ԼՂՀ ԱԺ նիստերի փոքր դահլիճում նոյեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել Արցախի խորհրդարանի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության ու ՀՀ խորհրդարանի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի և փոխնախագահի մասնակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում մշտական հանձաժողովների նախագահներ Ժաննա Գալստյանը և Կորյուն Նահապետյանն ամփոփել են նոյեմբերի 4-6-ը ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամների այցի ծրագրի շրջանակում իրականացրած աշխատանքների արդյունքները:
Նշենք, որ երկու խորհրդարանների հանձնաժողովների անդամները այդ ընթացքում եղել են մի շարք զորամասերում, մարտական դիրքերում, հանդիպումներ են ունեցել շրջանների վարչակազմերի և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի հետ:
Խոսելով խորհրդարանական համագործակցությունից՝ Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է խնդիրների օպերատիվ քննարկման անհրաժեշտությունը:
«Շատ կարևոր է, որ մենք ճիշտ ժամանակին կարողանանք մտքերի փոխանակում կազմակերպել, կարծիքներ ձևավորել և հանդես գալ համապատասխան նախաձեռնություններով՝ այդ թվում նաև օրենսդրական: Դաշտում կան նաև չկարգավորված խնդիրներ, որոնք պահանջում են լուծումներ, իսկ այստեղ խորհրդարանականների դերը մեծ է»:
Գոհունակություն հայտնելով երկու հանձնաժողովների համագործակցության աշխատանքներից՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այն օրինակելի է համարել միջխորհրդարանական համագործակցության համար:
«Խորհրդարանների ղեկավարության անունից պատրաստակամություն եմ հայտնում համագործակցության այսպիսի նախաձեռնություններին մշտապես աջակցել և անել ամեն ինչ, որպեսզի դրանք գործնական արդյունքի հասնեն»,-նշել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահը:
Նիստի ընթացում պատգամավորները քննարկել են երկու հանձնաժողովների հետագա անելիքները և ուրվագծել մի շարք ուղղություններ:

Совместное заседание постоянных комиссий НС НКР и НС РА по вопросам обороны и безопасности
6-го ноября в малом зале заседаний Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики состоялось совместное заседание постоянной комиссии парламента Арцаха по вопросам обороны, безопасности и правопорядка и постоянной комиссии парламента Республики Армения по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, в котором приняли участие председатель и заместитель председателя НС НКР.
В ходе встречи председатели постоянных комиссий Жанна Галстян и Корюн Нагапетян подвели итоги работ, проведенных в рамках визитов членов постоянной комиссии НС РА с 4-го по 6-е ноября.
Отметим, что в рамках визита члены комиссий двух парламентов посетили ряд военных частей, боевых позиций, провели встречи с руководством районных администраций и министром обороны НКР.
Коснувшись парламентского сотрудничества, Корюн Нагапетян подчеркнул необходимость оперативного обсуждения проблем.
"Очень важно, чтобы мы вовремя могли организовывать обмен мнениями, сформировать мнения и выступить с соответствующими инициативами, в том числе и в законодательной сфере. Существуют также задачи, требующие решения, а в этом деле роль парламентариев велика".
Выразив удовлетворение сотрудничеством двух комиссий, председатель НС Ашот Гулян назвал его образцовым для межпарламентского сотрудничества.
"От имени руководства двух парламентов выражаю готовность постоянно содействовать таким инициативам и делать все возможное для того, чтобы они дали практический результат", – отметил председатель НС НКР.
В ходе  заседания депутаты обсудили дальнейшие  планы  двух комиссий и наметили ряд направлений.
Во встрече  принял участие  и  недавно назначенный секретарь Совета  безопасности НКР Виталий  Баласанян.