Հուլիսի 12-ին Ազգային ժողովին կից երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Շուշի քաղաքում հանդիպել են ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանին:
Ողջունելով նորընտիր երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին՝ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարը ներկայացրել է պետական երիտասարդական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առկա մարտահրավերները: Խոսելով հասարակության ու պետության զարգացման գործում երիտասարդության դերի մասին՝ Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ երիտասարդ սերունդը պետք է լավ ճանաչի իր երկիրը եւ իրազեկ լինի, որպեսզի կարողանա արդյունավետ մասնակցություն ունենալ:
Նախարարը կարեւորել է նաեւ Շուշիի՝ տարածաշրջանային մշակութային կենտրոնի, արվեստի ու արհեստի քաղաքի երբեմնի փառքի վերականգնումը եւ նշել, որ այս ուղղությամբ արդյունավետ քայլ է համարում մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության տեղակայումը:
Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Նարինե Աղաբալյանից հետաքրքրվել են ընթացիկ ծրագրերով, համագործակցության հնարավոր ուղղություններով, երիտասարդության ու մշակույթի ոլորտին առնչվող այլ հարցերով:
Այնուհետեւ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարի ուղեկցությամբ երիտասարդականի խորհրդարանի անդամները շրջայց են կատարել Շուշիի նախկին Մարիամյան օրիորդաց դպրոցի շենքում, որտեղ այսօր տեղակայված է նախարարությունը: Նարինե Աղաբալյանը հետաքրքիր դրվագներ է ներկայացրել կառույցի պատմությունից, երիտասարդներին ծանոթացրել շենքում տեղակայված արհեստանոցին:
Օրվա ծրագիրն ավարտվել է 1818թ. կառուցված Շուշիի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ (Կանաչ ժամ) եկեղեցի այցելությամբ:

Встреча членов Молодежного парламента с министром культуры и по делам молодежи НКР
12-го июля члены Молодежного парламента при Национальном собрании встретились с министром культуры и по делам молодежи Нагорно-Карабахской Республики Нарине Агабалян.
Приветствуя членов новоизбранного Молодежного парламента, министр культуры и по делам молодежи представила основные направления государственной молодежной политики. Коснувшись роли молодежи в деле развития государства и общества, Нарине Агабалян отметила, что молодое поколение должно хорошо знать свою страну и быть информированным, чтобы суметь принимать эффективное участие в государственных программах.
В своем слове министр отметила важность восстановления былой славы города Шуши как регионального культурного центра, центра искусства и ремесел. По словам Нарине Агабалян, эффективным шагом в этом направлении является размещение в историческом городе здания Министерства культуры и по делам молодежи.
Члены молодежного парламента обратились к Нарине Агабалян с вопросами, касающимися текущих программ, возможных путей сотрудничества.
Затем в сопровождении министра культуры и по делам молодежи члены Молодежного парламента обошли здание бывшей шушинской девичьей школы "Мариамян", где ныне размещено здание министерства. Нарине Агабалян представила интересные эпизоды из истории здания, ознакомила молодежь с работой размещенной в здании мастерской.
В рамках программы члены Молодежного парламента посетили шушинскую церковь Сурб Ованнес Мкртич (Канач жам).