ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 26-ին ընդունել է Կանադայից Արցախ ժամանած հայ ուխտավորների խմբին՝ Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանի առաջնորդությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել կանադահայ համայնքի դերն Արցախի վերականգնման և զարգացման գործում և նշել, որ նման ուժեղ թիկունքի առկայությունն է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդին առավել վստահ քայլերի մղում:
Անդրադառնալով հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիներին՝ ԱԺ նախագահը կարևորել է փոխգործակցության սկզբունքը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում Սփյուռքի մեր հայրենակիցների օժանդակությունը, բայց Արցախը նույնպես իր դերն ունի և պիտի շարունակի Սփյուռքի կյանքում այնպիսի խնդիրների լուծմանը, ինչպիսիք են՝ հայապահպանությունը, նոր սերնդի շրջանում հայրենասիրություն սերմանելը և հայի հաղթական ոգին նրանց մեջ մշտարթուն պահելը»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Կանադայի թեմի առաջնորդ Աբգար Եպիսկոպոս Հովակիմյանը, ներկաների անունից երախտագիտություն հայտնելով խորհրդարանի նախագահին ընդունելության համար, նշել է, որ այս հանդիպումը նոր խթան կտա կանադահայ համայնքին հայրենիքին առավել մեծ ու հասցեական օժանդակություն բերելու և նոր գաղափարներ որոնելու առումով:
Այնուհետև ներկաները օրենսդիր մարմնի ղեկավարին են առաջադրել Արցախի տնտեսությանը, միջազգային ճանաչմանը, ապրիլյան դեպքերին, աշխարհաքաղաքական գործընթացների՝ Արցախի վրա ունեցած ազդեցությանը և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր:

Председатель НС НКР принял армянских паломников из Канады
26-го сентября председатель НС НКР Ашот Гулян принял группу армянских паломников, прибывших в Арцах из Канады, под предводительством епископа Абгара Овакимяна.
Руководитель парламента высоко оценил роль армянской общины Канады в деле восстановления и развития Арцаха, отметив, что наличие такого сильного тыла - залог более уверенных шагов народа Нагорно-Карабахской Республики.
Коснувшись возможных путей дальнейшего сотрудничества, председатель НС указал на важность принципа взаимодействия.
"Мы высоко оцениваем содействие наших соотечественников из Диаспоры, однако Арцах также имеет свою роль и должен продолжить способствовать решению таких проблем, как сохранение армянства, воспитание патриотизма  у нового поколения и сохранение в памяти поколений победного духа армянского народа", -  подчеркнул Ашот Гулян.
В свою очередь глава канадской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Абгар Овакимян, выразив благодарность председателю парламента за прием, отметил, что эта встреча станет стимулом для оказания более ощутимого и адресного содействия родине и поиска новых идей.
Затем присутствующие задали председателю НС вопросы, касающиеся экономики Арцаха, международного признания республики, апрельских событий, воздействия геополитических событий на Арцах и других сфер.