Հուլիսի 19-ին Ազգային ժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանի անդամները հանդիպել են Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հետ:
«Մարդու իրավունքները՝ որպես ժամանակակից քաղաքակրթության անկյունաքար» թեմայով դասախոսության համատեքստում օմբուդսմենը երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին ներկայացրել է մարդու իրավունքների գաղափարախոսության զարգացման պատմությունը եւ դրանց ընկալման առանձնահատկություններն արդի արագ փոփոխվող աշխարհում: Անդրադառնալով «մարդու իրավունք» հասկացության՝ որպես հաղթաթուղթ ներկայացնելու խնդրին՝ Ռուբեն Մելիքյանը կարեւորել է իրավունքների հավասարակշռման մեխանիզմների կիրառումն ու դրա գործիքակազմի ճիշտ ընտրությունը:
Հանդիպման ավարտին երիտասարդական խորհրդարանի անդամները հարցադրումներ են արել օմբուդսմենին՝ կապված ՄԻՊ ինստիտուտի գործունեության, քաղաքացիների՝ իրենց իրավունքների ու ազատությունների վերաբերյալ իրազեկվածության, հանրակրթական ու բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սահմանադրական իրավունք առարկայի առավել համարժեք ուսումնասիրության եւ հասարակության իրավագիտակցության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների հետ:

19-го июля члены Молодежного парламента при Национальном собрании встретились с Защитником прав человека Республики Арцах Рубеном Меликяном.
В контексте лекции на тему "Права человека как краеугольный камень современной цивилизации" омбудсмен представил членам Молодежного парламента историю развития идеологии прав человека и особенности их восприятия в современном быстро меняющемся мире. Коснувшись проблемы представления понятия "право человека" как козырной карты, Рубен Меликян отметил важность применения механизмов балансировки прав и правильного выбора инструментария.
По окончании встречи члены Молодежного парламента задали омбудсмену вопросы, связанные с деятельностью института Защитника прав человека, осведомленностью граждан об их правах и свободах, правильным изучением дисциплины "Конституционное право" в высших учебных заведениях, а также работами, проводимыми с целью повышения правосознания общества.