Արցախի խորհրդարանական պատվիրակության հանդիպումները Բրյուսելում
Եռօրյա աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, որի կազմում են Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամության խմբի անդամներ՝  խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը եւ պատգամավոր, «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանը:
Սեպտեմբերի 26-ին խորհրդարանական պատվիրակությունը Բրյուսելում հանդիպել են ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար կազմին: Հանդիպմանը մասնակցել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը:
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին, պատվիրակության անդամները Եվրոպական Միության խորհրդարանում հանդիպել են ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսի եւ խմբի անդամների հետ:
Օրվա երկրորդ կեսին Եվրախորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամության խմբի նիստը, որը վարում էր Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի ղեկավար Ֆրանկ էնգելը:
Այնուհետեւ պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը եւ Դավիթ Մելքումյանը մասնակցել են Եվրոպական խորհրդարանում Ղարաբաղյան հակամարտությանը նվիրված քննարկումներին, որի  բանախոսը ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանն էր: Կլոր սեղանին հրավիրված էին ԵԽ պատգամավորներ, փորձագետներ:
Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի պատվիրակությունը «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության գրասենյակում հանդիպում է ունեցել կառույցի նախագահ Դիոգո Պինտոյի եւ մյուս անդամների հետ: Օրվա երկրորդ կեսին Արցախի խմբի անդամներն այցելել են Ֆլամանդական խորհրդարան:
Երեկոյան պատվիրակությունը մասնակցել է Բելգիայում ՀՀ դեսպանատան կողմից  Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելությանը։

Встречи парламентской делегации Арцаха в Брюсселе
С трехдневным рабочим визитом в Королевстве Бельгия находится делегация Национального собрания Республики Арцах в составе членов группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент" – заместителя председателя постоянной комиссии по внешним сношениям Давида Мелкумяна и депутата, руководителя парламентской фракции "Возрождение" Айка Ханумяна.
26-го сентября члены парламентской делегации в Брюсселе встретились с руководством Европейского бюро Ай Дата АРФД. Во встрече принял участие министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян.
На следующий день, 27-го сентября, члены делегации в парламенте Европейского союза встретились с руководящим составом Группы дружбы Евросоюз-Армения Элени Теохарус и членами группы.
Во второй половине дня в Европарламенте депутаты НС НКР приняли участие в заседании группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент", которое вел руководитель группы дружбы с Арцахом в Европарламенте Франк Энгель.
Затем депутаты Айк Ханумян и Давид Мелкумян в Европарламенте приняли участие в обсуждениях по карабахской проблеме, в которых в качестве основного докладчика выступил глава МИД НКР Карен Мирзоян. На круглый стол были приглашены депутаты Европарламента и эксперты.
28-го сентября в офисе организации "Европейские друзья Армении" делегация Арцаха провела встречу с председателем организации Диого Пинто и членами структуры. Во второй половине дня делегация посетила Фламандский парламент.
Вечером члены делегации приняли участие в приеме, организованном в посольстве Армении в Бельгии по случаю 25-летия провозглашения независимости Республики Армения.