ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հուլիսի 27-ին Շուշի քաղաքում սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի հանրային քննարկումներ է կազմակերպել տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատուների՝ Ստեփանակերտի քաղաքապետի ու շրջանների վարչակազմերի ղեկավարների, ինչպես նաև՝ կառավարության տարածքային կառավարման ու վերաբնակեցման վարչության պետի ու համապատասխան բաժինների ներկայացուցիչների հետ:
Ներկայացնելով հայեցակարգի նախագծում տեղ գտած գլուխները՝ մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն առավել մանրամասն անդրադարձել է «Տեղական ինքնակառավարում» գլխին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում պետական կառավարման ու տեղական ինքնակառավարման պատասխանատուները կարծիքներ են արտահայտել հայեցակարգում ներկայացված գաղափարների ու եզրակացությունների մասին և առաջարկել ուշադրություն դարձնել վարչական շրջանների ղեկավարների լիազորությունների ընդլայնմանն ու տարածքային կառավարման գործող մեխանիզմների կատարելագործմանը:
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են նաև երկրի կառավարման մոդելների հնարավոր տարբերակներին:
Եզրափակելով քննարկումը՝ մասնագիտական հանձնաժողովի ղեկավարը նշել է, որ ՏԻՄ բնագավառի վերաբերյալ առաջադրված խնդիրները ենթակա են վերլուծության և ընգծել, որ առավել խնդրահարույց ու նեղ ուղղվածության հարցերի լուծումը նպատակահարմար է տեղափոխել օրենսդրական կարգավորման դաշտ:

The Concept of Constitutional Reforms Discussed with the Responsible Local Authorities
July 27, the Specialized Commission on Constitutional reforms under the President of NKR organized in the town of Shoushi public discussion about the draft constitutional reforms with officials in the sphere of local self-government - the mayor of Stepanakert, heads of district administrations, head of the department of Territorial Administration and Resettlement, as well as representatives of relevant government departments.
Presenting the chapters included in the project concept, the chairman of the specialized committee Ashot Ghoulyan elaborated in details on the chapter "Local Government".
During the exchange of opinions the responsible persons in the field of public administration and local self-government expressed their opinions on the ideas and conclusions presented in the concept, and proposed to pay attention to the empowerment of the heads of administrative districts and the improvement of existing mechanisms for of territorial administration.
Participants of the meeting touched options of country governance models
Summing up, the head of the specialized commission noted that the problems relating to the scope of local government are subject to analysis. According to Ashot Ghoulyan, it is advisable to transfer resolution of the most controversial issues and the narrow profile into the sphere of legal regulation.