Խորհրդարանը միաձայն ընդունել է համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշումը
Ազգային ժողովն օգոստոսի 25-ին հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան և քննարկել Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկը՝ ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Մուտքի խոսքում խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ հանրապետության հիշարժան հոբելյաններին, սովորաբար, հայտարարվում է համաներում, և սույն համաներման ակտը թվով 6-րդն է և 4-ը՝ Հանրապետության հռչակման տոնի կապակցությամբ:
Համաներման որոշման նախագիծը պատգամավորներին է ներկայացրել ԼՂՀ նախագահի ներկայացուցիչ Արայիկ Լազարյանը: Այնուհետև հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Նստաշրջանին ներկա բոլոր պատգամավորները կողմ են քվեարկել (28 քվե) ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշմանը, որը ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման պահից:
Ամփոփելով նստաշրջանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը ներկաներին շնորհավորել է գալիք տոների կապակցությամբ: «25-րդ տարեդարձը՝ մեր անցած ճանապարհի լավագույն ամփոփումն է: Մենք բազմաթիվ դժվարություններ ու զրկանքներ ենք կրել այս մեծ ճանապարհին և բազում զոհողությունների գնով հասել ներկայիս իրողություններին. այս ամենի գլխավոր հերոսը Արցախի քաղաքացին է»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:

25-го августа Национальное собрание созвало внеочередную сессию и рассмотрело предложение президента Республики об объявлении амнистии в связи с 25-летием провозглашения НКР.
В приветственном слове председатель парламента Ашот Гулян отметил, что к знаменательным юбилейным датам в республике обычно объявляется амнистия и данный акт об амнистии уже шестой по счету и четвертый по случаю провозглашения Республики.
Проект постановления об объявлении амнистии представил депутатам представитель президента НКР Араик Лазарян. Затем со смежным докладом выступил председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян.
Все присутствующие на сессии депутаты (28 голосов "за") проголосовали за принятие постановления НС об объявлении амнистии в связи с 25-летием провозглашения НКР, которое вступает в силу с момента его официального опубликования.
Подводя итоги сессии, руководитель парламента поздравил присутствующих с наступающими праздниками. "25-лений юбилей – лучший итог пройденного нами пути. Мы прошли через множество трудностей и лишений на этом пути, ценой многих жертв достигли существующих реалий, и главным героем всего этого является гражданин Арцаха", – отметил Ашот Гулян.