Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 11-ին շնորհավորական նամակ է ուղարկել Վյաչեսլավ Վոլոդինին՝ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու առթիվ:
«Վստահ եմ, որ Ձեր մասնագիտական բարձր պատրաստվածությունն ու փորձառությունը կնսպաստեն Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական համակարգում Պետական դումայի դերակատարության ամրապնդմանը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում բարձր են գնահատում Ռուսաստանի հետ բարեկամության ավանդույթները, որոնք պատմական, մշակութային եւ հոգեւոր խոր արմատներ ունեն: Մենք գնահատում ենք նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի, հետեւողական ջանքերը Հարավային Կովկասում կայունության հաստատման ու պահպանման գործում: Համոզված ենք, որ փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը, այդ թվում եւ խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով, թույլ կտա տարածաշրջանը դարձնել առավել անվտանգ եւ բարեկեցիկ», - ընդգծված է խորհրդարանի նախագահի շնորհավորական նամակում:

Председатель НС НКР поздравил нового председателя Госдумы Федерального Собрания РФ
11-го октября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян направил поздравительное письмо Вячеславу Володину в связи с избранием на пост председателя Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации.
"Уверен, что Ваш высокий профессионализм и опыт будут способствовать дальнейшему укреплению роли Государственной Думы в политической системе Российской Федерации.
В Нагорно-Карабахской Республике высоко ценят традиции дружбы с Россией, которые имеют глубокие исторические, культурные и духовные корни. Мы также признательны Российской Федерации как стране - сопредседателю МГ ОБСЕ за ее последовательные усилия в установлении и поддержании мира и стабильности на Южном Кавказе. Убеждены, что развитие взаимовыгодного сотрудничества, в том числе посредством парламентской дипломатии, позволит сделать наш регион более безопасным и процветающим", -  отмечается в поздравительном письме председателя парламента.