим новые предложения, что важно для правильного оценивания отношения общественности к проекту.
– Интересно знать, на Ваш взгляд, какой была реакция общественности на конституционные изменения? Что показали встречи с общественностью, каким статьям в основном было уделено большое внимание?
– Однозначно можно констатировать, что большая часть нашего общества заинтересована в представленном проекте Конституции. Что касается внимания к тем или иным статьям Конституции, то это связано с предпочтениями и склонностями тех или иных общественных групп.
Большую часть нашего общества интересуют темы, нацеленные на будущее Арцаха, в частности, касающиеся правомочий представителей государственной и общественной власти, названия страны, наличия противовесов между ветвями власти, правового урегулирования переходного периода и т.д.
Полученные предложения касаются всех глав нового проекта. Фактически, можно сказать, все статьи, от первой до последней, были тщательно проанализированы представителями общественных и политических кругов.
На данном этапе не менее важны потенциальные риски предлагаемых проектом механизмов, которые мы должны оценить и сделать необходимые выводы. Комиссия продолжит собирать идеи и предложения, которые могут быть полезны для обсуждения проекта на следующих этапах.
Г-н Гулян, сколько в общей сложности поступило предложений в процессе обсуждений проекта конституционных реформ?
– По сей день поступило свыше 150 предложений, почти половина из которых – в виде устных вопросов во время наших встреч. Комиссия в настоящее время пытается отредактировать, проанализировать и определить приемлемые варианты всех полученных предложений и интересных идей.
– Какие статьи были внесены, пересмотрены, изменены или удалены в результате публичных обсуждений проекта?
– В настоящее время добавленных статей нет, однако уже есть определенные идеи для внесения изменений в действующие статьи, часть которых уже зафиксирована. Работа в этом направлении продолжается.
– Общественности также интересно, когда новый проект Конституции будет вынесен на референдум. Можете назвать хотя бы приблизительную дату?
– Поскольку со стороны президента поставлена задача искусственно не ускорять процесс конституционных реформ, будет неправильно говорить о какой-либо конкретной дате. Можно предположить, что в середине декабря президент направит проект Конституции в Национальное собрание.
В соответствии с регламентом Парламент может организовать обсуждение в несколько этапов: на первом этапе обсуждение проекта прерывается с тем, чтобы депутаты, фракции могли внести предложения для последующего обсуждения.
Думаю, что предстоящие в январе обсуждения покажут, какие сроки следует наметить для вынесения проекта на общенациональный референдум.
В настоящее время имеются все предпосылки для вынесения проекта Конституции на общенациональный референдум в первом квартале 2017 года, при соблюдении необходимых процедур.