ԼՂՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 10-ին ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտների գործունեությունը՝ դրանք որակելով որպես տարածաշրջանում առաջատար կառույցներ:
ՀՀ օմբուդսմենը նշել է, որ Արցախում նկատելի ձեռքբերումներ կան մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական հաստատությունների, մասնավորապես խորհրդարանի կողմից ձեւավորվող օմբուդսմենի ինստիտուտի ակտիվ գործունեության մեջ:
Այնուհետեւ քննարկվել են ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, մարդու իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների պաշտապանության մեխանիզմների օրենսդրական կատարելագործմանը, Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը եւ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:

September 10, President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan received a delegation headed by the RA Human Rights Defender Armen Tatoyan.
Welcoming the guests, the Head of the NA highly appreciated the activities of Armenia and Nagorno-Karabakh Republic ombudsman institutions, describing them as the leading ones in the region.
The Ombudsman noted that there are significant gains in Artsakh in human rights, democratic institutions, particularly activeness of the ombudsman formed by the parliament.
Afterwards the development of democratic institutions, improvement of legislative mechanisms for human rights protection and civil liberties, issues related to the constitutional reform in Artsakh were discussed.
The meeting was attended by the Chairman of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs, Hovik Jivanyan and the NKR human rights defender, Ruben Melikyan.