Հոկտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը:
Օրակարգի միակ օրենսդրական նախաձեռնությունը կառավարության առաջարկած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր: Բյուջեի փոփոխությունների անհրաժեշտությունը գործադիրը պայմանավորել է ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի հետևանքների ազդեցությամբ և տարեսկզբին կատարված կանխատեսումների վերանայմամբ:
Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է լիագումար նիստին նախորդած քննարկումների ընթացակարգը՝ ընդգծելով, որ հանրապետության վարչապետի մասնակցությամբ երկու փուլով հանձնաժողովներին և խմբակցություններին անհրաժեշտ պարզաբանումներ են տրվել ներկայացված օրինագծի վերաբերյալ:
«Մենք թևակոխել ենք տարվա վերջին՝ չորրորդ եռամսյակը, որը ընթացիկ բուջետային տարվա եզրափակիչ փուլն է: Ըստ այդմ՝ ընդունել ենք կառավարության առաջարկը և ճիշտ ենք համարում վերջին եռամսյակի հենց սկզբին հստակեցնել ԱԺ դիրքորոշումը ներկայացված օրինագծի վերաբերյալ, ինչը թույլ կտա կառավարությանը ժամանակին իրականացնել այդ փոփոխությունները», - ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Բյուջեում սպասվող փոփոխությունները խորհրդարանականներին է ներկայացրել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Կառավարության լիազոր ներկայացուցիչն իր ելույթում նշել է, որ առաջարկված փոփոխությունները, մասնավորապես, վերաբերում են 2016թ. պետական բյուջեով նախատեսված հարկային եկամուտների ու մի շարք հատկացումների նվազեցմանը և կապիտալ ներդրումների ծրագրի համար պլանավորված միջոցների ավելացմանը:
Մտքերի փոխանակությունից և քննարկումից հետո խորհրդարանը 28 կողմ ձայնով հավանություն է տվել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքին:
Լիագումար նիստի ավարտին ապահովագրական առողջապահության մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Հայկ Խանումյանը:

В государственный бюджет НКР на 2016 год будут внесены изменения
6-го октября состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики.
В ходе заседания была рассмотрена одна законодательная инициатива – предложенный правительством проект закона НКР «О внесении изменений в закон НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год"». Необходимость внесения изменений в бюджет обусловлена влиянием последствий апрельской военной агрессии и пересмотром прогнозов, сделанных в начале года.
Председатель парламента Ашот Гулян представил процедуру обсуждений, предшествовавших пленарному заседанию, подчеркнув, что при участии премьер-министра республики комиссиям и фракциям были даны необходимые пояснения относительно представленного законопроекта.
"Мы вступаем в последний четвертый квартал года, и это заключительный этап текущего бюджетного года. Следовательно, мы приняли предложение правительства и считаем правильным уточнить позицию НС относительно представленного законопроекта именно в начале последнего квартала, что позволит правительству вовремя осуществить эти изменения", - отметил руководитель парламента.
Министр финансов НКР Спартак Тевосян представил предстоящие изменения в бюджете парламентариям. В своей речи уполномоченный представитель правительства отметил, что предложенные изменения, в частности, касаются сокращения предусмотренных по госбюджету 2016 года налоговых доходов и ряда ассигнований, а также увеличения средств, запланированных для программы капитальных вложений.
После обмена мнениями и обсуждений парламент 28-ю голосами "за" одобрил закон «О внесении изменений в закон НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год"».
По окончании пленарного заседания с заявлением о страховой системе здравоохранения выступил депутат Айк Ханумян.