Հանդիպում սենատոր Լյուկ Կառվունասի գլխավորած պատվիրակության հետ
Սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ֆրանսիական Հանրապետության Սենատի անդամ, Ալֆորվիլլի քաղաքապետ Լյուկ Կառվունասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ֆրանսիական խորհրդարանականների հետ կապերը, մասնավորապես «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի գործունեությունն՝ Արցախին սատարելու հարցում: «Մեզ համար ազատությունը մեր իրավունքներն ու անվտանգությունը պաշտպանելու միակ միջոցն է», - ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության անունից՝ սենատոր Լյուկ Կառվունասը նշել է, որ Ֆրանսիային եւ Լեռնային Ղարաբաղին միավորում է ազատության ու անկախության ձգտումը եւ համոզմունք հայտնել, որ իրենց կհաջողի ընդլայնել համագործակցության շրջանակները: «Մեզ է պատկանում Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, հետեւապես Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության խնդիրը նաեւ մեր խնդիրն է», - ընդգծել է Լյուկ Կառվունասը:
Քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, «Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Իշխանյանը:
Պատվիրակությանն Արցախում ուղեկցում է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:

Встреча с делегацией, возглавляемой сенатором Люком Карвунасом
20-го сентября председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял делегацию,  возглавляемую членом Сената Французской Республики, мэром французского города Алфорвиль Люком Карвунасом.
Приветствуя гостей, председатель Национального собрания высоко оценил связи с французскими парламентариями, в частности деятельность круга дружбы "Франция-Карабах" по оказанию поддержки Арцаху. "Для нас свобода – единственный способ защиты наших прав и безопасности", - отметил Ашот Гулян.
Выразив благодарность от имени делегации, сенатор Карвунас подчеркнул, что Францию и Нагорный Карабах объединяет стремление к свободе и независимости. Сенатор выразил уверенность в том, что им удастся расширить рамки сотрудничества. "Всеобщая декларация прав человека принадлежит нам, следовательно, задача защиты прав людей, проживающих в Нагорном Карабахе, - это также наша задача", -  заметил Люк Карвунас.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся азербайджано-карабахского конфликта, роли Франции как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, а также парламентской дипломатии.
Во встрече приняли участие заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян, руководитель фракции "Дашнакцутюн" Давид Ишханян.
Делегацию в рамках визита сопровождает член Бюро АРФД, представитель по политическим вопросам Бюро АРФД и глава офиса Ай Датa Киро Маноян.