Այս տարի համայն հայությունը նշում է ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ հայկական երկրորդ՝ Արցախի Հանրապետության հռչակման 25 ամյակը: 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշումն, առանց չափանզության, արցախահայության համար բախտորոշ նշանակություն ունեցավ. այն ոչ միայն սրբագրեց նախորդ դարասկզբի քաղաքական խայտառակ գործարքն ու վերականգնեց պատմական արդարությունը, այլեւ երաշխավորեց հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի ինքնության պահպանումն ու ազատության նվաճումը:
Հետխորհրդային մյուս երկրների նման, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նույնպես անցավ պետական համակարգի փոխակերպման դժվարին գործընթացի միջով, որը մեր դեպքում ուղեկցվում էր պարտադրված պատերազմի եւ շրջափակման իրողություններով: Սակայն, անգամ նման ոչ դյուրին պայմաններում մեզ հաջողել է կառուցել ժամանակակից ժողովրդավարական արժեհամակարգի վրա հիմնված կենսունակ պետություն, որն ի վիճակի է ապահովել իր ժողովրդի անվտանգությունը:
Եթե սեղմ բանաձեւի միջոցով ներկայացնենք մեր պատմության աւյս հատվածը, ապա կարելի է այսպես արտահայտել. ազատության հասնելու նպատակը մեզ համար վերաճեց անկախության համար պայքարի: Ազատագրական պատերազմ մղելու ճանապարհին մենք ունեցանք անդառնալի կորուստներ, հազարավոր նվիրյալներ իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն գալիք սերունդների արժանապատիվ կյանքի, որի կառուցումը մեր՝ հայության բոլոր հատվածների հավաքական ուժի խնդիրը պիտի լինի հաջորդ տարիների համար:
Շնորհավորելով բոլորիս տոնը՝ ուզում եմ երախտիքի խոսք ասել մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր զրկանքներ ու դժվարությունների են կրել հանուն ազատ ապրելու մեր երազանքի: Հիշենք ու մեծարենք այդ անձնազոհությունը:
Արցախի խորհրդարանական կապերի մեջ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ փոխգործակցությունն առանձնահատուկ տեղ ունի. այն մեր ամենակայացած միջխորհրդարանական հարթակն է, որը գործում է ինստիտուցիոնալ բարձր մակարդակի վրա: ԼՂՀ ԱԺ - ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի գործունեության շնորհիվ մեր հարաբերությունները վաղուց գործնական բնույթ են կրում: Չափազանց օգտակար եմ համարում երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների միջեւ թեմատիկ քննարկումների ձեւաչափը, համատեղ նիստերն ու տարբեր մակարդակի աշխատանքային հանդիպումները՝ հրատապ թեմաների ներառմամբ կոնկրետ օրակարգով:
Թեկուզեւ վերջին տարիներին մեր խորհրդարանական կապերն ընդլայնվել են եւ գործում են նոր բարեկամական խմբերի ու շրջանակների միջոցով, այնուամենայնիվ, Հայաստանի խորհրդարանի հետ մեր համագործակցությունն առանձնանում է իր ծավալով ու որակով եւ այն մեզ համար նաեւ պատուհան է՝ արտաքին աշխարհի ու միջազգային խորհրդարանական կառույցների հետ շփումների համար:
Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մեր քաղաքական օրակարգի եւ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների գլխավոր խնդիրներից է: Մեր պարագայում կրկնակի դժվար է ճեղքել այն պատնեշը, որ ձեւավորվել է աշխարհում՝ անկախության ձգտող նոր սերնդի երկրների հանդեպ: Նման իրավիճակներում խորհրդարանական դիվանագիտությունն այն սակավ գործիքներից է, որն օգնում է հաղթահարել մեկուսացումն ու կոտրել միջազգային հարաբերություններում առկա կարծրատիպերը:
Ազգային ժողովի գործունեության մեջ միջխորհրդարանական ու տարբեր երկրների օրենսդիրների հետ կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը հետեւողական աշխատանք է պահանջում: Այդ նպատակով ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ այլ երկրների խորհրդարանների հետ ստեղծված կապերն ուժեղացնելու եւ նոր շփումներ հաստատելու ուղղությամբ:
6-րդ գումարման Ազգային ժողովում գործում են նաեւ ինստիտուցիոնալ կազմակերպում ստացած այնպիսի կառույցներ, ինչպիսիք են՝ «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակ (2013թ.-ից), «Արցախ-Լիտվա» բարեկամության խումբ (2013թ.-ից), «Արցախ-Եվրախորհրդարան» բարեկամության խումբ (2014թ.-ից): 2006 թվականից մենք ԱՄՆ Կոնգրեսում ԼՂՀ անկախությանը նվիրված ամենամյա միջոցառումներ ենք անցկացնում: 1990-ական թվականների վերջերից սերտ հարաբերություններ են ձեւավորվել նաեւ հետխորհրդային տարածքի մյուս չճանաչված երկրների՝ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի եւ Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության խորհրդարանների հետ:
Կարծում եմ այս թվարկումը բավարար է պատկերացնելու այն հիմնական թիրախները, որոնց ուղղությամբ նպատակադրված աշխատանք է տարվում գլխավոր խնդրի լուծումը մոտեցնելու համար:
Այս հարցում առավել պահանջված են Արցախի եւ Հայաստանի խորհրդարանների համատեղ ջանքերը: Մենք գործ ունենք մի հակառակորդի հետ, որն Արցախի վարկանիշը միջազգային կառույցներում սեւացնելու համար չի խորշում կեղծիքից, նենգ ու սադրիչ քայլերից: Նույն վարքագիծը, ինչը մենք տեսնում ենք ռազմաճակատի գծում: Իհարկե, Ազգային ժողովը հետեւում է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախին առնչվող զեկույցների ու բանաձեւերի քննարկումներին եւ իրավիճակից կախված ձեռնարկում որոշակի քայլեր: ԵԽԽՎ եւ մյուս միջազգային խորհրդարանական կառույցների հետ աշխատում ենք ինչպես պաշտոնական՝ դիվանագիտական, այնպես էլ խորհրդարանական խողովակներով: Մեծ աշխատանք է տարվում նաեւ այդ նույն կառույցներում եվրոպական տարբեր երկրներ ներկայացնող մեր բարեկամ խորհրդարանականների կողմից:
Բայց, ինչպես ցույց են տալիս վերջին մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները, մեր կողմից ձեռնարկվող քայլերը համակարգման կարիք ունեն: Լիահույս եմ, որ մենք անհրաժեշտ դասեր ենք քաղել նախորդ իրավիճակներից եւ, համոզված եմ, ճիշտ հետեւություններ ենք արել սպասվող իրադարձություններին համարժեք արձագանքելու համար:

В этом году весь армянский народ отмечает 25-летие провозглашения как Республики Армения, так и второй армянской республики – Республики Арцах. Решение, принятое 2-го сентября 1991 года, без преувеличения имело судьбоносное значение для армян Арцаха: оно не только исправило позорную политическую сделку начала предыдущего века и восстановило историческую справедливость, но и гарантировало сохранение идентичности арцахской ветви армянского народа и обретение свободы.
Нагорно-Карабахская Республика, подобно другим странам постсоветского пространства, прошла через сложный процесс трансформации государственной системы, который в нашем случае сопровождался навязанной нам войной и блокадой. Однако, даже в таких непростых условиях нам удалось построить жизнеспособное государство, опирающееся на современную демократическую систему ценностей, которое способно обеспечить безопасность своего народа.
Если попробовать представить этот отрывок нашей истории через краткую формулу, то можно выразиться так: цель обретения свободы для нас переросла в борьбу за независимость. В период освободительной войны у нас были и необратимые потери: тысячи верных сынов отечества пожертвовали собой во имя достойной жизни будущих поколений, построение которой в дальнейшем должно стать задачей коллективной силы для нас, всех частей армянства.
Хочу поздравить всех нас с праздником и выразить слова благодарности всем тем нашим соотечественникам, которым пришлось пережить потери и трудности во имя нашей мечты жить свободно. Давайте помнить и почитать эту самоотверженность.
Сотрудничество с Национальным собранием РА занимает особое место в парламентских связях Арцаха: это наша самая состоявшаяся межпарламентская площадка, которая действует на высоком институциональном уровне. Благодаря деятельности комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС НКР-НС РА наши отношения давно носят действенный характер. Очень важен, на мой взгляд, формат тематических обсуждений, совместные заседания и рабочие встречи на разном уровне между постоянными комиссиями двух парламентов с конкретной повесткой, включающей актуальные темы.
Несмотря на то, что в последние годы наши парламентские связи расширились и действуют посредством новых групп и кругов дружбы, наше сотрудничество с парламентом Армении отличается по своему масштабу и качеству и является для нас также окном для установления контактов с внешним миром и международными парламентскими структурами.
Международное признание Республики Арцах является одной из главных задач нашей политической повестки и внешней политических приоритетов. В нашем случае вдвойне сложно преодолеть тот барьер, который сформировался в мире по отношению к странам, стремящимся к независимости. В подобных ситуациях парламентская дипломатия – один из тех редких инструментов, которые помогают преодолеть изоляцию и сломать существующие в международных отношениях стереотипы.
В деятельности Национального собрания укрепление и расширение связей с законодательными органами разных стран требует последовательной работы. С этой целью предпринимаются соответствующие меры, направленные на усиление связей и установление новых контактов с парламентами разных стран
В Национальном собрании 6-го созыва действуют также такие структуры, получившие институциональную организацию, каковыми являются Круг дружбы "Карабах-Франция" (с 2013 года), Группа дружбы "Арцах-Литва" (с 2013 года), Группа дружбы "Арцах-Европарламент"(с 2014 года). С 2006 года мы проводим в Конгрессе США ежегодные мероприятия, посвященные независимости НКР. С конца 1990 годов сформированы тесные отношения и с парламентами других непризнанных стран постсоветского пространства — Абхазии, Южной Осетии и Приднестровской Молдавской Республики.
Думаю, вышеперечисленное достаточно для того, чтобы составить представление о тех основных мишенях, для достижения которых ведется целенаправленная работа с тем, чтобы приблизить решение главной проблемы.
В этом вопросе наиболее востребованы совместные усилия парламентов Арцаха и Армении. Мы имеем дело с противником, который для очернения рейтинга Арцаха в международных структурах не гнушается фальши, коварных и провокационных действий. То же самое поведение, которое мы видим на линии фронта. Безусловно, Национальное собрание следит за обсуждениями докладов и резолюций, касающихся Арцаха, в международных парламентских площадках и в зависимости от ситуации предпринимает определенные меры. С ПАСЕ и другими парламентскими структурами мы работаем как по официальным – дипломатическим – каналам, так и по парламентским. Серьезная работа ведется также с парламентариями дружественных нам стран, представляющими разные европейские страны в этих структурах.
Однако, как показывают развития событий за последний год, предпринимаемые нами действия нуждаются в координации. Я надеюсь, что мы извлекли необходимые уроки из предыдущих ситуаций, и уверен, что мы сделали правильные выводы для адекватного реагирования на ожидаемые события.