Հուլիսի 7-ին վախճանվել է ԼՂՀ երկրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախում ճանաչված մանկավարժ, հասարակական-քաղաքական ակտիվ գործիչ Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանը:
Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանը ծնվել է 1951թ.-ի մարտի 8-ին Ասկերանի շրջանի Խնածախ գյուղում, ուսուցչի ընտանիքում:
Ավարտել է հայրենի գյուղի ութամյա դպրոցը:
1966-1970թթ. ուսանել է Շուշիի մանկավարժական ուսումնարանում:
1970-1972թթ. ծառայել է Խորհրդային բանակում:
1974-1979թթ. ուսանել է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետում:
1974-1977թթ. հայրենի գյուղի դպրոցում աշխատել է որպես ուսուցիչ:
1977-1979թթ. որպես հրահանգիչ աշխատել է ԼՂ կոմերիտմիության մարզային կոմիտեում:
1979-1981թթ. աշխատել է Կոմունիստական կուսակցության Ստեփանակերտի քաղաքային կոմիտեում հրահանգչի պաշտոնում, միաժամանակ, «Կարմիր դրոշ» թերթի խմբագրությունում, որպես գրական աշխատող:
1981-1992թթ. Ստեփանակերտի թիվ 1 ԲՇԳ –ում եղել է մանկավարժ-կազմակերպիչ:
1992-1995թթ. աշխատել է մամուլի տարածման «Արցախմամուլ» գործակալությունում՝ պետի պաշտոնում:
1995թ. ապրիլի 30-ին Ստեփանակերտի թիվ 7 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով Լավրենտ Գաբրիելյանն ընտրվել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
1995թ. հունիսի 23 -1996թ. մարտի 12-ը եղել է ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահի տեղակալ:
Եղել է արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
1998-2000թթ. ծառայել է ԼՂՀ ՊԲ-ում:
2001-2003թթ. աշխատել է արտակարգ իրավիճակների վարչությունում՝ որպես ուսումնամեթոդական բաժնի պետ:
2003-2006թթ. աշխատել է ԺԱՄ հասարակական–քաղաքական կազմակերպությունում՝ որպես Ստեփանակերտի քաղաքային լիազոր ներկայացուցիչ:
2005թ.-ից Արցախի Ազատամարտիկների միության անդամ էր:
2006-2008թթ. «Ճանշինվերանորոգում» ՓԲԸ-ում եղել է աշխատանքի պահպանման և անվտանգության տեխնիկայի ինժեներ, ԼՂՀ պետհիմնարկների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների «Համերաշխություն» ճյուղային հանրապետական միության նախագահ:
2008-2014թթ. աշխատել է Ստեփանակերտի Արհեստագործական ուսումնարանում՝ որպես տնօրեն:
ԼՂՀ Ազգային ժողովն իր վշտակցությունն է հայտնում Լավրենտ Բենիկի Գաբրիելյանի մահվան կապակցությամբ և զորակցություն հայտնում նրա բոլոր հարազատներին ու ընկերներին:

NKR National Assembly Parliamentarian of the Second Convocation Lavrent Gabrielyan Has Passed Away
July 7, NKR National Assembly deputy of the second convocation, well-known teacher and active public figure, Lavrent Benik Gabrielyan has passed away.
Lavrent Gabrielyan was born on March 8, 1951 in the village of Khnatsakh, Askeran region, in the family of a teacher.
1996-1970 – studied in the pedagogical college in the city of Shoushi.
1970-1972 – served in the Soviet Army.
1974-1979 – studied at the faculty of History of the Yerevan Pedagogical Institute after Khachatur Abovyan.
1974-1979 - a teacher in his native village
1977-1979 - an instructor in the regional committee of Komsomol of Nagorno-Karabakh
1979-1981 – an instructor at the Stepanakert City Committee of the Communist Party, at the same time held the position of a literary employee of the newspaper "Krasniy Flag"
1981-1992 - a teacher-organizer at the Stepanakert Housing and communal service №1
1992-1995 – a chief of the agency for the dissemination of the press "Artsakh Mamul"
April 30, 1995 – elected the NKR Supreme Council deputy by the majority system from Stepanakert election district №7
June 23, 1995-March 12 1996 – the NKR deputy Chairman of the Parliament, member       of the Standing Committee on production and industrial infrastructures
1998-2000 served in the NKR Defense Army
2001-2003 - Head of Educational-Methodical Department in the Emergency Service
2003-2006 - Stepanakert city authorized representative in the socio-political organization "ZHAM". Since 2005- member of the Union of Karabakh war veterans.
2006-2008 - an engineer for labor protection and safety in JSC "DorStroyRemont", and was chairman of the republican branch union "Solidarity" trade union of employees of the NKR organizations.
2008-2014 - director of the Stepanakert trade school
NKR National Assembly expresses its condolences over the death of Lavrent  Benik Gabrielyan and sends words of support to his family and friends.