Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանում սեպտեմբերի 14-ին հյուրընկալել են միջազգային իրավունքի մասնագետ, Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Օտտո Լյուխտերհանդտին:
Պրոֆեսոր Լյուխտերհանդտը, ում գիտական հետաքրքրությունը Ղարաբաղի ու նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հանդեպ սկսվել է դեռեւս 1992 թվականին, Երիտխորհրդարանի անդամների համար հանդես է եկել զեկույցով՝ «Ադրբեջանի բլիցկրիգն ընդդեմ Արցախի եւ միջազգային իրավունքը» թեմայով:
Գերմանացի պրոֆեսորը նշել է, որ Արցախի Հանրապետությունը, միջազգային իրավական ճանաչում չունենալով հանդերձ, լիովին համապատասխանում է պետության սահմանման բոլոր չափանիշներին եւ անկախության այս տարիներին ապացուցել է իր կենսունակությունը: Օտտո Լյուխտերհանդտն ընդգծել է, որ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները տարածվում են միջազգային հարաբերությունների բոլոր սուբյեկտների հանդեպ՝ անկախ նրանց ճանաչման կարգավիճակից, եւ ապրիլին Արցախի դեմ նախաձեռնած պատերազմով Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է միջազգային իրավունքի մի քանի հիմնարար սկզբունքներ, մասնավորապես ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը: Պրոֆեսոր Լյուխտերհանդտի խոսքով ապրիլյան պատերազմն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ագրեսիայի ակտ էր, որի ամբողջ պատասխանատվությունը Բաքվի քաղաքական ղեկավարության վրա է:
Այնուհետեւ Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները հետաքրքրվել են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների համատեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավոր տեսլականի, Արցախի եւ հետխորհրդային տարածքի մյուս չճանաչված պետությունների իրավական հիմքերի համեմատական վերլուծության եւ միջազգային հանրային իրավունքի հետ կապված այլ հարցերով:

14-го сентября в гостях у Молодежного парламента при Национальном собрании Республики Арцах был специалист по международному праву, профессор Гамбургского университета Отто Люхтерхандт.
Профессор Люхтерхандт, чей научный интерес к Карабаху, к праву его людей на самоопределение появился с 1992 года, выступил перед членами Молодежного парламента с докладом на тему "Блицкриг Азербайджана против Арцаха и нормы международного права".
Немецкий профессор отметил, что несмотря на отсутствие международного юридического признания Республика Арцах полностью соответствует всем критериям понятия "государство" и за годы независимости доказала свою жизнеспособность. Отто Люхтерхандт подчеркнул, что основные принципы международного права распространяются на все субъекты международных отношений, независимо от их статуса признанности и развязанной в апреле войной Азербайджан грубо нарушил ряд основных принципов международного права, в частности, принцип применения силы и угрозы силой. По словам профессора Люхтерхандта, апрельская война была актом агрессии Азербайджана против народа Арцаха, вся ответственность за которую возлагается на политическое руководство в Баку.
Затем члены Молодежного парламента поинтересовались перспективами урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в контексте основных принципов международного права, сравнительным анализом правовых основ государственности Арцаха и других непризнанных государств постсоветского пространства, а также другими вопросами, связанными с международным правом.