Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Ղարաբաղ - Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 14-ին Ազգային տոնի առթիվ շնորհավորական նամակ է ուղարկել Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ֆրանսիա - Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Սիրելի Ֆրանսուա,
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի, «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի անդամների եւ հազարավոր արցախցիների անունից ընդունեք մեր ջերմագին շնորհավորանքները Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
1789 թվականի հուլիսի 14-ին Բաստիլի գրավումը եւ դրան հետեւած Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը նոր դարաշրջան բացեցին ոչ միայն ֆրանսիացիների, այլեւ համայն մարդկության պատմության մեջ:
Ազատության, հավասարության ու եղբայրության ֆրանսիական արժեքները երկու հարյուրամյակ հետո ոգեւորեցին նաեւ Արցախի ժողովրդին՝ իր ազատության համար մղվող պայքարում եւ յուրօրինակ ուղենիշ դարձան այս քսանհինգ տարիներին ժողովրդավարական պետության կառուցման ճանապարհին:
Մենք բարձր ենք գնահատում օրինակելի ժողովրդավարական արժեքային համակարգ ունեցող Ֆրանսիայի խորհրդարանական, քաղաքական ու հասարակական շրջանակների հետ մեր կապերը, որոնք, վստահ եմ, ամրապնդվելու եւ ընդլայնվելու մեծ ներուժ ունեն:
Վերստին շնորհավորում եւ լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ, «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի անդամներին, Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Ազգային տոնի առթիվ»:

July 14, President of the Artsakh Republic National Assembly, Chairman of the friendship circle “Karabakh-France”, Ashot Ghoulyan sent a congratulatory letter to the deputy of the French National Assembly, the Chairman of the circle of friendship "France-Karabakh" Francois Rochebloine.
The letter reads:
"Dear Mr. Rochebloine,
Dear François,
On behalf of the Artsakh Republic National Assembly, members of the circle of friendship "France-Karabakh" and thousands of people of Artsakh accept our sincere congratulations on the occasion of the National Day of the French Republic.
Bastille Day, 14th July 1789, and the subsequent Great French Revolution opened a new era in the history of not only the French, but for all humanity.
Two centuries later French values of liberty, equality and fraternity also inspired the people of Artsakh in the struggle for freedom and for the last twenty five years have been a sort of a guide on the way to building a democratic state.
We highly appreciate our relations with representatives of parliamentary, political and public circles of France committed to a model of democratic value system. I am convinced that these relations have a great potential to strengthen and expand.
Once again, congratulations and best wishes to you, the members of the circle of friendship "France-Karabakh" on the occasion of the National Holiday to the friendly people of France. "