Հուլիսի 7-ին վախճանվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախում ճանաչված մանկավարժ, հասարակական-քաղաքական ակտիվ գործիչ Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանը:
Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանը ծնվել է 1951թ.-ի մարտի 8-ին Ասկերանի շրջանի Խնածախ գյուղում, ուսուցչի ընտանիքում:
Ավարտել է հայրենի գյուղի ութամյա դպրոցը:
1966-1970թթ. ուսանել է Շուշիի մանկավարժական ուսումնարանում:
1970-1972թթ. ծառայել է Խորհրդային բանակում:
1974-1979թթ. ուսանել է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետում:
1974-1977թթ. հայրենի գյուղի դպրոցում աշխատել է որպես ուսուցիչ:
1977-1979թթ. որպես հրահանգիչ աշխատել է ԼՂ կոմերիտմիության մարզային կոմիտեում:
1979-1981թթ. աշխատել է Կոմունիստական կուսակցության Ստեփանակերտի քաղաքային կոմիտեում հրահանգչի պաշտոնում, միաժամանակ, «Կարմիր դրոշ» թերթի խմբագրությունում, որպես գրական աշխատող:
1981-1992թթ. Ստեփանակերտի թիվ 1 ԲՇԳ –ում եղել է մանկավարժ-կազմակերպիչ:
1992-1995թթ. աշխատել է մամուլի տարածման «Արցախմամուլ» գործակալությունում՝ պետի պաշտոնում:
1995թ. ապրիլի 30-ին Ստեփանակերտի թիվ 7 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով Լավրենտ Գաբրիելյանն ընտրվել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1995թ. հունիսի 23 -1996թ. մարտի 12-ը եղել է ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահի տեղակալ:
Եղել է արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1998-2000թթ. ծառայել է ԼՂՀ ՊԲ-ում:
2001-2003թթ. աշխատել է արտակարգ իրավիճակների վարչությունում՝ որպես ուսումնամեթոդական բաժնի պետ:
2003-2006թթ. աշխատել է ԺԱՄ հասարակական–քաղաքական կազմակերպությունում՝ որպես Ստեփանակերտի քաղաքային լիազոր ներկայացուցիչ:
2005թ.-ից Արցախի Ազատամարտիկների միության անդամ էր:
2006-2008թթ. «Ճանշինվերանորոգում» ՓԲԸ-ում եղել է աշխատանքի պահպանման և անվտանգության տեխնիկայի ինժեներ, ԼՂՀ պետհիմնարկների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների «Համերաշխություն» ճյուղային հանրապետական միության նախագահ:
2008-2014թթ. աշխատել է Ստեփանակերտի Արհեստագործական ուսումնարանում՝ որպես տնօրեն:
ԼՂՀ Ազգային ժողովն իր վշտակցությունն է հայտնում Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանի մահվան կապակցությամբ և զորակցություն հայտնում նրա բոլոր հարազատներին ու ընկերներին:

Скончался депутат Национального собрания НКР 2-го созыва Лаврент Габриелян
7-го июля скончался депутат Национального собрания НКР второго созыва, известный в Арцахе педагог, активный общественно-политический деятель Лаврент Беникович Габриелян.
Лаврент Беникович Габриелян родился 8-го марта 1951 года в селе Хнацах Аскеранского района в семье педагога.
Окончил восьмилетнюю школу родного села.
В 1966-1970 гг. учился в педагогическом училище г. Шуши.
В 1970-1972гг. служил в рядах советской армии.
В 1974-1979 гг. учился на факультете истории Ереванского педагогического института имени Хачатура Абовяна.
В 1974-1977гг. работал учителем в школе родного села.
В 1977-1979гг. работал инструктором в областном комитете комсомола Нагорного Карабаха.
В 1979-1981гг. работал инструктором в Степанакертском городском комитете компартии, одновременно занимал должность литературного сотрудника в редакции газеты «Красное знамя»
В 1981-1992гг. работал педагогом-организатором в Степанакертском ЖЭК-е №1.
В 1992-1995гг. занимал должность начальника в агентстве по распространению печати "Арцахмамул".
30-го апреля 1995 года Лаврент Габриелян был избран депутатом Верховного совета НКР по мажоритарной системе от степанакертского избирательного округа №7.
23 июня 1995-12 марта 1996 года был заместителем председателя парламента НКР.
Был членом постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур.
В 1998-2000гг. служил в Армии обороны НКР.
В 2001-2003 гг. работал начальником учебно-методического отдела в Управлении по чрезвычайным ситуациям.
В 2003-2006гг. работал уполномоченным представителем города Степанакерта в общественно-политической организации «ЖАМ».
С 2005 года был членом Союза ветеранов Арцахской войны.
В 2006-2008гг. занимал должность инженера по охране труда и технике безопасности в ЗАО «ДорСтройРемонт», а также был председателем республиканского отраслевого союза «Солидарность» работников профсоюзных организаций НКР.
В 2008-2014гг. работал директором в Степанакертском ремесленном училище.
Национальное собрание НКР выражает соболезнования в связи с кончиной Лаврента Бениковича Габриеляна и передает слова поддержки его родным и друзьям.