Մեկնարկում են 6-րդ գումարման ԼՂՀ ԱԺ 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են նոր նստաշրջանում խորհրդարանի հանձնաժողովներում շրջանառության մեջ գտնվող օրենքների նախագծերի պատրաստվածության հարցերը:
Գլխադասային հանձնաժողովների ղեկավարները համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացրել շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 4-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 29-ին ժամը՝ 11:00-ին:

September 27, President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Ashot Ghoulyan convoked a working consultation with the participation of the Deputy Chairmen of the National Assembly, heads of standing committees and responsible staff members.
During the meeting issues concerning the preparedness of draft laws that are in circulation of the new Parliament session were discussed.
Leaders of the Standing committees submitted the relevant reports on the draft laws in circulation.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan informed that the first plenary meeting of the 4th session of the 6th convocation of the National Assembly will be held at 11:00 on September 29.
According to regulations, is also planned to conduct the procedure of questions and answers Parliament-Government at the upcoming plenary session.