Բելգիայի խորհրդարանականների պատվիրակության այցն Արցախի Ազգային ժողով
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 3-ին ընդունել է Բելգիայի Թագավորության Դաշնային եւ Բրյուսելի շրջանային խորհրդարանների մի խումբ պատգամավորների:  Պատվիրակության այցն Արցախ կազմակերպվել է Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ:
Ողջունելով բելգիացի խորհրդարանականներին՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Բելգիայի տարբեր մակարդակի խորհրդարանները ներկայացնող պատգամավորների հետ շփումները վերջին տարում մեծապես ակտիվացել են եւ արդեն ժամանակն է հանդիպումներին կազմակերպչական ձեւաչափ տալ:
Բելգիական խորհրդարանականների պատվիրակության ղեկավար Էլս Վան Հուֆն իր խոսքում նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պարագայում խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարեւոր գործիք է միջազգային հարթակներում լսելի դառնալու համար:
Այնուհետեւ հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանը տեղեկություններ է ներկայացրել Ազգային ժողովի կառուցվածքի, միջխորհրդարանական կապերի, բարեկամության խմբերի գործունեության, Արցախի քաղաքական դաշտի ու հետապրիլյան իրավիճակի վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:

3-го сентября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял группу депутатов Федерального парламента Королевства Бельгии и окружного парламента Брюсселя. Визит делегации организован по инициативе комитета Ай Дата Европы.
Приветствовав бельгийских парламентариев, Ашот Гулян подчеркнул, что в последний год контакты с депутатами, представляющими парламенты Бельгии разного уровня, всерьез активизировались и настало время придать встречам организованный характер.
В свою очередь глава бельгийской делегации Элс Ван Хуф отметил, что в случае Нагорного Карабаха парламентская дипломатия – один из лучших способов быть услышанным на международной арене.
По просьбе гостей Ашот Гулян представил сведения о структуре Национального собрания, межпарламентских связях, деятельности групп дружбы, политическом поле Арцаха и ситуации, сложившейся после апрельской агрессии Азербайджана.
Во встрече приняли участие заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии НС НКР по внешним сношениям Арзик Мхитарян, депутат НС РА Ширак Торосян, руководитель Европейской комиссии Ай дата Гаспар Карапетян.