ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 28-ին ընդունել է ՀՀ խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովին և նրա հետ Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀ Աժ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանին ու Կարեն Բոթոյանին:
Ողջունելով գործընկերներին՝ ԱԺ ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել երկու խորհրդարանների միջև տարբեր ձևաչափերով գործող համագործակցության մակարդակից և հանդիպումների հաճախականությունից:
«Մեր երկու խորհրդարանների միջև այս տարիների ընթացում հաստատվել են շատ ջերմ մարդկային և գործնական հարաբերություններ, ինչը, կարծում եմ, երկու խորհրդարանների համար էլ ամենադրական ամփոփումը պետք է համարել»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Երախտագիտություն հայտնելով ԱԺ նախագահին ընդունելության համար՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Արցախ կատարած յուրաքանչյուր այցելություն կարևոր առիթ է երկու խորհրդարարանների միջև փոխշահավետ շփումները զարգացնելու համար, հատկապես, հաշվի առնելով միջազգային հարթակներում Արցախի` ներգրավված լինելու խոչընդոտները:
«Հայաստանի խորհրդարանական բոլոր պատվիրակությունների համար Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերը գերակա խնդիր են»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Խորհրդարանականներն, այնուհետև, քննարկել են տարածաշրջանին, աշխարհաքաղաքական զարգացումների, ինչպես նաև առաջիկա փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԼՂՀ ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
ՀՀ խորհրդարանականներն այցի շրջանակում կհանդիպեն Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ և կմասնակցեն մի շարք այլ միջոցառումների:

Ашот Гулян принял заместителя председателя НС РА Эдуарда Шармазанова
28-го октября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял заместитель председателя парламента Республики Армения Эдуарда Шармазанова и прибывших с ним в Степанакерт депутатов НС РА Гагика Меликяна и Карена Ботояна.
Приветствуя коллег, руководитель НС выразил удовлетворение уровнем сотрудничества между двумя парламентами в разных форматах и частотой встреч.
"За эти годы между двумя парламентами сформировались теплые человеческие и деловые отношения, что, на мой взгляд, нужно считать положительным достижением  для двух парламентов ", – подчеркнул Ашот Гулян.
Выразив признательность председателю НС  за прием, Эдуард Шармазанов отметил, что каждый визит в Арцах – важный повод для развития взаимовыгодных контактов между двумя парламентами, особенно учитывая препятствия в связи с вовлечением Арцаха в международные площадки.
"Для всех парламентских делегаций Армении приоритетной задачей являются шаги в направлении международного признания Арцаха", – отметил Эдуард Шармазанов.
В ходе встречи парламентарии обсудили вопросы, касающиеся региона, геополитических развитий и дальнейшего сотрудничества.
Во встрече приняли  участие заместитель председателя НС НКР Ваграм Балаян и руководитель парламентской фракции "Родина" Артур Товмасян.
В рамках визита  парламентарии проведут встречу с президентом Республики Арцах Бако Саакяном и примут участие в ряде других мероприятий.