ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի մեկնաբանությունն Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը՝ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի ներկայացման ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ
Արդյո՞ք ապրիլյան պատերազմն ազդեցություն ունեցավ սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների ընթացքի վրա:
Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը որոշակի խոչընդոտների է հանդիպել գործունեության հենց առաջին փուլում: Ապրիլյան պատերազմն ինքնաբերաբար հետաձգել է այն աշխատանքները, որոնք պետք է կատարվեին սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը մշակելու ուղղությամբ: Այդ պատճառով էլ հանձնաժողովը դիմել էր հանրապետության նախագահին՝ հայեցակարգի ներկայացման ժամկետը երկու ամսով երկարաձգելու խնդրանքով: Մայիսից սկսած, երբ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ էր, մասնագիտական հանձնաժողովը մի քանի փուլերով աշխատանքներ ու քննարկումներ է իրականացրել իր առջեւ դրված խնդիրները լուծելու նպատակով:
Քննարկումների ընթացքում պարզվեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնական սկզբունքների հարցում առկա են տարբեր դիրքորոշումներ եւ այդ երկու ամիսը բավարար չէ նման պատասխանատու գործի համար: Խոսքը, մասնավորապես, պետական կառավարման մոդելի ընտրության մասին է, որի շուրջ քննարկումները շարունակվում են եւ, այս պահին կարող եմ ասել, որ ուրվագծվում է հայեցակարգի հիմքի համար պահանջվող համաձայնությունը:
Մենք արդեն հասել ենք մի հանգրվանի, երբ պետք է ամփոփենք այն, ինչ ունենք: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ մեկ անգամ եւս մեր քաղաքական դաշտի եւ հանրային կյանքի հիմնական դերակատարների հետ ճշտենք այն տիրապետող կարծիքներն ու մոտեցումները, որոնք առկա են պետական կառավարման մոդելի հարցում:
Ինչպիսի՞ լուծումներ եք տեսնում սահմանված ժամկետներում նախատեսված աշխատանքներն ավարտելու համար:
Մասնագիտական հանձնաժողովը նպատակահարմար է գտել դիմել հանրապետության նախագահին՝ հայեցակարգի ներկայացման ժամկետը մեկ ամսով եւս երկարաձգելու խնդրանքով: Հունիսի 29-ին նախագահի հրամանագրով այդ ժամկետը երկարաձգվել է մինչեւ օգոստոսի 1-ը:
Հաշվի առնելով, որ մասնագիտական հանձնաժողովն իր աշխատանքում առաջնորդվում է գործունեության հաստատված կարգով, ուստի հղում անելով այդ փաստաթղթին՝ հիշեցնեմ, որ մասնագիտական հանձնաժողովը սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ առաջարկություններ ու միջնորդություններ ընդունելուց բացի անցկացնում է նաեւ այդ նախագծի հանրային քննարկումներ, որից հետո միայն նախագիծը ներկայացնում է հանրապետության նախագահին:
Վերստին նշեմ, որ այս անգամ ժամկետի երկարաձգումը պայմանավորված է արդեն կատարած աշխատանքներն ամփոփելու եւ դրա շուրջ հանրային քննարկումներ կազմակերպելու անհրաժեշտությամբ:

The comment of the Chair of the Specialized Commission on constitutional reforms, Head of the Parliament, Ashot Ghoulyan on the prolongation of the deadline of the concept presentation.
Did the April war influence the debates around constitutional reforms?
Certain obstacles in the activities of the specialized commission on constitutional reform have arisen in the first phase. Because of the April war the work that needed to be done towards the development of the concept of constitutional reforms had to be postponed. That is why the commission asked the President to prolong the deadline of the concept presentation for two months. Starting from May when the situation became comparatively quiet, to solve the problem the specialized commission held work and discussions in several stages.
During the discussions it became clear that there are different positions on the basic principles of the concept of constitutional reforms and two months are not enough for such a responsible task. It concerns the choice of model of governance, in which the discussions are ongoing and, at this point I can tell that it outlines the basis of the agreement required for the concept.
We've reached a point when we shall sum up what we have. But for this it is necessary to clarify once again the dominant opinions and approaches with the main actors in our political and social life that are available in the model of governance.
What are the options provided for the completion of work on schedule that you see?
A special commission has considered it appropriate to apply to the President of the Republic with a request to extend the deadline for submission of concept for another month. June 29 by the decree of the President the deadline was extended to August 1.
Given the fact that the specialized committee in its work is guided by the established order of activity, referring to this document let me remind that in addition to the submission of proposals and motions regarding the concept of constitutional reforms, the specialized commission holds public discussions on the project, then the project is presented to the President.
Once again I must note that the new extension of deadline is caused by the need to summing up the work already done and organize the public debates around that.