2016թ. փետրվարի 28-ին Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության մայրաքաղաք Տիրասպոլում վախճանվել է Արցախում հայտնի վաստակաշատ մանկավարժ, հասարակական-քաղաքական ակտիվ գործիչ, Երկրորդ գումարման ԼՂՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր Լիդիա Իոսիֆի Սարգսյանը:
Լիդիա Իոսիֆի Սարգսյան-Արսենտևան ծնվել է 1936թ. նոյեմբերի 21-ին Ռոստովի շրջանի Նիկոլայեվկա գյուղում, բանվորի ընտանիքում:
1944թ. սովորել է Տագանրոգ քաղաքի միջնակարգ դպրոցում:
1952թ. ուսումը շարունակել է Երևանի Գոգոլի անվան թիվ 35 դպրոցում:
1954-1959թթ.-ին ուսանել է Երևանի զոոանասնաբուժական ինստիտուտի անասնաբուժության բաժնում, ավարտելուց հետո՝ աշխատել մասնագիտությամբ:
1964 թվականից անցել է մանկավարժական աշխատանքի:
1964-1971 թթ. աշխատել է որպես քիմիայի և կենսաբանության ուսուցչուհի, ապա՝ արտադասարանական և արտադպրոցական աշխատանքների գծով կազմակերպիչ:
1966-1971թթ. ուսանել է Տիրասպոլի Շևչենկոյի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում` ստանալով կենսաբանության և քիմիայի ուսուցչի որակավորում:
1971թ. բնակություն է հաստատել Ստեփանակերտ քաղաքում և աշխատանքի անցել Ստեփանակերտի թիվ 8 դպրոցում՝ որպես պիոներական ջոկատավար:
1976թ. նշանակվել է ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ, 1978թ. եղել է նույն դպրոցի ուսմասվար, այնուհետև` կենսաբանության ուսուցչուհի: 1984թ. ստացել է ավագ ուսուցչի որակավորում:
Լիդիա Իոսիֆի Սարգսյանը եղել է Արցախյան ազատագրական շարժման տարիներին ստեղծված ռուս-հայկական բարեկամության միության նախագահ:
Նրա ակտիվ հասարակական-քաղաքական գործունեությունը դրսևորվել է արցախյան ազգային ազատագրական շարժման առաջին տարիներին: Լինելով ԼՂ նախկին ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման պատգամավոր, նա մասնակցել է բոլոր հիշարժան նստաշրջաններին և ելույթ է ունեցել 1988թ. փետրվարի 20-ի ու 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի պատմական նիստերին:
1995թ. ապրիլի 30-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Լիդիա Իոսիֆի Սարգսյանը ընտրվել է երկրորդ գումարման ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր՝ մեծամասնական ընտրակարգով, Ստեփանակերտի թիվ 12 ընտրատարածքից: Նույն թվականի հունիսին ընտրվել է ԼՂՀ ԳԽ Պաշտպանության, անվտանգության, պետական շինարարության, իրավունքի և օրինականության հանձնաժողովի նախագահ և այդ պաշտոնում աշխատել է մինչև 1998 թվականը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովն իր վշտակցությունն է հայտնում Լիդիա Իոսիֆի Սարգսյանի մահվան կապակցությամբ և զորակցություն հայտնում նրա հարազատներին ու ընկերներին: Նրա պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա արցախցիների սրտերում:

28 февраля 2016 года в столице Приднестровской Молдавской Республики – городе Тирасполе –скончалась заслуженный педагог, активный общественно-политический деятель, депутат Верховного Совета НКР второго созыва Лидия Иосифовна Саркисян.
Лидия Иосифовна Саркисян-Арсентьева родилась 21 ноября 1936 года в селе Николаевка Ростовской области, в семье рабочего.
В 1944 году училась в средней школе Таганрога.
В 1952 году продолжила учебу в ереванской средней школе N35 имени Гоголя.
В 1954-1959гг. училась в отделении ветеринарии Ереванского зооветеринарного института, по окончании которого работала по специальности.
С 1964 года перешла на педагогическую работу.
В 1964-1971гг. работала учительницей химии и биологии, а затем организатором по внеклассной и внешкольной работе.
В 1966-1971гг. училась в Тираспольском государственном педагогическом институте имени Т. Шевченко, получив специальность учителя биологии и химии.
В 1971г. переехала в город Степанакерт и поступила на работу пионервожатой в степанакертской школе N8.
В 1976 году была назначена заместителем директора по учебно-воспитательной работе.
В 1978 году была завучем школы, а затем – учительницей биологии. В 1984 году получила звание старшего учителя.
Лидия Иосифовна была председателем созданного в годы Арцахского освободительного движения Союза российско-армянской дружбы.
Ее активная общественно-политическая деятельность проявилась в первые годы арцахского национально-освободительного движения. Будучи депутатом Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области XX созыва, она участвовала во всех знаменательных сессиях и выступала с речью на исторических заседаниях 20 февраля 1988 года и 2 сентября 1991 года.
На состоявшихся 30 апреля 1995 года парламентских выборах Лидия Иосифовна Саркисян была избрана депутатом Верховного Совета НКР второго созыва по мажоритарной системе от степанакертского избирательного округа N12. С июня 1995 года по 1998 год занимала должность председателя комиссии по обороне, безопасности, государственному строительству, праву и законности Верховного Совета НКР.
Национальное собрание НКР приносит свои соболезнования в связи с кончиной Лидии Иосифовны и выражает слова поддержки ее родным и друзьям. Ее светлая память навсегда останется в сердцах арцахцев.