Հուլիսի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Ամփոփելով հանրային քննարկումների արդյունքները՝ հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ քննարկումների ընթացքում ներկայացված կարծիքներն ու գաղափարները օգտակար էին ու հետաքրքիր և դրանք նպաստել են հանձնաժողովի ամփոփիչ եզրակացությունների ձևավորմանը:
Մասնագիտական հանձնաժողովը միաձայն քվեարկությամբ հաստատել է սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, որը ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի գործունեության կարգի համաձայն առաջարկվել է Հանրապետության Նախագահի հավանությանը:
Հայեցակարգը հավանության արժանանալուց հետո մասնագիտական հանձնաժողովը կշարունակի աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի մշակման ուղղությամբ:

Концепция конституционных реформ представлена президенту Республики
30-го июля в Национальном собрании состоялось очередное заседание специализированной комиссии по конституционным реформам.
Подводя итоги публичных обсуждений, председатель комиссии Ашот Гулян отметил, что представленные в ходе обсуждений мнения и идеи были полезными и интересными и способствовали формированию итогового заключения комиссии.
Специализированная комиссия единогласным голосованием утвердила концепцию конституционных реформ, которая, согласно порядку деятельности специализированной комиссии конституционных реформ при президенте НКР, была предложена на одобрение Президента Республики.
После получения одобрения концепции специализированная комиссия продолжит работы по разработке проекта конституционных реформ.