Արցախում սպասվող սահմանադրական փոփոխությունների, դրա շուրջ հասարակական–քաղաքական շրջանակներում հնչող մտահոգությունների, պատերազմի վերսկսման հնարավորության եւ անկախ Արցախի 25 տարվա անցած ճանապարհի մասին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հարցազրույցը NEWS.am լրատվական գործակալությանը:
Պարոն Ղուլյան, օրեր առաջ հրապարակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, որով նախատեսվում է կիսանախագահական կառավարման մոդելից անցում նախագահական մոդելի։ Ինչո՞ւ նախագահական եւ ինչո՞ւ հենց հիմա։
Իմ կարծիքով, ամենակարեւոր կետն այս պահին այն է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի շուրջ արդեն սկսվել են կառուցողական առաջարկները, եւ բացառությամբ մի քանի կողմնակալ կարծիքների, մեզ համար շատ ցանկալի է, որ կան օգտակար առաջարկներ, որոնք մենք հաշվի կառնենք հետագայում սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա աշխատելիս։ Ինչո՞ւ նախագահական. մենք չէինք կարող հաշվի չառնել այն առանձնահատկությունները, որոնք այսօր կան ԼՂՀ-ում։ Շատ բնական է, որ մեր քննարկումների ժամանակ առավել շատ տիրապետող է եղել կառավարման այն մոդելը, որն այսօր ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետությունում, բայց ժամանակը, տեղի առանձնահատկությունները, այն իրողությունները, որ այսօր կան ԼՂՀ-ում, հանրային տրամադրությունները, քաղաքական դաշտի տեսակետները, որոնք այս դեպքում տարբեր են, մեզ հուշել են, որ պետք է ավելի շատ մտածենք եւ ճիշտ եզրակացություններ անենք։ Իմ կարծիքով, այստեղ շատ կարեւոր հանգամանք է ոչ թե կառավարման մոդելն ինքնին, այլ դրա արդյունավետությունը։ Հենց այս նկատառումներից ելնելով մենք նախապատվությունը տվել ենք կառավարման նախագահական մոդելին, որը դասական դասակարգմամբ կարելի է նախագահական անվանել, բայց մենք չենք բացառել կառավարման մյուս մոդելների համակցումը առաջարկվող նախագծին։
Մինչեւ ապրիլյան պատերազմը խոսակցություններ կային, որ հենց Հայաստանի մոդելով կառաջնորդվի Արցախի Հանրապետությունը եւ կանցնի խորհրդարանական կառավարման։ Ի՞նչ փոխվեց ապրիլյան պատերազմիցհետո, որ շտկումներ մտցվեցին առկա մոտեցումներում։
Ապրիլյան իրադարձությունները, իհարկե, ազդեցություն ունեցան այդ քննարկումների վրա։ Եթե միայն արտաքին կողմը վերցնենք, ապրիլյան պատերազմի հետեւանքով մենք ստիպված էինք երկու անգամ հետաձգել սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի ներկայացման ժամկետները, բայց ես չեմ կարծում, որ միայն դրանով է պայմանավորված ԼՂՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգում նախագահական մոդելին առաջնություն տալը։ Մինչեւ ապրիլյան իրադարձություններն էլ մեր քաղաքական դաշտում կարծիքները կարծես թե բաժանվել էին երկու մասի։ Գուցե կարելի է ձեւակերպել այսպես, որ ապրիլյան պատերազմի հետեւանքով մենք ավելի շատ ժամանակ ունեցանք մտորելու եւ շատ ավելի խորը տեսնելու, քննարկելու սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական ուղղությանները։ Ես համոզված կարող եմ ասել, որ մեր ընտրության հարցում շատ կարեւոր տեղ են գրավել անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերը։
Ի՞նչ խնդիրներ կան, որոնք հնարավոր չէ լուծել ներկայիս կառավարման մոդելի պայմաններում, որ պետք է լուծի նախագահին գերլիազորություններով օժտելը։
Ես համարում եմ, որ հարցը երեւի այդ տեսանկյունից դնելն այնքան էլ ճիշտ չի բացահայտում մեր այսօրվա իրավիճակը, որովհետեւ ցանկացած կառավարման համակարգում էլ միշտ կարելի է որոշակի խնդիրներ դնել եւ լուծել։ Խոսքն այն մասին է, որ ԼՂՀ-ում չհայտարարված պատերազմի, արտաքին քաղաքական մարտահրավերների պայմաններում Արցախի Հանրապետությունում շատ ավելի մեծ պահանջարկ կա ուժեղ եւ կենտրոնաձիգ իշխանության։ Ի դեպ, մեր քննարկումների ժամանակ մենք հաշվի ենք առել ոչ միայն մեր մասնագիտական հանձնաժողովում շրջանառվող տեսակետները, նաեւ լուրջ խորհրդատվություններ ենք անցկացրել սահմանադրական իրավունքի մասնագետների, այն խմբի հետ, որը Հայաստանում իրականացրել է սահմանադրական բարեփոխումներ, եւ բնականաբար հանրային քննարկումների ժամանակ շատ ավելի լուրջ տեղ է հատկացվել այն տրամադրություններին, որոնք այսօր կան Արցախի հանրության մեջ եւ քաղաքական դաշտում։
Մտավախություն չկա՞, որ կառավարման նախագահական մոդելին անցումը եւ նախագահին նման լիազորություններով օժտելը կարող է վնասել Արցախի ժողովրդավարության վարկանիշին։
Ես նման մտվախություններ չունեմ, որովհետեւ մի կողմից այս 25 տարիներին ԼՂՀ-ում կարծես թե փորձարկել ենք կառավարման բոլոր մոդելները, եւ բոլոր մոդելների ժամանակ էլ Ղարաբաղը կարողացել է պահել իր ժողովրդավարական վարկանիշը, որովհետեւ Ղարաբաղի համար ժողովրդավարական, իրավական, ինքնիշխան պետություն լինելը ոչ թե ինչ-որ ժամանակահատվածի, ոչ թե ինչ-որ կոնկրետ նպատակների իրականացման թեմա է, այլ Ղարաբաղի բնական ընտրությունն է։ Ազատության ձգտող ժողովրդի մոտ կառավարման համակարգն ուրիշ կերպ չի կարող լինել, քան ժողովրդավարականն է։ Աշխարհում ցանկացած կառավարման մոդելի ժողովրդավարական երկրներ կան։ Դա ավելի շատ կապված է այն արժեքների հետ, որոնք դավանում է այդ հասարակությունը, կապված է իշխանության թեւերի մեջ հակակշիռների եւ զսպումների մեխանիզմների հետ, որոնք ճիշտ ձեւով են իրականացվում, եւ նաեւ կապված է այն ավանդույթների հետ, որոնք տիրապետող են այդ ժողովրդի մեջ։ Կարծում եմ՝ ինչպիսի կառավարման մոդել էլ լինի Արցախի Հանրապետությունում, այն պարտադրված է լինել ժողովրդավարական։ Դա մեր ժողովրդի ընտրությունն է, եւ ինչպես Ղարաբաղը եղել է առաջատար Հարավային Կովկասում, հետխորհրդային տարածքում ժողովրդավարական պետության իր վարկանիշով, երեւի այդպես էլ մնալու է, միգուցե մի փոքր էլ զարգացում է ապրելու։
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով նախատեսվում է, որ ԼՂՀ խորհրդարանի եւ նախագահի ընտրությունները պետք է անցկացվել նույն օրը, նաեւ հայտնի է, որ 2017-ին ավարտվում է նախագահի լիազորությունը, իսկ 2020-ին՝ խորհրդարանի։ Ինչպե՞ս է լուծվելու այդ երեք տարվա հարցը, մտավախություններ չկա՞ն, որ կարող են լուրջ խնդիրներ առաջանալ։
Քանի որ մենք կառավարման մոդելի փոփոխության խնդիր ենք դնում, մենք անպայման անցումային ժամանակաշրջանի կարիք ենք ունենալու։ Ես համոզված եմ, որ մասնագիտական հանձնաժողովին հաջողվելու է գտնել այնպիսի կարգավորումներ եւ կառուցակարգեր, որոնք մեզ թույլ են տալու անցնցում այդ անցումը կատարել դեպի նոր կառավարման համակարգ։ Սա է խնդիրը, որպեսզի հասարակությունը որեւէ ձեւով իր վրա չզգա, որ կառավարման համակարգ է փոխվում, եւ դա կոշտ ձեւով է արվում եւ այլն։
Որոշ քաղաքական գործիչներ ու վերլուծաբաններ մտավախություն են հայտնում,որ նոր Սահմանադրությունը կոչված է ապահովելու գործող իշխանությունների վերարտադրությունը։
Ես ավելի քան համոզված եմ՝ երբ էլ նախաձեռնվեին սահմանադրական բարեփոխումները, միշտ էլ այդպիսի տեսակետներ լինելու էին, որովհետեւ սա քաղաքական պայքար է, եւ նման պայքարում բոլորն ազատ են իրենց տեսակետներն արտահայտել։ Իմ կարծիքով, ցանկացած իշխանություն պատասխանատու է ճիշտ շարունակություն ապահովելու համար։ Սա ավելի շուտ պատասխանատվության հարց է, քան արտոնություն։ Այս տեսակետից կարծում եմ՝ ԼՂՀ-ում որեւէ բացառություն չկա, եւ շատ ճիշտ է, որ իշխանություններն այդ հարցը դնում են, թե ինչպիսի շարունակություն է ունենալու Արցախի Հանրապետությունում կառավարման համակարգը եւ մնացած բոլոր սահմանադրական իրավակարգավորումները։
ԼՂՀ խորհրդարանում, կարելի է ասել, բոլոր քաղաքական ուժերը սատարում են նախագահին, եւ կարծեք թե, ընդդիմություն Արցախում չկա։ Չեք կարծո՞ւմ, որ սա ժողովրդավարության պակասի ցուցանիշ է։
Չեմ կարծում, որովհետեւ ժողովրդավարության պակասի հարցը երեւի այդ ոլորտում չի լուծվում։ Նախ Արցախի Հանրապետությունում ներկայացված 5 ուժերից երկուսը խորհրդարան են եկել ընդդիմադիր քարոզչությամբ եւ ընդդիմադիր տեսակետներով։ Ինչ տեղ են նրանք զբաղեցնում խորհրդարանում, դա ժողովրդի որոշելիքն է։ Ես չեմ ուզում պնդել, որ ժողովրդավարական այդ համակարգի մեջ արդեն ամեն ինչ արել, ավարտել ենք, բայց դա Ղարաբաղում չի կարող արհեստականորեն ձեւավորվել եւ չեն կարող լինել արհեստական հիմքեր, որ աշխարհին ցույց տանք, որ դրանով է պայմանավորված մեր ժողովրդավարական վարկանիշը։ Մի բան պետք է հասկանանք, որ Արցախի քաղաքական դաշտում, հատկապես արտաքին քաղաքականության ոլորտում տիրապետող միասնական գաղափարախոսությունն ու փիլիսոփայությունը որոշակիորեն սահմանափակում են երկրում ընդդիմության առկայությունը։
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, Դուք պատերազմի վերսկսման որեւէ հավանականություն տեսնո՞ւմ եք։
Մեր հարեւանների պահվածքը, նրանց ոչ ադեկվատ վերաբերմունքը, չկամությունը բանակցային ճանապարհով հիմնախնդիրը լուծելու ուղղությամբ, միշտ էլ որոշ տեղ թողնում է պատերազմի հավանականության համար, բայց եթե զուտ դասական վերլուծության հիմքով փորձենք տեսնել, թե ինչ կարող է լինել ապագայում, ապա ինձ թվում է՝ ապրիլյան ռազմական գործողությունները մեր հարեւաններին ցույց են տվել, որ իրենց պատկերացրած բլից պատերազմում հաջողություն ունենալն անհնար է, որովհետեւ վերջին 15-20 տարիներին տարածաշրջանում ձեւավորվել են պաշտպանության եւ անվտանգության այնպիսի համակարգեր, որոնք տեղ չեն թողնում այդպիսի արագ պատերազմական գործողությունների համար։ Դա որոշակի դասեր թողել է նաեւ հակառակորդ կողմում, բայց ինչպիսին կլինի նրանց պահվածքը հետագայում, ես դժվարանում եմ ասել։ Ինձ թվում է, այստեղ ավելի շատ աշխատանքի տեղ է թողնված միջազգային միջնորդության համար, որը զբաղվում է Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմամբ։ Տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության խնդիրը միայն ԼՂՀ-ի եւ Հայաստանի նպատակը եւ առաջադրանքը չէ։ Եթե աշխարհը շահագրգռված է, որ այստեղ լինի խաղաղություն ու կայունություն, ապա պետք է գտնեն գործուն մեխանիզմներ՝ ազդելու Ադրբեջանի ռազմատենչ ցանկությունների վրա։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերը բավարա՞ր եք համարում։
Ապրիլյան իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ իհարկե, դրանք բավարար չեն։ Բավարար չեն ոչ թե նրա համար, որ ցանկություն չկա կարգավորելու խնդիրը, այլ ինձ թվում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունն ավելորդ զգուշավորություն է ցուցաբերում հատկապես հակամարտող կողմերին ճիշտ ազդանշաններ տալու հարցում։ Մենք արդեն քանիերորդ տարին է, խոսում ենք այդ մասին, որ անհնարին է այս փոփոխվող իրավիճակում, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտման պայմաններում, հավասարության նշան դնելով ազդել իրավիճակի վրա։ Կարծես որոշակի տեղաշարժեր տեղի են ունեցել, կամ սկսել են՝ կապված այն բանի հետ, որ նույն միջնորդներն առաջարկում են հետաքննության մեխանիզմներ ներդնել կամ առաջնագծում այնպիսի հնարավորություններ ստեղծել, որոնք ֆիքսելու են հնարավոր խախտումները, բայց մենք տեսնում ենք, որ այդ աշխատանքները տեղի են ունենում կամ զարգանում են Ադրբեջանի չկամության պայմաններում։ Դա չպիտի սահմանափակի միջնորդների աշխատանքը, որովհետեւ մենք այդպիսի գործուն մեխանիզմներ չունենք, միշտ էլ ծագելու են հարցեր, թե ով է կրակել, ով է սկսել եւ այլն։
Անկախության 25 տարվա ընթացքում ի՞նչ կարողացանք անել, եւ ի՞նչ չարեցինք,որ կարող էինք անել։
Մենք չպետք է մոռանանք, թե ինչպիսի պայմաններում ենք այդ 25 տարիներին աշխատել, ինչպիսի պայմաններում ենք կարողացել անկախ պետականությունը կայացնել, զարգացնել՝ մշտական կամ չընդհատվող պատերազմի, չընդհատվող շրջափակման, քաղաքական մեկուսացման պայմաններում, որը մեր հարեւանների կողմից հիմա էլ շարունակվում է։ Նման իրավիճակում մեզ հաջողվել է իսկապես ձեւավորել անկախ պետությանը բնորոշ բոլոր ինստիտուտները։ Երբ մենք հռչակել ենք ԼՂՀ անկախությունը, մենք գուցե շատ ուղղություններում ունեինք պետականությանը հատուկ ատրիբուտներ, բայց երկու կարեւոր ուղղություն հաստատ չունեինք. մեկը պաշտպանության համակարգն էր, մյուսը՝ ինքնուրույն արտաքին քաղաքականությունը։ Կամ նույնիսկ եթե վերցնենք խորհրդարանը. իհարկե, մենք ունեցել են ժողովրդական պատգամավորների այդ ինստիտուտը, բայց միեւնույն է, անկախ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը, որն արդեն 6-րդ գումարման իր աշխատանքներն է իրականացնում, ցույց է տալիս, որ շատ երկար ճանապարհ է անցել, որը եղել է դինամիկ զարգացումներով, որը չի ընդհատվել, խափանում չի եղել։ Սա ամենալուրջ երեւացող հաջողությունն է։ Ինչ չի հաջողվել. կարծում եմ, այստեղ ավելի շատ խոսքը վերաբերում է Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացին։ Գուցե մենք կարող էինք ավելին անել, բայց եթե հաշվի առնենք պայմանները, այսօր էլ Ադրբեջանը համառորեն փորձում է միջազգային բոլոր կազմակերպություններում Ղարաբաղի դեմ տարբեր բանաձեւեր ընդունել, դեմարշներ անել, այդուհանդերձ, մենք կարողացել ենք հասնել նրան, որ ԼՂՀ-ն որպես ինքնուրույն գործող, ինքնուրույն պետական կազմավորում շատերի կողմից ընդունելի է, եւ դա երեւում է մեր Հանրապետության հանդեպ միջազգային ճանաչման գուցե այսօր նահանգային, շրջանային, քաղաքային մակարդակներով, բայց դրանք քայլեր են, որոնք անպայման բերելու են ավելի մեծ հաջողությունների։ Ես ուզում եմ ընդգծել նաեւ, որ մեր գործունեությունը, երկրի տնտեսությունը զարգացնելու, ժողովրդավարական համակարգը կատարելագործելու հարցերում եւս անելիքներ կան, բայց եթե մենք համեմատության մեջ ենք դնում նրա հետ, ինչ ունեցել ենք եւ այն ինչ այսօր ունենք, սար ու ձորի տարբերություն է։

Об ожидаемых конституционных изменениях в Карабахе, беспокойствах в общественно-политических кругах, о вероятности возобновления войны и 25-летнем пути, пройденном независимым Арцахом, в интервью корреспонденту Новости Армении – NEWS.am рассказал председатель парламента НКР Ашот Гулян.
Господин Гулян, несколько дней назад была опубликована концепция конституционных реформ Нагорно-Карабахской Республики, которая предусматривает переход от полупрезидентской формы правления к президентской. Почему была избрана президентская модель и почему именно сейчас?
На мой взгляд, самым главным пунктом на данный момент является то, что уже начали поступать конструктивные предложения вокруг концепции, и, за исключением нескольких предвзятых мнений, для нас очень желательно, что есть полезные предложения, которые мы учтём в работе над проектом конституционных реформ в дальнейшем. Почему президентская модель? Мы не могли не учитывать те особенности, которые сегодня есть в НКР.
Вполне естественно, что на обсуждениях преобладала модель, которая была принята недавно в Республике Армения, но время, сегодняшние реалии НКР, общественные настроения и точки зрения на политическом поле (которые в данном случае различны) подсказали нам, что мы должны больше подумать и сделать правильные выводы. Думаю, здесь очень важна не столько модель управления как таковая, сколько её эффективность. Именно исходя из этих соображений, мы отдали предпочтение президентской модели, которую в классической классификации можно назвать президентской, но мы не исключили включение в проект других форм управления.
До апрельских событий муссировались разговоры о том, что Республика Арцах пойдёт именно по модели Республики Армения, то есть перейдёт на парламентскую систему. Что изменилось после апрельской войны, и какие коррективы были внесены?
Апрельские события, конечно, повлияли на эти обсуждения. Если рассматривать лишь внешнюю сторону, то в результате апрельской войны мы были вынуждены дважды отложить сроки представления концепции конституционных реформ, но я не думаю, что лишь этим обусловлен тот факт, что в концепции конституционных реформ предпочтение было отдано президентской модели. Но и до апрельских событий мнения в нашем политическом поле, кажется, разделились на две части. Можно сказать, что в результате апрельской войны у нас было больше времени подумать, глубже обсудить основные направления конституционных реформ. С убеждённостью могу сказать, что в нашем выборе большую роль сыграли вопросы безопасности и обороны.
Какие задачи не поддаются решению сейчас, но могут быть решены при наделении президента сверхполномочиями?
Думаю, такая постановка вопроса не так уж правильно отражает нынешнюю обстановку, потому что при любой форме правления можно ставить и решать вопросы. Речь идёт о том, что в условиях необъявленной войны и наличия внешнеполитических задач в Нагорно-Карабахской Республике гораздо больше востребована сильная и централизованная власть. Кстати, во время обсуждений мы не только учли мнения в нашей специализированной комиссии, но и провели консультации с теми специалистами по конституционному праву, которые составили проект реформ в Армении. Конечно, во время публичных обсуждений гораздо больше внимания уделялось настроениям, которые сейчас есть в обществе и на политическом поле Арцаха.
Есть ли у вас опасения, что переход на президентскую систему или наделение президента такими полномочиями нанесет ущерб демократической репутации НКР?
Таких беспокойств у меня нет, потому что за эти 25 лет в НКР испытание прошли все модели управления, и при всех Карабах сумел сохранить свою демократическую репутацию, потому что для Арцаха быть демократическим, правовым и суверенным государством – это не задача на какой-то период или реализация каких-либо конкретных целей, а его естественный выбор. У народа, стремящегося к свободе, иного пути нежели демократический, не может быть. В мире есть множество демократических стран с любым типом управления. Это больше связано с ценностями, которые исповедует общество страны. Думаю, какую бы модель ни выбрала Республика Арцах, она обязана быть демократической. И Карабах как был, так и останется на передовых позициях на Южном Кавказе и постсоветском пространстве по рейтингу демократического государства.
Концепция конституционных реформ предусматривает, что выборы парламента и президента Карабаха пройдут одновременно. Известно, что в 2017 году истекают полномочия президента, а в 2020 году – парламента. Что будет за эти 3 года? Есть ли беспокойства, что могут возникнуть серьезные проблемы?
Поскольку мы ставим задачу смены формы правления, у нас обязательно будет потребность в переходном этапе. Уверен, что специализированной комиссии удастся найти такие регулирования и порядки, которые помогут перейти на новый этап без потрясений, чтобы общество никоим образом не ощутило смену системы управления.
Некоторые политические деятели и аналитики выражают озабоченность, что новая Конституция направлена на воспроизводство действующей власти.
Я более чем уверен: когда бы ни начался процесс конституционных реформ, такие мнения звучали бы, потому что это политическая борьба, и здесь каждый волен высказывать своё мнение. По-моему, любая власть отвечает за то, чтобы заложить правильное продолжение курса. Здесь больше вопрос ответственности, чем привилегий. И Нагорно-Карабахская Республика не исключение. И власти правильно ставят вопрос о том, какое продолжение получат система управления и все остальные конституционно-правовые регулирования.
В парламенте НКР, можно сказать, все политические силы поддерживают президента, а оппозиции, казалось бы, нет. Не кажется ли Вам, что это недостаток демократии?
Не думаю, потому что вопрос о недостатке демократии, наверное, решается не в этой сфере. Из 5 сил парламента Арцаха две пришли в парламент с оппозиционной пропагандой и взглядами, а то, какое место они занимают в парламенте, решает народ. Не хочу утверждать, что мы всё уже сделали в нашей демократической системе, но в Карабахе это не может искусственно формироваться, нельзя создавать искусственные основы, чтобы показать миру, что этим обусловлен наш демократический рейтинг. Мы должны понять, что единая идеология и философия, преобладающие на политической арене Арцаха, в особенности во внешнеполитической сфере, некоторым образом ограничивают наличие оппозиции в стране.
Учитывая последние процессы в регионе, видите ли Вы какую-либо вероятность возобновления войны?
Поведение наших соседей, их неадекватное отношение, нежелание решить вопрос переговорным путём, всегда оставляет какую-то вероятность войны, но если попытаться понять, что произойдет в будущем путем классического анализа, то, мне кажется, апрельские военные действия показали нашим соседям, что в воображаемом ими войне успех невозможен, потому что за последние 15—20 лет в регионе сформировались такие системы обороны и безопасности, которые не оставляют места для столь быстрых военных действий. Какие-то уроки противник извлёк, но каким будет его поведение в будущем, я сказать затрудняюсь.
Мне кажется, серьезная работа предстоит международным посредникам, занимающимся урегулированием карабахской проблемы. Мир и стабильность в регионе – цель и задача не только НКР и Армении. Если мир заинтересован в том, чтобы здесь царили мир и стабильность, тогда нужно найти действенные механизмы воздействия на милитаристские устремления Азербайджана.
Считаете ли Вы достаточными усилия Минской группы ОБСЕ?
Апрельские события показали, что, конечно, их недостаточно. Недостаточно не потому, что нет желания урегулировать вопрос. Мне кажется – потому, что сопредседательство Минской группы проявляет излишнюю осторожность, особенно в правильных мессиджах в адрес сторон конфликта. Уже который год мы говорим, что в этой изменчивой обстановке, при постоянных нарушениях режима прекращения огня со стороны Азербайджана, нельзя ставя знак равенства между сторонами, повлиять на ситуацию. Кажется, заметны некоторые сдвиги, связанные с тем, что те же посредники предлагают внедрить механизмы расследования или создать на передовой возможности фиксировать вероятные нарушения. Но мы видим, что эта работа ведётся в условиях неприятия со стороны Азербайджана. Это не должно ограничивать работу посредников, потому что пока мы таких действенных механизмов не имеем, всегда будут возникать вопросы, кто стрелял, кто начал и т.д.
Что нам удалось сделать за 25 лет независимости и чего мы не сделали, но могли бы?
Не нужно забывать, в каких условиях мы работали эти 25 лет, в каких условиях смогли развивать независимую государственность - в условиях постоянной или непрекращающейся войны, блокады, политической изоляции которую и сейчас продолжают наши соседи. В такой обстановке нам удалось сформировать все институты независимого государства. Когда мы провозгласили независимость НКР, мы, возможно, имели атрибуты государства во многих отраслях, но двух направлений точно не имели - систему обороны и самостоятельную внешнюю политику. Или же возьмем к примеру парламент: у нас был этот институт народных депутатов, но все равно парламент независимой Республики Арцах, который осуществляет работы уже в 6-м созыве, показывает, что прошёл достаточно долгий путь, сопровождающийся беспрерывными динамичными развитиями. Это самый серьезный успех.
Что не удалось… Здесь, думаю, в основном речь идёт о процессе международного признания Арцаха. Возможно, мы могли бы сделать большее, но учитывая условия, в частности то, что и сегодня Азербайджан упорно пытается во всех международных организациях принимать против Карабаха различные резолюции, проводить демарши, при всём том мы смогли добиться того, что НКР как самостоятельное государственное образование приемлемо для многих, это видно по процессу признания нашей республики. Возможно, пока этот процесс идёт на уровне штатов, регионов, городов, но это шаги, которые обязательно приведут к более крупным успехам. Хочу также подчеркнуть, что нам многое предстоит сделать и для развития экономики страны, совершенствования демократической системы. Но если сравнить то, чего мы добились, с тем, что у нас было – разница колоссальна.