Հուլիսի 12-ին ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովին և նրա հետ Ստեփանակերտ ժամանած ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Վահրամ Մկրտչյանին և Տաճատ Վարդապետյանին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Աժ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Աշոտ Ղուլյանը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ պատգամավորներին Արցախի խորհրդարանի հետ ակտիվ համագործակցության համար և բարձր գնահատել ապրիլյան ռազմական գործողությունների ընթացքում ու դրանից հետո նրանց՝ Արցախում լինելու և ամեն կերպ օժանդակելու պատրաստակամությունը, ինչը նոր որակ է հաղորդել երկու երկրների միջխորհրդարանական հարաբերություններին:
«Տարիներ առաջ Հայաստանի և Արցախի միջև սկիզբ առած միջխորհրդարանական համագործակցությունն ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողություններից հետո հասել է նոր աստիճանի, որն արդեն ոչ միայն պաշտոնական և արարողակարգային է, այլև՝ ընդգծված բարեկամական ու գործընկերային»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Հադրութի շրջանի Տող գյուղում նախատեսված երիտասարդական բանակումին մասնակցելու նպատակով Արցախ ժամանած ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը կիսվել է առաջնագիծ կատարած այցի տպավորություններով և նշել, որ հանդիպելով զինվորներին՝ հերթական անգամ համոզվել են՝ ԼՂՀ սահմաններն անառիկ են:
Խոսելով խորհրդարանական համագործակցության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը, ով ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավարն է, նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանը պետք է ավելի հաճախակի դարձնի շփումներն Արցախի խորհրդարանի հետ՝ առաջին ձեռքից տեղեկատվություն ստանալու և համապատասխան միջազգային կառույցներին ներկայացնելու համար:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, առայժմ ԼՂՀ ԱԺ-ը ընդգրկված չէ այս կամ այն միջազգային վեհաժողովում, մենք պետք է ավելի ակտիվացնենք մեր քննարկումները, որպեսզի նաև ձեզանից ստանանք Ղարաբաղին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ խորհրդատվություններ և դրանք ներկայացնենք վեհաժողովներում»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահին է փոխանցել նաև հույն ժողովրդի և Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորների երախտագիտությունը ս.թ. մայիսի 19-ին ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունների կողմից պոնտոսցի հույների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն ընդունելու համար:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկա ամիսներին կրկին անդրադառնալ խորհրդարանական համագործակցության աշխարհագրությունն ընդլայնելու և միջազգային հարթակներում ծավալվող աշխատանքների արդյունավետության հարցերին:

Ашот Гулян принял парламентариев из Армении
12-го июля председатель парламента Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял заместителя председателя Национального собрания Республики Армения Эдуарда Шармазанова и прибывших с ним в Степанакерт депутатов фракции Республиканской партии Армении Ваграма Мкртчяна и Тачата Вардапетяна.
Во встрече приняли участие также заместитель председателя НС Ваграм Балаян и руководитель фракции "Родина" Артур Товмасян.
Приветствуя присутствующих, Ашот Гулян выразил благодарность депутатам РА за активное сотрудничество с парламентом Арцаха и высоко оценил их готовность прибыть в Арцах в дни апрельских военных действий и оказывать всяческую поддержку. По словам председателя НС, это придало новый импульс межпарламентским отношениям двух стран.
"После апрельских военных действий межпарламентское сотрудничество, установленное между Арменией и Арцахом годами ранее, достигло нового уровня, и это уже не только официальные или протокольные отношения, а выраженные дружественные и партнерские", – отметил руководитель парламента.
Заместитель председателя НС РА Эдуард Шармазанов, прибывший с целью участия в молодежном слете в селе Тох Гадрутского района, поделился своими впечатлениями от визита на передовую линию, отметив, что после встреч с солдатами они в очередной раз убедились в неприступности границ НКР.
Коснувшись парламентского сотрудничества, Эдуард Шармазанов,  который является руководителем армянской делегации в Парламентской ассамблее СНГ, указал на необходимость активизации контактов между парламентами Армении Арцаха с целью получения информации из первых рук и ее представления соответствующим структурам.
"Учитывая то обстоятельство, что пока НС НКР не вовлечено в состав той или иной международной ассамблеи, мы должны еще больше активизировать наши обсуждения, чтобы и от вас получать консультации о проблемах, касающихся Карабаха, и представлять их в ассамблеях", – подчеркнул зампредседателя НС РА.
Эдуард Шармазанов передал председателю Национального собрания НКР признательность греческого народа и депутатов парламента Греции за принятие 19-го мая с.г. фракциями НС НКР заявления, осуждающего геноцид понтийских греков.
По окончании встречи была достигнута договоренность в ближайшие месяцы вновь вернуться к вопросам расширения географии парламентского сотрудничества и эффективности работ, проводимых на международных площадках.