Այսօրվա լիագումար նիստով մենք եզրափակում ենք 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանը: Համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի, նախատեսվում է խորհրդարանի նախագահի տարեկան հաղորդումը՝ Ազգային ժողովի եւ ԱԺ նախագահի գործունեության վերաբերյալ:
Ամփոփելով 2015թ. մայիսին կայացած ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված 6-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության՝ 2015թ. մայիս - 2016թ. հունիս ժամանակահատվածի մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքները՝ ներկայացնենք դրանք ըստ հիմնական ուղղությունների.
Օրենսդրական աշխատանքը
Խորհրդարանի գլխավոր գործառույթն է։ Անցած 3 նստաշրջանում, ընդհանուր առմամբ, գումարվել է Ազգային ժողովի 14 լիագումար նիստ, ինչպես նաեւ՝ 1 արտահերթ նստաշրջան ու 1 արտահերթ նիստ: Պատգամավորների մասնակցությունը լիագումար ու հանձնաժողովների նիստերին աչքի է ընկել բարձր ակտիվությամբ:
Նշված ժամանակահատվածում խորհրդարանն ընդունել է 64 օրենք։ Ըստ գլխադասային մշտական հանձնաժողովների եզրակացությունների ընդունված օրենքների` քանակական պատկերն այսպիսին է.
- արտաքին հարաբերություններ՝ 1,
- արտադրության եւ արտադրական ենթակառուցվածքների հարցեր՝ 6,
- գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցեր՝ 4,
- պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցեր՝ 1,
- պետական-իրավական հարցեր՝ 10,
- սոցիալական եւ առողջապահության հարցեր՝ 7,
- ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցեր՝ 35։
Օրենսդրական նախաձեռնությունների ընդհանուր թիվը` 80, որից 7-ը պատգամավորներինն է, 73-ը` կառավարությանը:
Նստաշրջանների ընթացքում ի գիտություն ընդունվել կամ հաստատվել են մի շարք ամենամյա ծրագրեր, հաշվետվություններ եւ հաղորդումներ։
Ինչպես նախորդ տարիներին, 6-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության մեջ նշված ժամանակահատվածում օրենսդիր-գործադիր համագործակցության հարցերը գտնվել են պատշաճ մակարդակի վրա։ Այս համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ Ազգային ժողով մուտք գործած ու շրջանառության դրված բոլոր օրինագծերը եւ տարաբնույթ այլ փաստաթղթեր քննության են առնվել գործադիր իշխանության լիազոր ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում։
ԱԺ կողմից նշանակումներ
Խորհրդարանն իրականացրել է Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված այլ գործառույթներ եւս, ինչպես օրինակ՝
- ԼՂՀ արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան անդամի նշանակումը (23 դեկտեմբերի, 2015թ.)
- ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշանակումը (5 մայիսի, 2016թ.)
Խորհրդարանի քաղաքական գործունեությունը
Ինչպես նախորդ գումարումների, այնպես էլ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը շարունակել է հետեւել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախին առնչվող զեկույցների ու բանաձեւերի քննարկումներին, ինչպես նաեւ ներքաղաքական կարեւոր իրադարձությունների առնչությամբ հանդես եկել համարժեք հայտարարություններով.
2015թ. հունիսի 18-ին՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնիտորինգի հանձնաժողովի կողմից նախնական հավանության արժանացած «Ժողովրդավարական հաստատությունների գործունեությունն Ադրբեջանում» զեկույցում եւ դրան կից բանաձեւի նախագծում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ տեղ գտած անընդունելի ձեւակերպումների փաստի կապակցությամբ,
հունվարի 20-ին՝ Բաքվի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի 26-րդ տարելիցի կապակցությամբ,
հունվարի 21-ին՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» ու Միլիցա Մարկովիչի «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» զեկույցների հիման վրա պատրաստված երկու բանաձեւերի նախագծերի ընդգրկման վերաբերյալ,
ապրիլի 2-ին՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից լայնածավալ նախահարձակ գործողությունների վերաբերյալ,
ապրիլի 7-ին՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ,
ապրիլի 21-ին՝ ի պաշտպանություն հայտնի գործարար եւ բարերար Լեւոն Հայրապետյանի,
մայիսի 19-ին՝ Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին,
հունիսի 6-ին՝ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանի նկատմամբ բռնություն կիրառելու փաստի առթիվ:
Խորհրդարան-բանակ
2016թ. ապրիլի առաջին օրերից հիմնովին փոխվել է նաեւ Արցախի խորհրդարանի աշխատանքային ռեժիմն ու մթնոլորտը: Այդ մի քանի շաբաթների չնորմավորված աշխատանքային ժամանակացույցը, պատգամավորների այցելությունները շրջաններ ու առաջնագիծ, տարբեր հանրային-քաղաքական նախաձեռնությունների առաջարկումը եւ անմիջական մասնակցությունը դրանց իրագործմանը, նպատակաուղղված են եղել երկրի պաշտպանական համակարգի ամրապնդման գործին օգտակար լինելու, ստեղծված իրավիճակին քաղաքական համարժեք գնահատական տալու եւ միջազգային խորհրդարանական շրջանակներին մեր դիրքորոշումը փոխանցելու առաջադրանքներն իրականացնելու անկեղծ ցանկությունների կատարմանը:
Ապրիլյան պատերազմի եւ դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում առավել հաճախակի են դարձել այցելություններն առաջնագիծ, սահմանամերձ բնակավայրեր, ուսումնասիրվել Պաշտպանության բանակին անհրաժեշտ օգնության ցուցաբերման հարցեր: Կարծում եմ, որ հավաքագրաված տեղեկատվությունը որոշակի հնարավորություններ է մատնանշում՝ այս ուղղությամբ նկատված հիմնախնդիրների մի մասի համար օրենսդրական լուծումներ մշակելու եւ ընդունելու ճանապարհով:
Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ մայիսի 3-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ԼՂՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար Լ. Մնացականյանի հետ պատգամավորական կազմի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են հանրապետության անվտանգության եւ պաշտպանության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Արտաքին կապեր
Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հարաբերությունների մեջ, ինչպեսեւ նախկինում, գերակշռող տեղ ունեն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ կապերը: Այս տարվա փետրվարի 11-12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի այցը Արցախ եւ խորհրդարանում կայացած հանդիպումներն ու քննարկումները որոշակիորեն ուրվագծել էին հարցերի այն շրջանակը, որ մենք ծրագրում էինք քննության առնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում: Ապրիլյան իրադարձությունները Արցախի սահմանի ամբողջ երկայնքով հասկանալի ձեւով փոխել են մեր աշխատակարգը, բայց հաճախականության առումով մենք ականատես ենք դարձել ապրիլ-մայիս ամիսներին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներից կազմված տարբեր խմբերի ու պատվիրակությունների ժամանումն Արցախ:
Չափազանց օգտակար եմ համարում երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների հաճախացած համատեղ նիստերն ու տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումները՝ հրատապ թեմաների ներառմամբ կոնկրետ օրակարգով:
Արտաքին կապերի ընդլայնման շրջանակներում Ազգային ժողով են այցելել արտերկրի տարբեր քաղաքական գործիչներ ու խորհրդարանականներ:
Քանի որ 2015թ. դեկտեմբերին ես անդրադարձել եմ անցյալ տարվա մայիս-դեկտեմբեր ամիսներին մեր երկիր այցելած պատվիրակությունների ծրագրերին, այս անգամ ուզում եմ միայն թվարկել այն երկրները, որոնց ներկայացուցիչները այցելեն են Արցախ եւ մենք որոշակի նախապայմանավորվածություններ ունենք այդ խորհրդարանների ու գործիչների հետ մեր հարաբերությունները խորացնելու հարցում: Եվ այսպես.
Եվրոպական ազատ դաշինքի պատվիրակությունը, Բելգիայի՝ տարբեր մակարդակի խորհրդարանականների, Ֆրանսիայի մեր գործընկերների հետ հանդիպումները՝ «Ֆրանսիական օրեր Արցախում» փառատոնի շրջանակներում, Ֆլամանդական խորհրդարանի պատվիրակությունը,, Լատվիայի, Հունաստանի, Բուլղարիայի, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պառլամենտների պատգամավորները, նորից Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի մեր բարեկամների այցը, ԵԽԽՎ եւ Եվրախորհրդարանի առանձին պատգամավորներ եւ այլք:
Ազգային ժողովի նախագահի անունից շնորհակալական նամակներ են ուղարկվել մի շարք խորհրդարանների կողմից Արցախին սատարող քաղաքական փաստաթղթերի ընդունման առթիվ, ինչպիսիք են.
ԱՄՆ Ջորջիա եւ Հավայի նահանգների կողմից Արցախի անկախությունը ճանաչող բանաձեւերը, Չիլիի պատգամավորների պալատի կողմից ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւը, Բասկերի երկրի խորհրդարանի կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւը:
Արցախի Ազգային ժողովը շարունակել է համագործակցության կայուն կապեր պահպանել հետխորհրդային տարածքի մյուս նորանկախ պետությունների՝ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի եւ Մերձդնեստրի Մոլդովական հանրապետությունների խորհրդարանների հետ։
Վեցերորդ գումարման խորհրդարանի կողմից վերանորոգվել են այլ երկրների խորհրդարանների հետ ինստիտուցիոնալ բարեկամական հարաբերությունները:
Սեպտեմբերի առաջին կեսին հաստատվել են բարեկամության խմբերի ստեղծման, վերակազմավորման կարգերն ու հաստատվել դրանց կազմերը: Պատկերն այսպիսինն է.
«Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակ
«Արցախ-Լիտվա» բարեկամության խումբ
«Արցախ-Եվրամիություն» բարեկամության խումբ
«ԼՂՀ Ազգային ժողով-ՀՀ Ազգային ժողով» միջխորհրդարանական հանձնաժողով:
Խորհրդարան - ընտրող կապ
Խորհրդարան-ընտրող կապն արտահայտվել է ինչպես ընդունելությունների, անձնական հանդիպումների, պատգամավորական այցերի, այնպես էլ՝ քաղաքացիների գրավոր դիմումների եւ Ազգային ժողովի կողմից դրանց ընթացքավորման տեսքով։
Ազգային ժողով մուտք է գործել 1143 գրություն, մեր կողմից ուղարկվել է 364 նամակ եւ այլ փաստաթուղթ: Քաղաքացիների կողմից ստացված դիմումների քանակը 193 է: Դրանց մեծ մասը լուծում է ստացել, իսկ որոշ մասն ընթացքի մեջ է: Դիմումներում բարձրացված հարցերը հիմնականում սոցիալական բնույթի են:
Ազգային ժողովից կատարվել է 135 գործուղում, որից 123-ը՝ Հայաստանի Հանրապետություն, 12-ը՝ արտերկիր: Խորհրդարանի պատգամավորներից ընդգրկվել են նաեւ ԼՂՀ նախագահի, վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունների կազմում, կամ առանձին հրավերներով այցելել են արտասահմանյան տարբեր երկրներ:
Նյութա-տեխնիկական միջոցների տնօրինում
Պետական բյուջեով Ազգային ժողովի համար նախատեսված գումարով ապահովվել է խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը:
Հիմք ընդունելով ծառայողական ավտոմեքենաների կրճատման մասին կառավարության որոշումը՝ Աժ-ին պատկանող 11 ավտոմեքենայից կրճատվել է 4-ը:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում Ազգային ժողովի պատգամավորներն ու աշխատակազմն ակտիվորեն մասնակցել են հանրապետության անվտանգության ապահովման եւ սոցիալական խնդիրների համար հայտարարված եւ նախաձեռնված տարբեր հանգանակությունների:
Խորհրդարանի գործունեության լուսաբանում
Ազգային ժողովի գործունեությունը նշված ժամանակամիջոցում լուսաբանվել է խորհրդարանում հավատարմագրված 12 լրատվամիջոցի 26 թղթակցի, ինչպես նաեւ՝ ԼՂՀ, ՀՀ եւ Սփյուռքի տարբեր էլեկտրոնային լրատվական աղբյուրների միջոցով:
Մայիսին մենք գործարկեցինք Ազգային ժողովի պաշտոնական նոր կայքը: Տեղեկատվությունը կայքում հասանելի է հայերեն, ռուսերեն ու անգլերեն լեզուներով:
Նշված ժամանակահատվածում Արցախի հանրային հեռուստատեսությամբ ամենամսյա հաճախականությամբ եթեր է հեռարձակվում օրենսդիր մարմնի գործունեությունն ամփոփող «Խորհրդարանական ժամ» ծրագիրը:
Ազգային ժողովի եւ խորհրդարանի նախագահի գործունեությունը լուսաբանվում է նաեւ «ֆեյսբուք» եւ «թվիթեր» սոցիալական ցանցերում` համապատասխան էջերի միջոցով:
Ազգային ժողովի գործունեության մեջ վերջին իրադարձություններից ցանկանում եմ առանձնացնել եւս երկուսը. առաջինն Ազգային ժողովին կից երկրորդ գումարման երիտասարդական խորհրդարանն է, որը մեկ շաբաթ առաջ այս նույն դահլիճում գումարեց իր անդրանիկ նիստը, երկրորդը՝ «Նախկին պատգամավորների ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության ստեղծումը:
Ամփոփելով առաջին աշխատանքային տարին՝ պետք է նշեմ, որ ամբողջությամբ բացահայտվել են նոր գումարման խորհրդարանի ուժեղ եւ թույլ կողմերը: Ես այսօր դրանք չեմ առանձնացնի, որովհետեւ մենք բոլոր հիմքերն ունենք վերացնելու այդ բացթողումները եւ ամրապնդելու խորհրդարանի ուժեղ հատկանիշները:

Сегодняшним пленарным заседанием мы завершаем третью сессию Национального собрания 6-го созыва. Согласно закону "Регламент НС", предусматривается годовое сообщение председателя парламента относительно деятельности Национального собрания и председателя НС.
Подводя итоги деятельности сформированного в результате состоявшихся в мае 2015 года парламента – нашей совместной работы за май 2015 года – июнь 2016 года, представим их в соответствии с основными направлениями:
Законодательная работа
Это главная функция парламента. За минувшие 3 сессии в общей сложности было созвано 14 пленарных заседаний, 1 внеочередная сессия и 1 внеочередное заседание. Участие депутатов в пленарных заседаниях и заседаниях комиссий отличалось высокой активностью.
За указанный период парламент принял 64 закона. В соответствии с принятыми головными постоянными комиссиями заключениями количественная картина следующая:
-внешние сношения - 1
-вопросы производства и производственных инфраструктур -6
-вопросы науки, образования, культуры, молодежи и спорта – 4
-вопросы обороны, безопасности и правопорядка - 1
-государственно-правовые вопросы - 10
-социальные вопросы и здравоохранение - 7
-финансово-бюджетные вопросы и экономическое управление – 35
Общее число законодательных инициатив составило 80, 7 из которых принадлежат депутатам, 73- правительству.
Во время сессий к сведению были приняты или утверждены ряд годовых программ, отчеты и сообщения.
Как и в минувшие годы в деятельности парламента 6-го созыва за указанный период вопросы сотрудничества между законодательным и исполнительным органами власти находились на должном уровне. В этом контексте следует подчеркнуть, что все законопроекты и другие документы, внесенные в Национальное собрание и введенные в обращение, были рассмотрены при активном участии уполномоченных представителей исполнительной власти в атмосфере взаимопонимания.
Назначения со стороны НС
Парламент осуществил также иные функции, установленные Конституцией, такие как:
-назначение двух членов-юристов Совета правосудия НКР (23 декабря 2015г.)
-назначение защитника прав человека НКР (5 мая 2016 г.).
Политическая деятельность парламента
Национальное собрание 6-го созыва, как и парламенты предыдущих созывов, продолжило следить за обсуждениями докладов и резолюций касательно Арцаха на международных парламентских площадках, а также выступило с равноценными заявлениями в связи с внутриполитическими событиями:
18-го июня 2015 года – в связи с неприемлемыми формулировками касательно карабахской проблемы, включенными в получивший предварительное одобрение Мониторинговой комиссии ПАСЕ доклад “Деятельность демократических институтов в Азербайджане” и прилагаемый к нему проект резолюций,
20-го января – в связи с 26-й годовщиной массовых погромов армянского населения Баку,
21-го января – по поводу включения в повестку зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) проектов двух резолюций, подготовленных на основе доклада Роберта Уолтера „Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана” и доклада Милицы Маркович „Жители приграничных районов Азербайджана умышленно лишены питьевой воды”,
2-го апреля – в связи с широкомасштабными наступательными действиями со стороны Вооруженных сил Азербайджана,
21-го апреля – в защиту известного предпринимателя и мецената Левона Айрапетяна,
19-го мая – об осуждении геноцида греков в Османской империи,
6-го июня – по факту применения насилия в отношении депутата НС НКР Айка Ханумяна.
Парламент-армия
С первых дней апреля 2016 года кардинально изменился и рабочий режим и атмосфера и в парламенте Арцаха. Этот ненормированный рабочий график, визиты депутатов в районы и на передовую линию, инициирование разных общественно-политических мероприятий, непосредственное участие в их проведении, были направлены на то, чтобы быть полезными делу укрепления оборонной системы страны, дать адекватную политическую оценку сложившейся ситуации, передать международным парламентским кругам нашу позицию.
В ходе апрельской войны и последовавший период участились визиты на передовую линию, приграничные населенные пункты, были изучены вопросы оказания необходимой помощи Армии обороны. Думаю, собранная информация указывает определенные возможности –разработка и принятие законодательных решений для замеченных в этом направлении проблем.
3-го мая по инициативе постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка в Национальном собрании состоялась встреча депутатов с министром обороны НКР, командующим АО Л. Мнацаканяном, в ходе которой был обсужден широкий спектр вопросов, касающихся безопасности и обороны республики.
В межпарламентских отношениях Национального собрания, как и прежде, доминирующее место занимают связи с Национальным собранием Республики Армения. С 11-го по 12-е февраля текущего года визит председателя НС РА Галуста Саакяна в Арцах и прошедшие в парламенте встречи и обсуждения в некоторой степени обозначили тот круг вопросов, которые мы планировали рассмотреть на заседании межпарламентской комиссии.
Апрельские события по всему периметру границы Арцаха понятным образом изменили наш рабочий порядок. В апреле-мае мы стали свидетелями частых визитов разных депутатских групп и делегаций НС Армении.
Крайне важны, на мой взгляд, заседания постоянных комиссий парламентов и встречи в разных форматах с конкретной повесткой, в которую включены актуальные темы.
В рамках расширения внешних связей в Национальное собрание посетили разные политические деятели и парламентарии.
Поскольку в декабре 2015 года я коснулся программ делегаций, посетивших нашу страну в мае – декабре минувшего года, в этот раз хочу лишь перечислить те страны, представители которых посетили Арцах, и мы достигли определенных предварительных договоренностей в вопросе углубления наших отношений с парламентами и деятелями. Итак:
Делегация Европейского свободного альянса, встречи с парламентариями Бельгии разного уровня, с нашими коллегами из Франции в рамках фестиваля "Дни Франции в Арцахе", делегация Фламандского парламента, депутаты парламентов Латвии, Греции, Болгарии, Федеративной Республики Германия, визит наших друзей из Национального собрания Франции, отдельные депутаты ПАСЕ и Европарламента и др.
От имени председателя Национального собрания были направлены благодарственные письма по поводу принятия парламентами политических документов в поддержку Арцаха, такими как:
резолюция штатов Джорджия и Гавайи о признании независимости Арцаха, резолюция Палаты депутатов Чили, осуждающая азербайджанскую агрессию, резолюция парламента Страны Басков, осуждающая азербайджанскую агрессию.
Национальное собрание Арцаха продолжило поддерживать стабильные сотруднические связи с парламентами других провозгласивших независимость государств постсоветского пространства – Абхазии, Южной Осетии, Приднестровской Молдавской Республики.
В указанный период деятельности парламента 6-го созыва институциональные дружественные отношения с парламентами других стран были выведены на новый уровень.
В первой половине сентября были утверждены порядок создания и реорганизации групп дружб и их состав:
Круг дружбы "Арцах-Франция"
Группа дружбы "Арцах-Литва "
Группа дружбы "Арцах-Евросоюз"
Межпарламентская комиссия "Национальное собрание НКР-Национальное собрание РА".
Связь с избирателями
Связь между парламентом и избирателями проявлялись как в проведении приемов, личных встреч, депутатских визитов, так и в приеме письменных заявлений граждан и их рассмотрении.
В Национальное собрание поступило 1143 писем, с нашей стороны было отправлено 364 письма и документа. От граждан было получено 193 заявления. Большая часть вопросов была решена, а часть пока решается. В заявлениях в основном были подняты вопросы социального характера.
Было совершено 135 командировок, 123 из которых в Республику Армения, 12 – за рубеж. Депутаты парламента были включены в состав делегаций, возглавляемых президентом НКР и премьер-министром, или по отдельным приглашениям посетили разные страны.
Распоряжение материально-техническими средствами
На предусмотренные в рамках госбюджета средства была обеспечена нормальная деятельность парламента.
Принимая за основу решение правительства о сокращении числа служебных автомобилей, из 11 автомобилей, принадлежащих НС, было сокращено 4 автомобиля.
За отчетный период депутаты и аппарат НС принимали активное участие в инициированных с целью обеспечения безопасности республики и решения социальных проблем сборах средств.
Освещение деятельности парламента
Деятельность Национального собрания за указанный период освещалась 26аккредитованными в парламенте корреспондентами 12 средств массовой информации, разными электронными информационными ресурсами НКР, РА и Диаспоры.
В мае мы запустили новый официальный сайт Национального собрания. Информация на сайте доступна на армянском, русском и английском языках.
За указанный период в эфире Общественного телевидения Арцаха ежемесячно транслируется передача "Парламентский час", резюмирующая деятельность законодательного органа.
Деятельность Национального собрания и председателя парламента освещается и в соцсетях Facebook и Twitter.
Из последних событий в деятельности Национального собрания хотелось бы выделить следующие: во-первых, при Национальном собрании шестого созыва был создан молодежный парламент второго созыва, который неделю назад в этом зале созвал первое заседание, во-вторых, была создана общественная организация "Ассоциация бывших депутатов".
Подводя итоги первого рабочего года, должен отметить, что полностью раскрылись сильные и слабые стороны парламента нового созыва. Мне сегодня не хотелось бы их выделять, потому что у нас есть все основания для устранения недостатков и укрепления сильных качеств парламента.