Հուլիսի 8-ին Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախաձեռնությամբ, տեղի է ունեցել ԼՂՀ կառավարության օպերատիվ շտաբի գործունեության հաշվետվության ներկայացումը:
Ազգային ժողովում հաշվետվությունը ներկայացրել է օպերատիվ շտաբի ղեկավար, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ստացված ոչ դրամական արժեքները գույքագրվել են կառավարության պահեստներում, պարենային ապրանքները համակարգվել են գյուղհիմնադրամի կառույցների, իսկ իրային օգնությունը՝ ներդրումային հիմնադրամի միջոցով:
Հաշվետվության համաձայն 100- ից ավել նոր մեքենա է տրամադրվել պաշտպանության նախարարությանը, փրկարար ծառայությանը, շտապօգնության կայաններին և պետական կառավարման համակարգերին՝ հիմնականում շրջանային:
Դրամական փոխանցումները կազմել են 4 մլրդ 562 մլն 175 հազար դրամ: Հուլիսի 1-ի դրությամբ՝ ստացված գումարի շուրջ 50 տոկոսը ծախսվել է, որից հատկացումներ են կատարվել ինժեներական աշխատանքների իրականացման և զորակոչված քաղաքացիների դրամական փոխհատուցման համար:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ հաշվետվությունը կներկայացվի նաև հասարակական-քաղաքական շահագրգիռ շրջանակներին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ընթացում, այս ուղղություններով համապատասխան հաշվետվություններով հանդես են եկել նաև կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը և քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում խորհրդարանականներն օպերատիվ շտաբի ղեկավարին են ներկայացրել համապատասխան առաջարկներ և առաջադրել հարցեր՝ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակները կարգավորող ենթաօրենսդրական ակտերի, տարհանված բնակչության կարիքների հանդեպ ուշադրության և այլ թեմաներով:
Օպերատիվ շտաբի առավել մանրամասն հաշվետվությունն օրերս կներկայացվի կառավարության մամլո ծառայության կողմից:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի առաջին օրերին, ԼՂՀ դեմ ադրբեջանական ագրեսիային արձագանքելու նպատակով, ստեղծվել է կառավարությանն առընթեր օպերատիվ շտաբ, որը համակարգել է այդ օրերին աշխարհի տարբեր կողմերից Արցախ առաքվող դրամական, նյութական և այլ կարգի օգնությունները:

8-го июля в малом зале заседаний Национального собрания под председательством руководителя парламента Ашота Гуляна был представлен отчет о деятельности оперативного штаба правительства Нагорно-Карабахской Республики.
Отчет в Национальном собрании представил руководитель оперативного штаба, премьер-министр Араик Арутюнян.
По словам руководителя правительства, полученные неденежные средства были инвентаризованы в складах правительства, распределение продовольственных товаров координировалось через структуры Фонда содействия селу и сельскому хозяйству, а материальная помощь – через Арцахский инвестиционный фонд.
Согласно отчету, свыше 100 новых автомобилей были предоставлены Министерству обороны, службе спасения, станциям Скорой помощи, системам государственного управления (в основном районным).
Сумма денежных переводов составила 4 млрд 562 млн 175 тыс драмов. По состоянию на 1-е июля было израсходовано около 50% полученной суммы, из которых была выделена сумма на проведение инженерных работ и денежную компенсацию гражданам, призванным на военную службу.
По словам главы кабмина, отчет также будет представлен представителям общественно-политических кругов и СМИ.
В ходе встречи с соответствующими отчетами выступили министр-руководитель аппарата правительства Левон Григорян и министр градостроительства Карен Шахраманян.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого парламентарии представили руководителю оперативного штаба соответствующие предложения и задали вопросы, касающиеся гражданской обороны, подзаконных актов, регулирующих чрезвычайные ситуации, внимания к нуждам эвакуированного населения и др.
Более детальный отчет оперативного штаба на днях представит пресс-служба правительства.
Напомним, в начале апреля с целью реагирования на агрессию Азербайджана против НКР был создан оперативный штаб при правительстве, который координировал денежную, материальную и другую помощь, поступающую в Арцах с разных стран мира.