Նոյեմբերի 5-ին ԼՂՀ ԱԺ-ում տեղի է ունեցել խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարների հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և նրա հետ Արցախ ժամանած կառավարության մի խումբ անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը կարևորել է ՀՀ վարչապետի՝ Արցախ այցի շրջանակում ԼՂՀ օրենսդիր մարմնի հետ հանդիպելու նախաձեռնությունը:
«Այս այցը միայն արարողակարգային չէ, այն ակնհայտ նպատակային մտադրություն է Արցախ-Հայաստան բարձր մակարդակի հարաբերությունները ոչ միայն պահելու, այլև՝ դրանք ընդլայնելու, խորացնելու և առկա կապերը համակողմանի դարձնելու համար»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Այնուհետև խորհրդարանի նախագահը Կարեն Կարապետյանին է ներկայացրել հանդիպմանը ներկա ԼՂՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահներին և խմբակցությունների ղեկավարներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարեն Կարապետյանը ընդգծել է, որ այս այցը հնարավորություն է՝ Հայաստանի և Արցախի միջև կապերն ավելի ամրապնդելու համար:
«ՀՀ կառավարության անդամների համար կարևոր է քննարկել, լսել ձեր տեսակետները ՀՀ և ԼՂՀ տնտեսական և անվտանգության հարցերի վերաբերյալ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորները ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել են տնտեսական, սոցիալական, քաղաքական ոլորտներին և դրանց օրենսդրական կարգավորումներին վերաբերող հարցեր:
Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ օրենսդիր-գործադիր երկխոսությունը շարունակելու նպատակով, հաջորդաբար քննարկել գործնական համագործակցության թեմաները:

November 5, a meeting of the Chairs of the Standing Committees and Heads of the factions with the RA Prime Minister Karen Karapetyan and a group of government officials who arrived in Artsakh with him was held at the NKR National Assembly.
Welcoming the guests the NA President highlighted the Prime Minister's initiative within the framework of his visit to meet with the legislative body.
"This visit is not just a protocol, it is an obvious intention not only to maintain high level relations between Artsakh and Armenia, but also to broaden and deepen the existing ties and make the available nature of relations more versatile", - said Ashot Ghoulyan.
Then the Head of the Parliament presented Karen Karapetyan to the NKR NA Chairs of the Standing Committees and Heads of the factions participating at the meeting.
Expressing gratitude for the reception, Karen Karapetyan noted that current visit will give an opportunity to further strengthen relations between Armenia and Artsakh.
“It is important for the RA government members to discuss and listen to you and hear your views on the Armenian and NKR economic and security issues," said Karen Karapetyan.
During the meeting with the RA Prime Minister the NKR NA deputies discussed the economic, social and political aspects and issues related to their legislative settings.
An agreement was reached to continue the legislative-executive dialogue, to consecutively discuss practical cooperation topics.