Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանում սեպտեմբերի 14-ին հյուրընկալել են միջազգային իրավունքի մասնագետ, Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Օտտո Լյուխտերհանդտին:
Պրոֆեսոր Լյուխտերհանդտը, ում գիտական հետաքրքրությունը Ղարաբաղի ու նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հանդեպ սկսվել է դեռեւս 1992 թվականին, Երիտխորհրդարանի անդամների համար հանդես է եկել զեկույցով՝ «Ադրբեջանի բլիցկրիգն ընդդեմ Արցախի եւ միջազգային իրավունքը» թեմայով:
Գերմանացի պրոֆեսորը նշել է, որ Արցախի Հանրապետությունը, միջազգային իրավական ճանաչում չունենալով հանդերձ, լիովին համապատասխանում է պետության սահմանման բոլոր չափանիշներին եւ անկախության այս տարիներին ապացուցել է իր կենսունակությունը: Օտտո Լյուխտերհանդտն ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները տարածվում են միջազգային հարաբերությունների բոլոր սուբյեկտների հանդեպ՝ անկախ նրանց ճանաչման կարգավիճակից, եւ ապրիլին Արցախի դեմ նախաձեռնած պատերազմով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է միջազգային իրավունքի մի քանի հիմնարար սկզբունքներ, մասնավորապես ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը: Պրոֆեսոր Լյուխտերհանդտի խոսքով ապրիլյան պատերազմն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ագրեսիայի ակտ էր, որի ամբողջ պատասխանատվությունը Բաքվի քաղաքական ղեկավարության վրա է:
Այնուհետեւ Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները հետաքրքրվել են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների համատեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավոր տեսլականի, Արցախի եւ հետխորհրդային տարածքի մյուս չճանաչված պետությունների իրավական հիմքերի համեմատական վերլուծության եւ միջազգային հանրային իրավունքի հետ կապված այլ հարցերով:

September 14, Youth Parliament of the National Assembly of the Republic of Artsakh hosted the Hamburg University specialist in international law, Professor Otto Luchterhandt.
Professor Luchterhandt, whose scientific interest in Karabakh, the right of its people to self-determination began in 1992, addressed members of the Youth Parliament with the report on "Azerbaijan's Blitzkrieg against Artsakh and the Rules of International Law."
The German professor noted that, despite lack of international legal recognition, the Republic of Artsakh fully meets all the criteria of statehood and has proven its viability in the years of independence. Otto Luchterhandt underlined that the fundamental principles of international law apply to all entities of international relations, regardless of their status. Having started the war against Artsakh in April, Azerbaijan grossly violated a number of fundamental principles of international law, in particular the principle of non-use of power and threat of force. According to Professor Luchterhandt, the April war Azerbaijan was an act of aggression against the people of Artsakh, the responsibility for which lies on the political leaders in Baku.
Then, members of the Youth Parliament asked about the perspectives the Azerbaijani-Karabakh conflict in the context of fundamental principles of international law as well as comparative analysis of the legal foundations of statehood of Artsakh and other post-Soviet unrecognized states and other issues relating to International public law.