Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով առաջարկվում է նախագահական կառավարման մոդել
ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 30-ին հանրապետության նախագահին ներկայացված սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը բաղկացած է նախաբանից, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը եւ հանրաքվեն բաժիններից:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը ներկայացված հայեցակարգի, մասնավորապես կառավարման համակարգի տարբերակի հանդեպ, տեղեկացնում ենք, որ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկվել է նախագահական կառավարման մոդել:
Հայեցակարգը հանրապետության նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում մասնագիտական հանձնաժողովը շարունակելու է աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա:

По концепции конституционных реформ предлагается президентская модель управления
Концепция конституционных реформ, представленная президенту республики специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте НКР 30-го июля, состоит из предисловия и следующих разделов: основные права и свободы человека и гражданина, система управления, судебная власть, местное самоуправление и референдум.
Учитывая общественный интерес к представленной концепции, в частности к варианту системы управления, сообщаем, что специализированная комиссия предложила президентскую модель управления.
В случае одобрения концепции президентом республики специализированная комиссия продолжит работы над проектом конституционных реформ.