ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով քննարկում՝ Աժ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի և պատգամավոր Ալյոշա Գաբրիելյանի առաջարկած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի շուրջ:
Քննարկմանը մասնակցում էին խորհրդարանի պատգամավորներ, ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը և նախարարության պատասխանատուներ:
Նախագծի հեղինակները, ներկայացնելով օրինագիծը, նշել են, որ նախնական ուսումնասիրություններ են կատարել ոլորտում, զրուցել բնակչության հետ և համապատասխան հիմնավորումներ են ստացել ոլորտի մասնագետների կողմից: Նրանք առաջարկել են հավասար պայմաններ ապահովել գյուղատնտեսության զարգացման բոլոր ծրագրերին:
Գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանն իր ելույթում նշել է այն բոլոր դրույթները, որոնք այս պահին կարող են խոչընդոտել կոոպերացիաների ծրագրին և ներկայացրել առաջարկներ՝ օրինագծում համապատասխան շտկումներ կատարելու համար:
Քննարկման ընթացքում պատգամավորները հեղինակներին են առաջադրել օրինագծի կազմակերպաիրավական կողմերին վերաբերող հարցեր:
ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանի առաջարկությամբ պատգամավորներին տրվել է երկու շաբաթ ժամանակ՝ ոլորտի մասնագետների և պատասխանատուների հետ խորհրդակցելու և նախագծում համապատասխան շտկումներ կատարելու համար:

November 9, discussion of the NKR draft law “On agricultural cooperatives” was held on the initiative of the Nagorno Karabakh Republic National Assembly Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure, suggested by the Deputy Head of the NA, Vahram Balayan and the parliamentarian Alyosha Gabrielyan.
The discussion was attended by MPs, Minister of Agriculture of the NKR Aram Mkhoyan and responsible officials of the ministry.
Presenting the draft law, the authors noted that the questions were previously studied, discussed with the population and corresponding justifications from experts have been followed. They offered to provide equal conditions for all agricultural development programs.
In his speech, the Minister of Agriculture Aram Mkhoyan listed all those provisions which at the moment can interfere with the co-operatives program, and presented proposals to make adjustments to the a draft law appropriate.
During the discussion, the deputies asked the authors questions relating to the organizational and legal bases of the bill.
On the proposal of the Chairman of the Standing Committee on the production and industrial infrastructures Arpat Avanesyan within two weeks the parliamentarians will hold consultations with experts and decision-makers to make appropriate adjustments to the project.