Հուլիսի 8-ին Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ԼՂՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի գործունեության հաշվետվության ներկայացումը:
Ազգային ժողովում հաշվետվությունը ներկայացրել է օպերատիվ շտաբի ղեկավար, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ստացված ոչ դրամական արժեքները գույքագրվել են կառավարության պահեստներում, պարենային ապրանքները համակարգվել են գյուղհիմնադրամի կառույցների, իսկ իրային օգնությունը՝ ներդրումային հիմնադրամի միջոցով:
Հաշվետվության համաձայն 100- ից ավել նոր մեքենա է տրամադրվել պաշտպանության նախարարությանը, փրկարար ծառայությանը, շտապօգնության կայաններին և պետական կառավարման համակարգերին՝ հիմնականում շրջանային:
Դրամական փոխանցումները կազմել են 4 մլրդ 562 մլն 175 հազար դրամ: Հուլիսի 1-ի դրությամբ՝ ստացված գումարի շուրջ 50 տոկոսը ծախսվել է, որից հատկացումներ են կատարվել ինժեներական աշխատանքների իրականացման և զորակոչված քաղաքացիների դրամական փոխհատուցման համար:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ հաշվետվությունը կներկայացվի նաև հասարակական-քաղաքական շահագրգիռ շրջանակներին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ընթացում, այս ուղղություններով համապատասխան հաշվետվություններով հանդես են եկել նաև կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը և քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում խորհրդարանականներն օպերատիվ շտաբի ղեկավարին են ներկայացրել համապատասխան առաջարկներ և առաջադրել հարցեր՝ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակները կարգավորող ենթաօրենսդրական ակտերի, տարհանված բնակչության կարիքների հանդեպ ուշադրության և այլ թեմաներով:
Օպերատիվ շտաբի առավել մանրամասն հաշվետվությունն օրերս կներկայացվի կառավարության մամլո ծառայության կողմից:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի առաջին օրերին, ԼՂՀ դեմ ադրբեջանական ագրեսիային արձագանքելու նպատակով, ստեղծվել է կառավարությանն առընթեր օպերատիվ շտաբ, որը համակարգել է այդ օրերին աշխարհի տարբեր կողմերից Արցախ առաքվող դրամական, նյութական և այլ կարգի օգնությունները:

July 8, the report on the operational activities of the Nagorno Karabakh Republic Government headquarters was presented in the small hall of the National Assembly meeting chaired by Head of the Parliament Ashot Ghoulyan.
The report at the National Assembly was presented by the head of the operational headquarters,, Prime Minister, Araik Haroutyunyan.
According to the Head of the government, all the non-monetary assets received were inventoried in government warehouses; distribution of food products was coordinated through the Fund of Assistance to village and agriculture, and financial aid - through the Artsakh Investment Fund.
According to the report, over 100 new vehicles have been provided to the Ministry of Defense, rescue service, ambulance stations, systems of public administration (mainly regional ones).
Money transfer amounted to 4 billion 562 million 175 thousand drams. As of July 1, about 50% of the amount received was spent, of which the amount has been allocated to carry out engineering works and compensation to citizens, called up for military service.
According to the minister, the report will also be presented to representatives of the social and political circles and the media.
During the meeting relevant reports were made by the Minister-Chief of Staff Levon Grigoryan government and minister of municipal engineering Karen Shahramanyan.
Then there was an exchange of views, during which MPs have submitted to the head of the operational staff proposals and asked questions relating to civil defense regulations governing emergency situations, attention to the needs of evacuees and others.
A more detailed report of the operational headquarters will recently be submitted to the government press office
Recall that in the beginning of April to respond to Azerbaijan's aggression against NKR operational headquarters was established at the government, which coordinated monetary, financial and other assistance to Artsakh coming from different countries of the world.