Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, «Ղարաբաղ - Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 14-ին Ազգային տոնի առթիվ շնորհավորական նամակ է ուղարկել Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ֆրանսիա - Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Սիրելի Ֆրանսուա,
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի, «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի անդամների եւ հազարավոր արցախցիների անունից ընդունեք մեր ջերմագին շնորհավորանքները Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
1789 թվականի հուլիսի 14-ին Բաստիլի գրավումը եւ դրան հետեւած Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը նոր դարաշրջան բացեցին ոչ միայն ֆրանսիացիների, այլեւ համայն մարդկության պատմության մեջ:
Ազատության, հավասարության ու եղբայրության ֆրանսիական արժեքները երկու հարյուրամյակ հետո ոգեւորեցին նաեւ Արցախի ժողովրդին՝ իր ազատության համար մղվող պայքարում եւ յուրօրինակ ուղենիշ դարձան այս քսանհինգ տարիներին ժողովրդավարական պետության կառուցման ճանապարհին:
Մենք բարձր ենք գնահատում օրինակելի ժողովրդավարական արժեքային համակարգ ունեցող Ֆրանսիայի խորհրդարանական, քաղաքական ու հասարակական շրջանակների հետ մեր կապերը, որոնք, վստահ եմ, ամրապնդվելու եւ ընդլայնվելու մեծ ներուժ ունեն:
Վերստին շնորհավորում եւ լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ, «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի անդամներին, Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Ազգային տոնի առթիվ»:

14-го июля председатель Национального собрания Республики Арцах, руководитель круга дружбы "Карабах-Франция" Ашот Гулян направил поздравительное письмо депутату Национального собрания Французской Республики, председателю круга дружбы "Франция-Карабах" Франсуа Рошблуану.
"Уважаемый г-н Рошблуан,
Дорогой Франсуа,
От имени Национального собрания Республики Арцах, членов круга дружбы "Карабах-Франция" и тысяч арцахцев примите наши искренние поздравления по случаю Национального праздника Французской Республики.
Взятие Бастилии 14-го июля 1789 года и последовавшая за этим Великая Французская революция открыли новую эру в истории не только французов, но и всего человечества.
Французские ценности свободы, равенства и братства спустя два столетия вдохновили и народ Арцаха в борьбе за свободу и за эти двадцать пять лет стали своего рода путеводителем на пути к построению демократического государства.
Мы высоко оцениваем наши связи с представителями парламентских, политических и общественных кругов Франции, приверженной образцовой демократической системе ценностей. Уверен, что эти связи имеют серьезный потенциал для укрепления и расширения.
Вновь поздравляю и передаю наилучшие пожелания Вам, членам круга дружбы "Франция-Карабах" по случаю Национального праздника дружественного народа Франции".