Սեպտեմբերի 1-ին՝ Գիտելիքի եւ դպրության օրը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այցելել է Արցախի պետական համալսարան:
ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանի ու կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի ուղեկցությամբ խորհրդարանի ղեկավարը ծաղիկներ է խոնարհել եւ հարգանքի տուրք մատուցել Արցախյան ազատամարտում զոհված ուսանողների հիշատակին նվիրված հուշակոթողին:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահը համալսարանի մեծ դահլիճում հանդիպել է պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ուսանողության հետ:
Աշոտ Ղուլյանը ներկաներին շնորհավորել է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ եւ հանդես եկել բանախոսությամբ` «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 25 տարեկան է» թեմայով:
Խորհրդարանի ղեկավարն ամփոփ ներկայացրել է 25-ամյա հանրապետության ձեռքբերումներն եւ խոսել խնդիրների ու անելիքների մասին: «Մենք անկախություն ենք հռչակել, որպեսզի կարողանանք պաշտպանել մեր ազատությունը: Հանրապետության հռչակումը տեղի է ունեցել միջազգային նորմերի ու գործող օրենսդրության շրջանակներում, եւ այսօր իր կայացվածությամբ ու ժողովրդավարության չափանիշներով Արցախը գերազանցում է անգամ որոշ ճանաչված երկրների», - ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ելույթի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահն ուսանողներին ուսումնառության տարիներն արդյունավետ օգտագործելու կոչ է արել եւ հիշեցրել, որ այսօր, առավել քան երբեւէ, պահանջված ու թանկ են գնահատվում մարդկային արարող, ստեղծագործական միտքը, գիտելիքն ու նորարարության գաղափարը:

Председатель НС НКР провел
1-го сентября, в День знаний, председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян посетил Арцахский государственный университет.
В сопровождении ректора АрГУ Мануш Минасян и министра образования, науки и спорта НКР Славы Асряна руководитель парламента возложил цветы к памятнику студентам, погибшим в Арцахской освободительной войне, и почтил их память.
Затем в большом зале университета руководитель Национального собрания провел встречу с профессорско-преподавательским составом и студентами.
Ашот Гулян поздравил присутствующих с началом учебного года и выступил с докладом на тему "Нагорно-Карабахской Республике 25 лет".
Глава парламента обзорно представил достижения республики за 25 лет, а также коснулся задач и предстоящих действий.
"Мы провозгласили независимость, чтобы суметь защитить нашу свободу. Провозглашение республики произошло в рамках международных норм и действующего законодательства, и сегодня Арцах по уровню своего становления и нормам демократии превосходит даже некоторые признанные страны",  -  подчеркнул Ашот Гулян.
В завершении своей речи председатель Национального собрания призвал студентов эффективно использовать годы учебы и напомнил, что сегодня больше чем когда-либо востребованы люди, обладающие созидательным умом и творческой мыслью, знаниями и новаторскими идеями.