Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարությամբ նոյեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ամփոփելով վերջին շաբաթվա ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Սահմանադրության նախագիծը պատրաստ է հանրությանը ներկայացնելու համար: Մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը մշակվել է հանրապետության նախագահի հավանությանն արժանացած հայեցակարգի շրջանակներում:
«Սահմանադրության հրապարակվող նախագիծն աշխատանքային տարբերակ է: Նոյեմբերի 10-ից կմեկնարկի հանրային քննարկումների շարքը՝ ներկայացված նախագծի շուրջ հասարակության կարծիքներն ու առաջարկությունները ստանալու համար, որից հետո միայն Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի հանրապետության նախագահին»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Համաձայն սահմանված կարգի՝ հանրապետության նախագահի հավանությունը ստանալուց հետո Սահմանադրության նախագիծը կներկայացվի Ազգային ժողով, որին կհաջորդի քննարկումների եւս մեկ փուլ:

Специализированная комиссия обнародовала проект Конституции
8-го ноября под руководством председателя Национального собрания Республики Арцах Ашота Гуляна состоялось очередное заседание специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте НКР.
Подводя итоги работ, проведенных за последнюю неделю, Ашот Гулян отметил, что проект Конституции готов к обнародованию.
Председатель специализированной комиссии подчеркнул, что документ был разработан в рамках концепции, одобренной президентом республики.
"Обнародованный проект Конституции – это рабочий вариант. С 10-го ноября начнутся публичные обсуждения представленного проекта для ознакомления с мнениями и предложениями общества, и только после этого проект Конституции будет представлен президенту республики", – добавил Ашот Гулян.
В соответствии с установленным порядком, после получения одобрения президента республики проект Конституции будет представлен в Национальное собрание. За этим последует еще один этап обсуждений.