ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և նրա հետ Արցախ ժամանած Մարդասիրական օգնություն բարեգործական կազմակերպության (HART-Humanitarian Aid Relief Trust) անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Բարոնուհի Քոքսի 85-րդ այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հատկանշական է այն իմաստով, որ տեղի է ունենում Արցախի անկախ պետականության 25 ամյակի օրերին:
«Արցախը ճանաչելի է դառնում նաև Ձեզանով, քանզի ամեն անգամ Դուք բարեկամների նոր խումբ եք բերում Արցախ: Այդ հանգամանքը շատ կարևոր է, քանի որ Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ապակողմնորոշել միջազգային կառույցներին՝ սուտ և սխալ տեղեկատվություն տարածելով մեր երկրի մասին»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բարոնուհին նշել է, որ ամեն անգամ այցելելով Արցախ՝ նկատում է առաջընթաց և ենթակառուցվածքների զարգացում, ինչն իրեն ոգեշնչում և ոգևորում է:
«Ես ուրախ եմ աշխատել Ձեր և հայկական Սփյուռքի հետ: Պատրաստ եմ շարունակել իմ մասնագիտական և հումանիտար օժանդակությունն Արցախի ժողովրդին և յուրաքանչյուր այցի ընթացքում նոր մարդկանց ծանոթացնել Արցախի իրական պատմությանը»,- նշել է Քերոլայն Քոքսը:
Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտում գործող վերականգնողական կենտրոնի գործունեությանը, ապրիլյան պատերազմական գործողություններից հետո փաստերի հավաքագրմանը և մարդասիրական բնույթի այլ թեմաներ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:

27-го сентября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял баронессу Керолайн Кокс и прибывших с ней в Арцах членов благотворительной организации HART (Humanitarian Aid Relief Trust).
Приветствуя гостей, руководитель парламента подчеркнул, что 85-й по счету визит баронессы Кокс в Нагорно-Карабахскую Республику примечателен в том смысле, что он проходит в дни 25-й годовщины провозглашения независимой государственности Арцаха.
"Арцах становится популярным и благодаря Вам, поскольку каждый раз Вы привозите в Арцах новых друзей нашей республики. Это очень важно, так как Азербайджан постоянно пытается дезориентировать международные структуры, распространяя ложную и ошибочную информацию о нашей стране", - отметил Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, баронесса отметила, что каждый раз посещая Арцах, она замечает прогресс и развитие инфраструктур и это воодушевляет ее.
"Я рада тому, что работаю с Вами и армянской Диаспорой и готова продолжить оказывать гуманитарную и профессиональную помощь народу Арцаха и каждый раз ознакамливать новых людей с реальной историей Арцаха", - добавила она.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся расширения парламентских связей, защиты прав человека, деятельности действующего в Степанакерте реабилитационного центра, сбора фактов после апрельских военных действий, и другие проблемы гуманитарного характера.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС НКР по внешним сношениям Арзик Мхитарян и председатель постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению Арам Григорян.