Հուլիսի 12-ին Ազգային ժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Շուշի քաղաքում հանդիպել են ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանին:
Ողջունելով նորընտիր երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին՝ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարը ներկայացրել է պետական երիտասարդական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առկա մարտահրավերները: Խոսելով հասարակության ու պետության զարգացման գործում երիտասարդության դերի մասին՝ Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ երիտասարդ սերունդը պետք է լավ ճանաչի իր երկիրը եւ իրազեկ լինի, որպեսզի կարողանա արդյունավետ մասնակցություն ունենալ:
Նախարարը կարեւորել է նաեւ Շուշիի՝ տարածաշրջանային մշակութային կենտրոնի, արվեստի ու արհեստի քաղաքի երբեմնի փառքի վերականգնումը եւ նշել, որ այս ուղղությամբ արդյունավետ քայլ է համարում մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության տեղակայումը:
Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Նարինե Աղաբալյանից հետաքրքրվել են ընթացիկ ծրագրերով, համագործակցության հնարավոր ուղղություններով, երիտասարդության ու մշակույթի ոլորտին առնչվող այլ հարցերով:
Այնուհետեւ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի ուղեկցությամբ երիտասարդականի խորհրդարանի անդամները շրջայց են կատարել Շուշիի նախկին Մարիամյան օրիորդաց դպրոցի շենքում, որտեղ այսօր տեղակայված է նախարարությունը: Նարինե Աղաբալյանը հետաքրքիր դրվագներ է ներկայացրել կառույցի պատմությունից, երիտասարդներին ծանոթացրել շենքում տեղակայված արհեստանոցին:
Օրվա ծրագիրն ավարտվել է 1818թ. կառուցված Շուշիի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցի այցելությամբ:

Meeting of the Youth Parliament Members with the NKR Minister of Culture and Youth Affairs
July 12, members of the Youth Parliament at the National Assembly met with the Minister of Culture and Youth Affairs of NKR Narine Aghabalyan.
Welcoming the newly elected members of the Youth Parliament, the Minister of Culture and Youth Affairs presented the main directions of the state youth policy. Referring to the role of youth in the development of state and society, Narine Aghabalyan noted that the younger generation must know well the country and be informed to be able to effectively participate in state programs.
In her speech, the minister stressed the importance of restoring the former glory of Shushi as a regional cultural center, the center of arts and crafts. According to the Narine Aghabalyan, effective step in this direction is to place the building of the Ministry of Culture and Youth Affairs in the historic town.
Members of the Youth Parliament appealed to Narine Aghabalyan with the issues related to the current programs, possible ways of cooperation.
Then, accompanied by the Minister of Culture and Youth Affairs Member of the Youth Parliament bypassed the building of the former girl's school of Shusha "Mariamyan", which is currently taken by the ministry building. Narine Aghabalyan presented interesting episodes from the history of the building, familiarized with the work of young people placed in the studio.