Սեպտեմբերի 29-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ մեկնարկել են ԼՂՀ 6-րդ գումարման ԱԺ 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքները:
Խորհրդարանի նախագահը հակիրճ անդրադարձել է նախորդ ամիսներին ԱԺ գործունեությանը:
Կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ նստաշրջանի մեկնարկին խորհրդարանականները հաստատել են ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը՝ վերընտրելով Ռամելա Դադայանին, Լյուդմիլա Բարսեղյանին և Գագիկ Բաղունցին:
Այնուհետև պատգամավորները քննարկել են օրակարգում տեղ գտած հարցերը:
Այսպիսով՝ խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը միտված է բարձրացնել էկոլոգիական կրթության դերը ԼՂՀ կրթական հաստատություններում, հատկապես նախադպրոցական և հանրակրթական մակարդակներում:
Ազգային ժողովը հաստատել է նաև`
«Թափոնների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Ընդերքի մասին ԼՂՀ օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, որով կատարելագործվում են նշված օրենքների առանձին բաժինների և հոդվածների դրույթները՝ իրավակիրարկման համար ավելի արդյունավետ դարձնելով դրանք:
«Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որն ուղղված է նշված օրենքի 38-րդ հոդվածով նախատեսված արտոնությունից օգտվողների շրջանակի ընդլայնմանը:
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016թ. առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվություն է ներկայացրել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
Նիստին հնչել է նաև պատգամավորական հայտարարություն. պատգամավոր Ռամելա Դադայանը հանդես է եկել կրթության ոլորտում բարեփոխումների՝ մասնավորապես մանկավարժների սոցիալական ապահովվածության մասին հիմնավորումներով:
Ընդմիջումից հետո խորհրդարանը վերսկսել է աշխատանքները և տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ:
Կառավարության անդամները փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի գլխավորությամբ պատասխանել են բյուջեում կատարված փոփոխություններին, Արցախկապ և Ղարաբաղ-տելեկոմ ընկերությունների ծառայություններին, դպրոցների ծանրաբեռնվածությանը, հատուկ կատեգորիայի մարդկանց համար բնակարանաշինությանը, Շահումյանի շրջանի բնակավայրերից երկուսում դպրոցի և հիվանդանոցի շինարարությանը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող ԱԺ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

The Fourth Session of the NKR National Assembly Has Started
29 September, the 4th session of the NKR National Assembly of the 6th convocation chaired by Ashot Ghoulyan was opened.
President of the Parliament briefly touched upon NA activities in the previous months.
According to the regulations, the parliamentarians approved the composition of the temporary counting commission, re-elected Ramel Dadayan, Ludmila Barseghyan and Gagik Bagunts.
Then the deputies discussed issues on the agenda.
Thus, the Parliament considered and adopted in the first reading the NKR law "On ecological education and training", which aims at enhancing the role of environmental education in the educational institutions of NKR, especially at the preschool and general educational levels.
The National Assembly also approved:
NKR law "On amendments and additions to the NKR law" On Waste "" and "On amendments and changes to the NKR Code on mineral resources", which are aimed at improving the provisions of the individual sections and articles of these laws in order to improve the effectiveness of their enforcement;
NKR law "On amendments and additions to the Law of the NKR" On Profit Tax ", which is aimed at expanding the range of beneficiaries using the exemption provided for in Article 38 of this law.
The National Assembly in the second reading adopted the Law NKR "On rates of environmental charges".
A report on the execution of the NKR state budget for the 2016 first six months was made by the NKR Minister of Finance, Spartak Tevosyan.
During the meeting, the deputy Ramel Dadayan made a statement on the need for reforms in the education sector to improve the social security of teachers.
After the break, the procedure of Questions-Answers took place between National Assembly and Government.
Members of the government, headed by Deputy Prime Minister Arthur Aghabekyan answered the MPs' questions concerning the changes in the budget related to the services provided by the companies "Artsahkap" and "Karabakh Telecom". The issues on congested schools, housing for special categories of persons, the need to build schools and hospitals in the two villages of Shahumyan region, as well as foreign policy were also discussed.