Հուլիսի 25-ին Ազգային ժողովում ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել են սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի շուրջ առաջին հանրային քննարկումները՝ խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ:
Մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ներկայացնելով նախագծի կառուցվածքը, նշել է, որ այն բաղկացած է նախաբանից և 5 գլուխներից. մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը և հանրաքվեն:
Համաձայն ընթացակարգի՝ այնուհետև իրենց տեսակետներն են առաջադրել հանդիպմանը հրավիրված՝ «Ազատ հայրենիք», Արցախի ժողովրդավարական, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն, «Շարժում-88», «Ազգային վերածնունդ» խորհրդարանական կուսակցությունների և Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական, Արցախի Արմենական և Արցախի հանրապետական արտախորհրդարանական կուսակցությունների ներկայացուցիչները: Քաղաքական կառույցների պատասխանատուներն անդրադարձել են մարդու իրավունքներին, տեղական ինքնակառավարմանը, դատական ոլորտին և անվտանգության ու պաշտպանության համակարգերին վերաբերող տարաբնույթ հարցերի:
Հանդիպման հիմնական քննարկումը ծավալվել է կառավարման համակարգի նախագահական և խորհրդարանական մոդելների շուրջ: Մտքերի փոխանակության ընթացքում կուսակցությունների ներկայացուցիչները հանդես են եկել իրենց տեսակետներով, որից հետո անհրաժեշտ պարզաբանումներ են ստացել հանձնաժողովի նախագահից:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ քննարկումները շարունակվելու են առաջիկա օրերին, և մինչև օգոստոսի 1-ը հայեցակարգի նախագիծը ներկայացվելու է Հանրապետության նախագահին: Հայեցակարգին հավանություն տալուց հետո միայն մասնագիտական հանձնաժողովը կսկսի սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի մշակումը՝ վերջնական տեսքով այն ներկայացնելու համար:

25-го июля по инициативе специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Нагорно-Карабахской Республики в Национальном собрании были организованы первые публичные обсуждения вокруг концепции конституционных реформ, в которых приняли участие представители парламентских и внепарламентских политических сил.
Председатель специализированной комиссии Ашот Гулян, представив структуру проекта, отметил, что он состоит из предисловия и 5 глав: основные права и свободы человека и гражданина, система управления, судебная власть, местное самоуправление и референдум.
Затем, согласно процедуре, свою точку зрения представили приглашенные на встречу представители парламентских партий – партии "Свободная родина", Демократической партии Арцаха, партий АРФ "Дашнакцутюн", "Движение-88", "Национальное возрождение" и внепарламентских партий – Коммунистической партии Нагорного Карабаха, партии "Арменакан Арцаха" и Республиканской партии Арцаха.
Представители политических структур коснулись различных вопросов, связанных с правами человека, местным самоуправлением, судебной сферой, системами безопасности и обороны.
Основные обсуждения на встрече развернулись вокруг президентской и парламентской моделей управления. В ходе обмена мнениями представители партий выступили с мнениями, после чего председатель комиссии дал необходимые пояснения.
Подводя итоги встречи, Ашот Гулян отметил, что обсуждения продолжатся в ближайшие дни и до 1-го августа проект концепции будет представлен президенту Республики. Лишь после одобрения концепции специализированная комиссия начнет разработку проекта конституционных реформ для его представления в окончательном виде.