ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի մեկնաբանությունն Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը՝ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի ներկայացման ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ
Արդյո՞ք ապրիլյան պատերազմն ազդեցություն ունեցավ սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ քննարկումների ընթացքի վրա:
Արցախում սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը որոշակի խոչընդոտների է հանդիպել գործունեության հենց առաջին փուլում: Ապրիլյան պատերազմն ինքնաբերաբար հետաձգել է այն աշխատանքները, որոնք պետք է կատարվեին սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը մշակելու ուղղությամբ: Այդ պատճառով էլ հանձնաժողովը դիմել էր հանրապետության նախագահին՝ հայեցակարգի ներկայացման ժամկետը երկու ամսով երկարաձգելու խնդրանքով: Մայիսից սկսած, երբ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ էր, մասնագիտական հանձնաժողովը մի քանի փուլերով աշխատանքներ ու քննարկումներ է իրականացրել իր առջեւ դրված խնդիրները լուծելու նպատակով:
Քննարկումների ընթացքում պարզվեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի հիմնական սկզբունքների հարցում առկա են տարբեր դիրքորոշումներ եւ այդ երկու ամիսը բավարար չէ նման պատասխանատու գործի համար: Խոսքը, մասնավորապես, պետական կառավարման մոդելի ընտրության մասին է, որի շուրջ քննարկումները շարունակվում են եւ, այս պահին կարող եմ ասել, որ ուրվագծվում է հայեցակարգի հիմքի համար պահանջվող համաձայնությունը:
Մենք արդեն հասել ենք մի հանգրվանի, երբ պետք է ամփոփենք այն, ինչ ունենք: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ մեկ անգամ եւս մեր քաղաքական դաշտի եւ հանրային կյանքի հիմնական դերակատարների հետ ճշտենք այն տիրապետող կարծիքներն ու մոտեցումները, որոնք առկա են պետական կառավարման մոդելի հարցում:
Ինչպիսի՞ լուծումներ եք տեսնում սահմանված ժամկետներում նախատեսված աշխատանքներն ավարտելու համար:
Մասնագիտական հանձնաժողովը նպատակահարմար է գտել դիմել հանրապետության նախագահին՝ հայեցակարգի ներկայացման ժամկետը մեկ ամսով եւս երկարաձգելու խնդրանքով: Հունիսի 29-ին նախագահի հրամանագրով այդ ժամկետը երկարաձգվել է մինչեւ օգոստոսի 1-ը:
Հաշվի առնելով, որ մասնագիտական հանձնաժողովն իր աշխատանքում առաջնորդվում է գործունեության հաստատված կարգով, ուստի հղում անելով այդ փաստաթղթին՝ հիշեցնեմ, որ մասնագիտական հանձնաժողովը սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ առաջարկություններ ու միջնորդություններ ընդունելուց բացի անցկացնում է նաեւ այդ նախագծի հանրային քննարկումներ, որից հետո միայն նախագիծը ներկայացնում է հանրապետության նախագահին:
Վերստին նշեմ, որ այս անգամ ժամկետի երկարաձգումը պայմանավորված է արդեն կատարած աշխատանքներն ամփոփելու եւ դրա շուրջ հանրային քննարկումներ կազմակերպելու անհրաժեշտությամբ:

Комментарий председателя специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте НКР, руководителя парламента Ашота Гуляна Общественному телевидению Арцаха относительно продления срока представления концепции конституционных реформ
Оказала ли апрельская война воздействие на ход обсуждений вокруг конституционных реформ?
Определенные препятствия в деятельности специализированной комиссии по конституционным реформам возникли уже на первом этапе. Из-за апрельской войны пришлось отложить те работы, которые нужно было проделать в направлении разработки концепции конституционных реформ. Именно поэтому комиссия обратилась к президенту республики с просьбой продлить срок представления концепции на два месяца. Начиная с мая, когда ситуация стала сравнительно спокойной, специализированная комиссия провела работы и обсуждения по нескольким этапам с целью решить поставленные задачи.
В ходе обсуждений выяснилось, что в вопросе основных принципов концепции реформ налицо различные позиции и этих двух месяцев недостаточно для такого ответственного дела. Речь, в частности, о выборе модели государственного правления, обсуждения относительно которого продолжаются. На данный момент могу сказать, что обозначивается требуемое для фундамента концепции согласие.
Мы уже достигли того этапа, когда нужно обобщить то, что мы имеем. Но для этого необходимо еще раз уточнить с основными акторами нашей политической арены и общественной жизни преобладающие мнения и подходы в вопросе модели государственного правления.
Какие варианты завершения предусмотренных работ в установленные сроки Вы видите?
Специализированная комиссия посчитала целесообразным обратиться к президенту республики с просьбой продлить срок представления концепции еще на месяц. 29-го июня по указу президента этот срок был продлен до 1-го августа.
С учетом того, что специализированная комиссия в своей работе руководствуется установленным порядком деятельности, ссылаясь на этот документ, напомню, что специализированная комиссия, помимо представления предложений и ходатайств относительно концепции конституционных реформ, проводит публичные обсуждения по этому проекту, после чего уже представляет проект президенту.
В очередной раз отмечу, что в этот раз продление срока обусловлено необходимостью обобщения проделанной работы и организации публичных обсуждений вокруг этого.