1.Պարոն Ղուլյան, ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հրապարակել է Սահմանադրության նախագիծը։ Նախ կխնդրեի ներկայացնել՝ ինչո՞ւմ է կայանում այս փուլում Սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտությունը, որոնք են պատճառները, որ հիմք են հանդիսացել Սահմանադրությունը փոխելու համար։
Սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու մտահղացումն Արցախում նոր չէ շրջանառվում: Այլ հարց է, որ մեծամասամբ այդ թեման շոշափվել է քաղաքական կուսակցությունների ներքին քննարկումների ընթացքում:
Երբ 2013 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնվեց սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ շատ բնական ու հասկանալի պատճառներով Արցախում այդ թեմայով քննարկումները որոշակի ժամկետով ընդմիջվեցին: Մենք հետևում էինք, թե ինչ ուղղությամբ է գնալու այդ գործընթացը Մայր Հայրենիքում և ինչ զարգացումներ այն կարող է հուշել՝ Արցախում նմանատիպ աշխատանք նախաձեռնելու համար:
Ինչպես յուրաքանչյուր հասարակության, այնպես էլ մեզ մոտ, սահմանադրական բարեփոխումների մասին ավելի շատ են խոսում այն ժամանակ, երբ հասարակական կարծիքի մեջ տիրապետող են դառնում հանրային կայնքի որակը բարձրացնելու պրպտումները:
Չճանաչված կարգավիճակի ու չհայտարարված պատերազմի պայմաններում ապրող երկրի համար շատ բան է կախված արդյունավետ գործող պետական կառավարման համակարգից, ինչը պարբերական թարմացում է պահանջում: Մեր պարագայում դա առայժմ կարելի է անել միայն սահմանադրաիրավական կարգավորումների միջոցով:
Մյուս կարևոր շարժառիթն անվտանգային միջավայրն է, որը, մեր դեպքում, անմիջապես կապված է երկրի կառավարման մոդելի ու ռեսուրսները մոբիլիզացնելու կարողությունների հետ, արժեքային ու գաղափարական այն հիմքերի հետ, որից ձևավորվում է երկրի ազգաբնակչության կամքը՝ հասնելու հռչակված անկախության միջազգային ճանաչմանը:
Հիմնականում այս երկու ուղղություներից է ամբողջացել հարցերի այն շրջանակը, որը մենք դրել ենք սահմանադրական բարեփոխումների հիմքում:
2․ Որո՞նք են Սահմանադրությունը փոխելու հիմնական նպատակները, ի՞նչ խնդիրներ են լուծվում նոր Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող փոփոխություններով։ Խնդրում եմ առանձնացնել մի քանի հիմնարար մոտեցումներ, որոնք դրված են նոր Սահմանադրության հիմքում։
Սահմանադրությունը փոխելու, սահմանադրական կարգավորումները կատարելագործելու նպատակները բխում են այն նույն հիմքերից, ինչի մասին մենք արդեն խոսել ենք: Եթե խնդիր ունենք կատարելագործել պետական կառավարման համակարգը, հստակեցնել անվտանգության համակարգը ձևավորող մեր պետական ինստիտուտների լիազորությունները, եթե մենք կարիք ունենք մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների ավելի ժամանակակից կառուցակարգերի սահմանման և կանգնած ենք դատական իշխանության, տեղական ինքնակառավարման համակարգի ինքնուրույնությունն ու անկախությունն ուժեղացնելու գործընթացի շեմին և մեր նպատակն է ներքին ցնցումներից զերծ հասարակության կառուցումը, ապա, կարծում եմ, այս հիմքերն արդեն հուշում են, թե ինչ խնդիրներ են լուծվելու նոր Սահմանադրությամբ:
Այս իմաստով, գուցե պատահական չէ, որ մասնագիտական հանձնաժողովի ընտրությունը թեքվել է հօգուտ ուժեղ և կենտրոնաձիգ կառավարման համակարգի, որն արցախյան հասարակությունը տեսնում է նախագահական կառավարման մոդելի մեջ:
Այսքանով հանդերձ, շատ կարևոր է, որ սահմանադրական բարեփոխումներով երկրում պահպանվի իշխանության թևերի միջև հավասարակշռությունը:
3․ Պարոն Ղուլյան, Սահմանադրության նախագծով առաջարկվում է կառավարման կիսանախագահական համակարգից անցում նախագահական համակարգին։ Ինչո՞վ է պայմանավորված կառավարման նախագահական համակարգին անցում կատարելու որոշումը, նշանակո՞ւմ է սա, որ կիսանախագահական համակարգն արդյունավետ չէր և չի արդարացրել իրեն։
Այստեղ անպայման պետք է հաշվի առնել այն ժամանակահատվածը, որի ընթացքում մենք իրականացնում ենք սահմանադրական բարեփոխումները: 2006-ին մենք գնացել ենք գործող կիսանախագահական կառավարման համակարգը սահմանադրական մակարդակով ամրագրելու ճանապարհով:
Այսօրվա ռազմաքաղաքական իրողություններով պայմանավորված՝ մեր հանրության մեջ գերակայում է կառավարման կենտրոնաձիգ համակարգ ունենալու գաղափարը, և դա ապացուցում է, որ ժամանակի գործոնը երկրորդական չէ այս կարգի հարցերում:
Ավելորդ չէ հիշել, որ հետխորհրդային տարածքի պետական կազմավորումներից շատերն, ի սկզբանե, գնացել են կիսանախագահական կառավարման համակարգ ներդնելու ճանապարհով: Հետագայում այդ նույն համակարգը սկսել է բացահայտել իր կոնֆլիկտային բնույթը և, պատահական չէ, որ մի շարք երկրներում նկատվել են կառավարման համակարգն ուժային եղանակով փոխելու միտումներ:
Ժամանակն այսօր աշխատում է կառավարման կոնկրետ ու ինքնաբավ համակարգերի օգտին, որը ենթադրում է անցում պառլամենտական կամ նախագահական համակարգերին:
4․ Ի տարբերություն նախագահական կառավարման դասական մոդելի, Արցախի Հանրապետության նոր Սահմանադրության նախագծում ամրագրված է Ազգային ժողովի առջև նախագահի քաղաքական պատասխանատվությունը։ Նախագահն Ազգային ժողովի առջև քաղաքական պատասխանատվություն սովորաբար կրում է կառավարման խորհրդարանական համակարգում։ Ո՞րն է պատճառը, որ որոշվել է անցում կատարել կառավարման նման մոդելի։
Կառավարման խորհրդարանական համակարգում Նախագահին ավելի հաճախ վերապահվում է իշխանության թևերի հավասարակշռությունը պահող արբիտրի դեր: Նախագահական կառավարման համակարգին նախապատվություն տալով՝ մենք օրակարգ ենք մտցրել այն հարցը, թե այս դեպքում ինչ մեխանիզմներ ու հակակշիռներ են գործելու, որպեսզի չխախատվի իշխանության թևերի հավասարակշռությունը:
Նոր Սահմանադրության նախագծում մեր առաջարկած լուծումները նույնիսկ ինչ-որ տեղ դուրս են դասական նախագահական կառավարման մոդելին հատուկ կարգավորումներից՝ կառավարման մյուս համակարգերից ներառելով հետաքրքիր բաղադրիչներ:
Նախագծով նախատեսվում է նախագահի և Ազգային ժողովի ընտրությունների համաժամանակյա անցկացումը, այսինքն՝ նույն տարում, նույն օրը: Այս հանգամանքը ենթադրում է, որ նախագահի ինստիտուտը ձևավորման պահից լուրջ հակակշիռ է ունենալու՝ ի դեմս խորհրդարանի: Ի տարբերություն դասական նախագահական համակարգի՝ նախատեսվում է, որ խորհրդարանը կարող է անվստահություն հայտնել նախագահին, իսկ նախագահն էլ կարող է արձակել խորհրդարանը: Հենց նմանօրինակ «նորամուծությունները» պետք է մեզ օգնեն շրջանցելու այն բարդությունները, որոնք երբեմն մեկնաբանվում են որպես «սուպերնախագահական» մոդելի ընձեռած լիազորություններ:
5․ Գործող Սահմանադրության համեմատ մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի և հիմնարար ազատությությունների ապահովման առումով նոր դրույթներ ավելացե՞լ են։ Եթե այո, կխնդրեի մանրամասնել՝ ինչ փոփոխություններ են առաջարկվում երկրում ժողովրդավարության սկզբունքներն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Նոր Հիմնական օրենքի նախագիծն աչքի է ընկնում բազմաթիվ փոփոխություններով ու լրացումներով և նույնիսկ թեթևակի համեմատությունը ակնհայտ է դարձնում այդ տարբերությունները. գործող Սահմանադրությունը կազմված է 12 գլխից և 142 հոդվածից, իսկ նոր նախագիծը, թեկուզ գլուխների քանակով նույնն է մնացել, սակայն հոդվածներով ավելացել է 31-ով: Այդ երեք տասնյակ նոր հոդվածներից 20-ը բացառապես վերաբերում են մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքներին ու ազատություններին:
Մասնավորապես, մարդու և քաղաքացու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների բաժնում ավելացված հոդվածներից կառանձնացնեի՝ անձնական տվյալների պաշտպանությանը, ծնողների իրավունքների և պարտականությունների, երեխաների իրավունքների, կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության, պատշաճ վարչարարության իրավունքի, քաղաքական ապաստանի իրավունքի, հիմնական իրավունքների և ազատությունների իրականացման կազմակերպական կառուցակարգերի և ընթացակարգերի մասին հոդվածները:
Այս և չթվարկված մի շարք հոդվածներ կոչված են համալրելու ժողովրդավարական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովող և մարդու իրավունքների պաշտպանության նպատակով նախատեսված սահմանադրական կարգավորումների շարքը:
6․ Ե՞րբ կավարտվեն Սահմանադրության նախագծի շուրջ քննարկումները և ի՞նչ ժամկետներում այն կդրվի հանրաքվեի։
Սահմանադրության նախագծի քննարկումները մի քանի փուլից է կազմված: Այս պահին ավարտում ենք հանրային քննարկումները, որից հետո նախագծի լրամշակված տարբերակը կներկայացվի հանրապետության նախագահին: Ամենայն հավանականությամբ, նախագահը, լրացուցիչ քննարկումների ձևաչափ կառաջարկի քաղաքական ու հանրային շրջանակների համար: Հաջորդ փուլում Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի խորհրդարան և, հավանաբար, մինչև այս տարվա վերջ օրենսդիր մարմնում կընթանան նախագծի քննարկումները:
Կարծում եմ, որ 2017թ.-ի հունվարին մեզ համար պարզ կլինի, թե ինչ ժամկետներում տեղի կունենա Սահմանադրական հանրաքվեն:

- Господин Гулян, профессиональная комиссия по конституционным реформам при президенте НКР опубликовала проект Конституции. Прежде всего я бы попросил рассказать, в чем на данный момент заключается необходимость изменения Конституции? Каковы причины, ставшие основанием для изменения Конституции?
- Идея проведения конституционных реформ в Арцахе не нова. Другое дело, что данная тема в основном затрагивалась в ходе внутренних обсуждений в политических партиях. В 2013 году, когда Республика Армения инициировала процесс конституционных реформ, по естественным и весьма понятным причинам в Арцахе эти обсуждения на время были прерваны. Мы следили за тем, как будет проистекать этот процесс в Армении и какие развития он может подсказать для инициирования подобной работы в Арцахе. Как в любом обществе, так и у нас, о конституционных реформах больше говорят, когда в общественном сознании берут верх стремления повысить качество общественной жизни.
Для страны, живущей в условиях непризнанного статуса и необъявленной войны, очень многое зависит от эффективно действующей государственной системы, периодически требующей обновления. В нашем случае это может быть возможно лишь посредством конституционных регулировок.
Другим важнейшим мотивом является среда безопасности, которая у нас связана непосредственно с моделью управления страной и возможностями мобилизации ресурсов, с ценностными и идейными основами, из которых формируется стремление населения страны добиться международного признания провозглашенной независимости. В основном из этих двух направлений сформировался круг вопросов, который мы заложили в основе конституционных реформ.
- Каковы основные цели изменения Конституции? Какие задачи решаются в предлагаемом проекте новой Конституции изменениями? Смогли бы Вы выделить несколько основополагающих подходов, которые заложены в основу новой Конституции?
- Цели изменения Конституции, усовершенствования конституционных регулировок исходят из тех же основ, о которых мы уже говорили. Если нам необходимо усовершенствовать систему государственного управления, уточнить полномочия наших государственных институтов, формирующих систему безопасности, если мы нуждаемся в более современном определении основополагающих прав и свобод людей, граждан и мы стоим на пороге самостоятельного и независимого становления судебной власти, системы местного самоуправления, а наша цель – построение общества, избавленного от внутренних потрясений, то я считаю, что эти основы уже подсказывают, какие задачи будут решены благодаря новой Конституции.
В этом плане, может, не случайно, что выбор специализированной комиссии склонился в пользу сильной и централизованной системы управления, которую арцахское общество видит в модели президентского управления.
Наряду со всем этим, очень важно, чтобы при осуществлении конституционных реформ в стране сохранилось равновесие между крыльями власти.
- Господин Гулян, по проекту Конституции предлагается сделать переход от полупрезидентской власти к президентской. Чем обусловлено решение перейти к президентской форме управления? Не означает ли это, что полупрезидентская система была неэффективной и не оправдала себя?
-Здесь непременно нужно учитывать тот отрезок времени, в течение которого мы проводим конституционные реформы. В 2006 году мы пошли по пути закрепления действующей полупрезидентской системы правления на конституционном уровне. Основываясь на нынешних военно-политических реалиях, в нашем обществе главенствует идея установления централизованной системы управления, и это доказывает, что в подобных вопросах фактор времени далеко не второстепенный.
Не лишним будет вспомнить, что многие из государственных формирований постсоветского пространства изначально пошли по пути внедрения полупрезидентской формы управления. В дальнейшем эта же система начала выявлять свой конфликтный характер, и не случайно, что в ряде стран наблюдались тенденции смены системы управления силовым путем. Сегодня время работает в пользу конкретной и самодостаточной модели управления, которая предполагает переход к парламентской или президентской системам.
-В отличие от классической модели президентского управления, в проекте новой Конституции Республики Арцах закреплена политическая ответственность президента перед Национальным собранием. Обычно президент несет политическую ответственность перед Национальным собранием в парламентской системе управления. Почему было принято решение о переходе к подобной системе управления?
-В парламентской системе управления президенту зачастую отводится роль арбитра, поддерживающего равновесие между ветвями власти. Отдавая предпочтение президентской форме правления, мы внесли в повестку вопрос о том, какие в этом случае будут действовать механизмы и противовесы, чтобы не нарушать равновесие между ветвями власти.
В проекте новой Конституции предложенные нами решения где-то находятся даже за пределами специальных регулировок классической президентской модели управления, включая примечательные элементы из других систем управления.
По проекту планируется одновременное проведение выборов президента и парламента, то есть, в том же году, в тот же день. Данное обстоятельство предполагает, что институт президента с момента формирования будет иметь серьезный противовес в лице парламента. В отличие от классической президентской модели управления, предполагается, что парламент будет иметь возможность выразить недоверие президенту, а президент может распустить парламент. Именно подобные “нововведения” должны помочь нам избежать сложностей, которые иногда расцениваются как полномочия, предоставленные “суперпрезидентской” моделью.
- По сравнению с действующей Конституцией, появились ли новые положения, касающиеся прав человека, свободы слова и обеспечения основополагающих свобод? Если да, то я бы попросил пояснить, какие изменения предлагаются в стране в направлении укрепления демократических принципов?
-Проект новой Конституции отличается многочисленными изменениями и дополнениями, и даже легкое сравнение делает очевидными эти различия. Действующая Конституция состоит из 12 глав и 142 статей, а новый проект, хотя и остался прежним по количеству глав, однако число статей увеличилось на 31. 20 из этих новых статей касаются исключительно основных прав и свобод граждан.
В частности, из дополненных в разделе основных прав и свобод граждан статей я бы выделил защиту личных данных, права и обязанности родителей, права детей, правовое равновесие женщин и мужчин, право политического убежища и пр. Эти статьи призваны дополнить ряд конституционных регулирований, предусмотренных для обеспечения закономерной деятельности демократической системы и защиты прав человека.
- Когда завершатся обсуждения проекта новой Конституции и в какой срок он будет вынесен на референдум?
-Обсуждения проекта новой Конституции состоят из нескольких этапов. На данный момент мы завершаем публичные обсуждения, после которых более усовершенствованный вариант проекта будет представлен президенту республики. По всей вероятности, президент предложит формат дополнительных обсуждений для политических и общественных кругов.
На следующем этапе проект Конституции будет направлен в парламент и, вероятно, в законодательном органе обсуждения проекта будут проходить до конца года. Думаю, уже в январе 2017 года станет известно, когда состоится конституционный референдум.