Խորհրդարանը միաձայն ընդունել է համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշումը
Ազգային ժողովն օգոստոսի 25-ին հրավիրել է արտահերթ նստաշրջան և քննարկել Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկը՝ ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Մուտքի խոսքում խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ հանրապետության հիշարժան հոբելյաններին, սովորաբար, հայտարարվում է համաներում, և սույն համաներման ակտը թվով 6-րդն է և 4-ը՝ Հանրապետության հռչակման տոնի կապակցությամբ:
Համաներման որոշման նախագիծը պատգամավորներին է ներկայացրել ԼՂՀ նախագահի ներկայացուցիչ Արայիկ Լազարյանը: Այնուհետև հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Նստաշրջանին ներկա բոլոր պատգամավորները կողմ են քվեարկել (28 քվե) ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ԱԺ որոշմանը, որը ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման պահից:
Ամփոփելով նստաշրջանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը ներկաներին շնորհավորել է գալիք տոների կապակցությամբ: «25-րդ տարեդարձը՝ մեր անցած ճանապարհի լավագույն ամփոփումն է: Մենք բազմաթիվ դժվարություններ ու զրկանքներ ենք կրել այս մեծ ճանապարհին և բազում զոհողությունների գնով հասել ներկայիս իրողություններին. այս ամենի գլխավոր հերոսը Արցախի քաղաքացին է»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:

Parliament Unanimously Adopted a Resolution of the NA to Announce Amnesty
August 25, National Assembly convoked extraordinary session and discussed the suggestion of the republic President to announce amnesty related to the 25th anniversary of the NKR Proclamation.
In his welcoming speech the Head of the Parliament, Ashot Ghoulyan noted, that to significant anniversaries in the country amnesty is usually declared and current act of amnesty is the sixth in general and the fourth on the occasion of the proclamation of the Republic.
The draft amnesty decree submitted to the deputies was presented by the representative of the NKR President, Arayik Lazaryan. Then related report was presented by the Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs Hovik Jivanyan.
All those deputies present at the session (28 "yes" votes) voted in favor of the National Assembly decision on amnesty in connection with the 25th anniversary of the NKR proclamation, which shall enter into force after its official publication.
Summing up the session, Head of the Parliament congratulated those present on the upcoming holidays. "25th anniversary of proclamation - the best result of the path we have traversed. We have gone through a lot of difficulties along this path, reached the existing realities paying a lot for that, and the main character of all this is a citizen of Artsakh,” – noted Ashot Ghoulyan.