ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա հետ Արցախ ժամանած Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բարոնուհի Քոքսի 85-րդ այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հատկանշական է այն իմաստով, որ տեղի է ունենում Արցախի անկախ պետականության 25 ամյակի օրերին:
«Արցախը ճանաչելի է դառնում նաև Ձեզանով, քանզի ամեն անգամ Դուք բարեկամների նոր խումբ եք բերում Արցախ: Այդ հանգամանքը շատ կարևոր է, քանի որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ապակողմնորոշել միջազգային կառույցներին՝ սուտ և սխալ տեղեկատվություն տարածելով մեր երկրի մասին»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բարոնուհին նշել է, որ ամեն անգամ այցելելով Արցախ՝ նկատում է առաջընթաց և ենթակառուցվածքների զարգացում, ինչն իրեն ոգեշնչում և ոգևորում է:
«Ես ուրախ եմ աշխատել Ձեր և հայկական Սփյուռքի հետ: Պատրաստ եմ շարունակել իմ մասնագիտական և հումանիտար օժանդակությունն Արցախի ժողովրդին և յուրաքանչյուր այցի ընթացքում նոր մարդկանց ծանոթացնել Արցախի իրական պատմությանը»,- նշել է Քերոլայն Քոքսը:
Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտում գործող վերականգնողական կենտրոնի գործունեությանը, ապրիլյան պատերազմական գործողություններից հետո փաստերի հավաքագրմանը և մարդասիրական բնույթի այլ թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:

Welcoming the guests, the head of the Parliament underlined that the 85th visit of the baroness Cox in the Republic of Nagorno Karabakh is remarkable in the sense that it takes place in the days of the 25th anniversary of the proclamation of the independent statehood of Artsakh.
"Artsakh is becoming popular also thanks to you, because every time you bring in Artsakh new friends of our country. This is very important, since Azerbaijan is constantly trying to mislead the international structures, spreading false and misleading information about our country." noted Ashot Ghoulyan.
Having expressed gratitude of the reception, the baroness underlined that with every next visit in Artsakh she notices progress and development of the infrastructures and this is encouraging.
"I am pleased that I work with you and the Armenian Diaspora and ready to continue to provide humanitarian and professional assistance to the people of Artsakh and every time new people familiarize with the real history of Artsakh," - she added
During the meeting issues related to expansion of interparliamentary relations, human rights, the current activity in Stepanakert rehabilitation center, collection of facts after the April hostilities, and other humanitarian issues have been discussed.
The meeting was attended by the Chairman of the NKR NA Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan and Chairman of the Standing Committee on Social Affairs and Health, Aram Grigoryan.