ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով քննարկում՝ Աժ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի և պատգամավոր Ալյոշա Գաբրիելյանի առաջարկած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի շուրջ:
Քննարկմանը մասնակցում էին խորհրդարանի պատգամավորներ, ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը և նախարարության պատասխանատուներ:
Նախագծի հեղինակները, ներկայացնելով օրինագիծը, նշել են, որ նախնական ուսումնասիրություններ են կատարել ոլորտում, զրուցել բնակչության հետ և համապատասխան հիմնավորումներ են ստացել ոլորտի մասնագետների կողմից: Նրանք առաջարկել են հավասար պայմաններ ապահովել գյուղատնտեսության զարգացման բոլոր ծրագրերին:
Գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանն իր ելույթում նշել է այն բոլոր դրույթները, որոնք այս պահին կարող են խոչընդոտել կոոպերացիաների ծրագրին և ներկայացրել առաջարկներ՝ օրինագծում համապատասխան շտկումներ կատարելու համար:
Քննարկման ընթացքում պատգամավորները հեղինակներին են առաջադրել օրինագծի կազմակերպաիրավական կողմերին վերաբերող հարցեր:
ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանի առաջարկությամբ պատգամավորներին տրվել է երկու շաբաթ ժամանակ՝ ոլորտի մասնագետների և պատասխանատուների հետ խորհրդակցելու և նախագծում համապատասխան շտկումներ կատարելու համար:

9-го ноября по инициативе постоянной комиссии Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики по вопросам производства и производственных инфраструктур состоялось обсуждение (в расширенном составе) проекта закона НКР "О сельскохозяйственных кооперативах", предложенного заместителем председателя НС Ваграмом Балаяном и депутатом Алёшей Габриеляном.
В обсуждении приняли участие депутаты парламента, министр сельского хозяйства НКР Арам Мхоян и ответственные лица министерства.
Представив законопроект, авторы проекта отметили, что предварительно изучили интересующие вопросы, побеседовали с населением и получили соответствующие обоснования от специалистов. Они предложили обеспечить равные условия для всех программ развития сельского хозяйства.
В своей речи министр сельского хозяйства Арам Мхоян перечислил все те положения, которые на данный момент могут препятствовать осуществлению программы коопераций, и представил предложения по внесению соответствующих коррективов в законопроект.
В ходе обсуждения депутаты задали авторам вопросы, касающиеся организационно-правовых основ законопроекта.
По предложению председателя постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур Арпата Аванесяна депутаты в двухнедельный срок проведут консультации со специалистами и ответственными лицами сферы для внесения соответствующих коррективов в проект.