Սեպտեմբերի 29-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ մեկնարկել են ԼՂՀ 6-րդ գումարման ԱԺ 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքները:
Խորհրդարանի նախագահը հակիրճ անդրադարձել է նախորդ ամիսներին ԱԺ գործունեությանը:
Կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ նստաշրջանի մեկնարկին խորհրդարանականները հաստատել են ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը՝ վերընտրելով Ռամելա Դադայանին, Լյուդմիլա Բարսեղյանին և Գագիկ Բաղունցին:
Այնուհետև պատգամավորները քննարկել են օրակարգում տեղ գտած հարցերը:
Այսպիսով՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը միտված է բարձրացնել էկոլոգիական կրթության դերը ԼՂՀ կրթական հաստատություններում, հատկապես նախադպրոցական և հանրակրթական մակարդակներում:
Ազգային ժողովը հաստատել է նաև`
«Թափոնների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Ընդերքի մասին ԼՂՀ օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, որով կատարելագործվում են նշված օրենքների առանձին բաժինների և հոդվածների դրույթները՝ իրավակիրարկման համար ավելի արդյունավետ դարձնելով դրանք:
«Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որն ուղղված է նշված օրենքի 38-րդ հոդվածով նախատեսված արտոնությունից օգտվողների շրջանակի ընդլայնմանը:
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016թ. առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվություն է ներկայացրել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
Նիստին հնչել է նաև պատգամավորական հայտարարություն. պատգամավոր Ռամելա Դադայանը հանդես է եկել կրթության ոլորտում բարեփոխումների՝ մասնավորապես մանկավարժների սոցիալական ապահովվածության մասին հիմնավորումներով:
Ընդմիջումից հետո խորհրդարանը վերսկսել է աշխատանքները և տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ:
Կառավարության անդամները փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի գլխավորությամբ պատասխանել են բյուջեում կատարված փոփոխություններին, Արցախկապ և Ղարաբաղ-տելեկոմ ընկերությունների ծառայություններին, դպրոցների ծանրաբեռնվածությանը, հատուկ կատեգորիայի մարդկանց համար բնակարանաշինությանը, Շահումյանի շրջանի բնակավայրերից երկուսում դպրոցի և հիվանդանոցի շինարարությանը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող ԱԺ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

Открылась четвертая сессия НС НКР
29-го сентября под председательством руководителя Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна открылась 4-я сессия Национального собрания НКР 6-го созыва.
Председатель парламента кратко коснулся деятельности НС за предыдущие месяцы.
Согласно регламенту, в начале сессии парламентарии утвердили состав временной счетной комиссии, переизбрав Рамелу Дадаян, Людмилу Барсегян и Гагика Багунца.
Затем депутаты рассмотрели вопросы, внесенные в повестку дня.
Итак, парламент рассмотрел и в первом чтении принял закон НКР "Об экологическом образовании и воспитании", который нацелен на повышение роли экологического образования в образовательных учреждениях НКР, в особенности  на дошкольном и общеобразовательном уровнях.
Национальное собрание утвердило также:
законы НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об отходах"» и «О внесении дополнений и изменения в кодекс НКР о недрах», которые нацелены на совершенствование положений отдельных разделов и статей указанных законов с целью повышения эффективности их правоприменения;
Закон НКР «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "О налоге на прибыль", который нацелен на расширение круга лиц, пользующихся предусмотренной статьей 38 данного закона льготой;
Национальное собрание во втором чтении приняло закон НКР "О ставках природоохранительных платежей".
С отчетом об исполнении государственного бюджета НКР за первое полугодие 2016 года выступил министр финансов НКР Спартак Тевосян.
В ходе заседания депутат Рамела Дадаян выступила с заявлением относительно необходимости реформ в сфере образования с целью повышения социальной обеспеченности педагогов.
После перерыва состоялась процедура вопросов ответов НС – правительство.
Члены правительства во главе с вице-премьером Артуром Агабекяном ответили на вопросы депутатов НС, касающиеся изменений в бюджете, услуг, предоставляемых компаниями «Арцахкап» и «Карабах-телеком», перегруженности школ, жилищного строительства для лиц особой категории, необходимости строительства школы и больницы в двух населенных пунктах Шаумянского района, а также внешней политики.