Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով առաջարկվում է նախագահական կառավարման մոդել
ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 30-ին հանրապետության նախագահին ներկայացված սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը բաղկացած է նախաբանից, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը եւ հանրաքվեն բաժիններից:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը ներկայացված հայեցակարգի, մասնավորապես կառավարման համակարգի տարբերակի հանդեպ, տեղեկացնում ենք, որ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկվել է նախագահական կառավարման մոդել:
Հայեցակարգը հանրապետության նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում մասնագիտական հանձնաժողովը շարունակելու է աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա:

Presidential Governance Model is Offered in Accordance with the Concept of Constitutional Reforms
July 30, the concept of constitutional reforms was presented to the President of the Republic by the Specialized Commission on the constitutional reforms. It consists of preface and the following chapters: basic human rights and freedoms, the control system, the judicial power, local government and the referendum.
Taking into consideration the interest in the presented concept, in particular to the variant of control system, we inform that the Specialized Commission proposed a presidential governance model.
If the concept is approved by the president of the republic, the Specialized Commission will continue to work on the project of constitutional reform.