Մեծարգո Նախագահ Արցախի Հանրապետության
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի այս դահլիճում միջազգային գիտաժողովների անցկացումն արդեն բարի ավանդույթ է դարձել: Ճիշտ է՝ անկախ պետությունն ընդամենը քառորդդարյա պատմություն ունի, սակայն գիտության ու կրթության հանդեպ վերաբերմունքն Արցախում միշտ էլ աչքի է ընկել առանձնակի հոգատարությամբ եւ պատահական չէ, որ հայկական առաջին դպրոցներից մեկը հիմնվել է հենց Արցախում:
Գիտական ու կրթական ներուժի վերհանումն ու զարգացումը, միջազգային գիտական, վերլուծական, կրթական հաստատությունների հետ կապերի ամրապնդումն ու փորձի փոխանակումն այսօր շարունակում է մնալ մեր երիտասարդ հանրապետության առաջնահերթությունների շարքում եւ խրախուսվել պետական մակարդակով, որի վառ ապացույցը ներկայիս միջազգային գիտաժողովն է՝ «ԼՂՀ (Արցախի) 25-ամյա պետականության ձեռքբերումներն ու արդի մարտահրավերները» խորագրով:
Ամիսներ առաջ, երբ հոբելյանական տոնակատարությունների պետական հանձնաժողովը քննարկում ու հստակեցնում էր Արցախի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների ցանկը, նման գիտաժողովի կազմակերպման առաջարկը ոչ միայն միանգամից ընդունվեց, այլեւ որոշվեց, որ մեկ գիտաժողովի շրջանակներում դժվար թե հաջողվի տեղավորել բոլոր թեմատիկ ուղղությունները, ինչպես նաեւ մասնակցել ցանկացող անձանց: Այդ պատճառով էլ ծրագրում ներառվեց նոր սերնդի՝ Արցախի երիտասարդ գիտնականների ու մասնագետների միավորման հայտը՝ միջազգային երիտասարդական գիտաժողով անցկացնելու մասին, իսկ հոկտեմբերին նոր գիտաժողով հրավիրելու մտադրություն ունի Արցախի պետական համալսարանը:
Ուղիղ երկու շաբաթ առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին, Արցախ ժամանած հարյուրավոր մեր հայրենակիցների եւ տարբեր երկրների մեր բարեկամների մասնակցությամբ հանդիսավորությամբ նշեցինք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը:
Ամփոփելու շատ բան կա, բայց առանցքային եզրակացությունն այսպիսինն է. հայկական երկրորդ հանրապետությունը՝ ազատ ինքնիշխան Արցախը, հայ ժողովրդի վերջին մի քանի հարյուր տարվա մեծագույն ձեռքբերումն է ու հպարտությունը:
Շնորհիվ բացառիկ ինքնակազմակերպվածության, Հայաստանի եւ Սփյուռքի՝ համայն հայության աջակցության՝ մեզ հաջողվում է հաղթահարել բոլոր այն մարտահրավերները, որին առերեսվում է մեր երիտասարդ պետությունը:
Համոզված եմ՝ այսօրվա գիտաժողովի մասնակիցները Արցախի պատմությանն ու անկախ հանրապետության անցած ճանապարհի մասին հետաքրքիր զեկույցներ են պատրաստել: Այսօրվա գիտաժողովի նախաձեռնումը հենց այդ ճանապարհին ունեցած ձեռքբերումներն ու թերացումները, ներկայիս մարտահրավերները գիտա-գործնական հարթության վրա ուսումնասիրելու եւ համապատասխան գնահատականներ ու առաջարկներ հավաքագրելու նպատակ ունի:
Պետական հանձնաժողովի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում «ԼՂՀ (Արցախի) 25-ամյա պետականության ձեռքբերումներն ու արդի մարտահրավերները» թեմայով գիտաժողովի մասնակիցներին եւ այն հայտարարում եմ բացված:

Уважаемый президент Республики Арцах,
Проведение международных конференций в этом зале Национального собрания Республики Арцах уже стало доброй традицией. Правда, независимое государство имеет лишь 25-летнюю историю, однако отношение к науке и образованию в Арцахе всегда отличалось особой теплотой, и не случайно одна из первых армянских школ была основана именно в Арцахе.
Раскрытие и развитие научного и образовательного потенциала, укрепление связей с международными, научными, аналитическими и образовательными учреждениями и обмен опытом сегодня остаются в ряду приоритетов нашей молодой республики и продолжают поощряться на государственном уровне и эта международная конференция на тему "25-летие государственности НКР (Арцаха): достижения и современные вызовы" доказывает это.
Несколько месяцев назад, когда государственная комиссия по организации и координации юбилейных торжеств, обсуждала и уточняла перечень мероприятий, посвященных 25-летию провозглашения Республики Арцах, предложение об организации подобной конференции не только было сразу принято, но и было решено, что в рамки одной конференции вряд ли удастся уместить все тематические направления, а также желающих принять участие лиц. По этой причине в программу была включена заявка нового поколения - Объединения молодых ученых и специалистов Арцаха о проведении международной молодежной конференции, а в октябре новую конференцию намерен созвать Арцахский государственный университет.
Ровно две недели назад, 2-го сентября, мы вместе с сотнями прибывших в Арцах наших соотечественников и друзей из разных стран торжественно отметили 25-летие провозглашения Нагорно-Карабахской Республики.
Нам многое предстоит обобщить, но главное заключение состоит в следующем: вторая армянская республика – свободный и суверенный Арцах – величайшее достижение и гордость армянского народа за последние несколько столетий.
Благодаря исключительной самоорганизованности, поддержки всего армянства Армении и Диаспоры нам удается преодолевать все те вызовы, с которыми сталкивается наше молодое государство.
Убежден, что участники сегодняшней конференции подготовили интересные доклады об истории Арцаха и пройденном независимой республикой пути. Инициирование сегодняшней конференции и нацелено на изучение имеющихся на этом пути достижений и упущений, а также нынешних вызовов в научно-практической плоскости и сбор соответствующих оценок и предложений.
От имени государственной комиссии выражаю благодарность участникам конференции и объявляю ее открытой.