Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարությամբ նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ամփոփելով վերջին շաբաթվա ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Սահմանադրության նախագիծը պատրաստ է հանրությանը ներկայացնելու համար: Մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը մշակվել է հանրապետության նախագահի հավանությանն արժանացած հայեցակարգի շրջանակներում:
«Սահմանադրության հրապարակվող նախագիծն աշխատանքային տարբերակ է: Նոյեմբերի 10-ից կմեկնարկի հանրային քննարկումների շարքը՝ ներկայացված նախագծի շուրջ հասարակության կարծիքներն ու առաջարկությունները ստանալու համար, որից հետո միայն Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի հանրապետության նախագահին»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Համաձայն սահմանված կարգի՝ հանրապետության նախագահի հավանությունը ստանալուց հետո Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի Ազգային ժողով, որին կհաջորդի քննարկումների եւս մեկ փուլ:

November 8, regular meeting of the specialized commission on constitutional reforms under the President of NKR was held, headed by the Artsakh Republic National Assembly President Ashot Ghoulyan.
Summing up the work done during the last week, Ashot Ghoulyan noted that the draft Constitution was ready to be released.
Chairman of the specialized commission stressed that the document was developed under the concept, approved by the President of the Republic.
"Promulgated draft Constitution is a working version. Starting from November 10, then public discussion of the project submitted for familiarization to the opinions and proposals of society will begin, and only after that the draft constitution will be submitted to the President of the republic", said Ashot Ghoulyan.
In accordance with the established procedure, after obtaining the approval of the President of the Republic, the draft Constitution will be submitted to the National Assembly. This will be followed by another stage of the discussions.