Հունիսի 30-ին խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը: Գարնանային նստաշրջանի ավարտին ԼՂՀ խորհրդարանականները «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն քննարկել են նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականը և ամփոփել նստաշրջանի օրակարգում ներառված օրենսդրական նախաձեռնությունները:
Խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է՝
«Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը սահմանում է բնապահպանական վճարների դրույքաչափերն ու դրանց հաշվարկման կարգը:
«Սնանկության մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները: «Սնանկության մասին» ԼՂՀ օրենքը կոչված է կատարելագործել սնանկության ոլորտում ծագող հարաբերութունների իրավական կարգավորումը՝ հիմք ընդունելով իրավակիռար պրակտիկան: Փաթեթի մյուս օրենքներում լրացում և փոփոխություն կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «Սնանկության մասին» օրենքի ընդունմամբ:
Ազգային ժողովը հաստատել է նաև.
«Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը նպատակ ունի խթանել բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց վարկերի նկատմամբ հաշվարկված տոկոսների, տույժերի և տունգանքների զիջման ու ներման գործընթացը: Բանկի կամ վարկային կազմակերպության կողմից պարտապան իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց վարկերի և դեբիտորական պարտքերի գծով հաշվեգրված և չվճարված տոկոսները, տույժերը և տուգանքները 2016թ.-ի ընթացքում զիջելու կամ ներելու դեպքում, այդ գումարների չափով կնվազեցվի բանկի վարկային կազմակերպության տվյալ տարվա համախառն եկամուտը և ըստ այդմ էլ՝ կնվազեցվի շահութահարկը:
«Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը նախատեսում է բարելավել ապրիլի 1-ից հետո հակառակորդի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհված զինծառայողների կամ կամավորականների ընտանիքի անդամների սոցիալական վիճակը: Զոհված զինծառայողների կամ կամավորականների ժառանգների, երաշխավորների և ընտանիքի անդամների՝ բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից վարկի գումարների ներման դեպքում այդ գումարները չեն հարկվի եկամտային հարկով:
«Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և «Արտոնագրային վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, որով 2016թ.-ի ապրիլ-դեկտեմբեր ամիսների համար նվազեցվում են հաստատագրված և արտոնագրային վճարների չափերը՝ շրջաններում կիրառելով 0,3, իսկ Ստեփանակերտ քաղաքում 0,6 նվազեցվող գործակից:
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012թթ. ծրագրի կատարման 2015թ. տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությամբ հանդես է եկել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը, որից հետո բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ համապատասխան եզրակացություններ են ներկայացրել վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը և ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովների նախագահները:
2015թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տեսակետներ են հայտնել նաև ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունները:
24 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015թ. պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ խորհրդարանի որոշումը:
Ընդմիջումից հետո լիագումար նիստին, կանոնակարգի համաձայն, տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ: Պատգամավորների՝ կառավարության ներկայացուցիչներին առաջադրած հարցերը վերաբերում էին ռազմական անվտանգության խնդիրներին, արտաքին քաղաքականությանը, մասնավորապես ղարաբաղյան խնդրի բարձրագույն մակարդակով խորհրդատվական քննարկումներին, սոցիալական հիմնադրամների ծրագրերին, միջքաղաքային ճանապարհների բարեկարգմանը, այս տարվա հացահատիկայինների մթերման գնագոյացմանը և այլ ոլորտների:
Օրակարգային մյուս հարցը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016թ. առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունն էր, որը ներկայացրել է ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Ֆինանսների նախարարը նշել էլ, որ 2016թ. առաջին եռամսյակում գրանցվել է 4.4%-ի տնտեսական աճ, ՀՆԱ-ն կազմել է 38.2 մլրդ դրամ:
Հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Դավիթ Իշխանյանը և Ռուդիկ Հյուսնունցը:
Գարնանային նստաշրջանի ավարտին տարեկան հաղորդմամբ խորհրդարանի գործունեությունն ամփոփել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:

Заключительное заседание весенней сессии Национального собрания
30-го июня под председательством руководителя парламента Ашота Гуляна состоялось заключительное заседание 3-й сессии Национального собрания. В завершении весенней сессии парламентарии НКР, согласно закону "Регламент НС", рассмотрели отчет об исполнении государственного бюджета за 2015 год и обобщили законодательные инициативы, внесенные в повестку сессии.
Парламент рассмотрел и в первом чтении принял:
закон НКР "О процентных ставках природоохранительных платежей", устанавливающий процентные ставки природоохранительных платежей и порядок их расчета;
законы НКР "О банкротстве", «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении дополнения в закон НКР "О государственной пошлине"» и «О внесении дополнения и изменения в закон НКР "О налогах"». Закон НКР "О банкротстве" призван усовершенствовать правовое регулирование отношений, возникающих в сфере банкротства, принимая за основу правоприменительную практику. Необходимость внесения дополнения и изменения в остальные законы пакета обусловлена принятием закона "О банкротстве".
Национальное собрание утвердило также:
закон НКР «О внесении дополнения в закон НКР "О налоге на прибыль"», который призван стимулировать процесс уступки или прощения банками или кредитными организациями  процентов, взысканий и штрафов, наложенных за кредиты юридических и физических лиц. В случае уступки или прощения начисленных банками или кредитными организациями за кредиты юридических и физических лиц и по линии дебиторских задолженностей и неуплаченных процентов, взысканий и штрафов в 2016 году в размере этой суммы будет сокращена валовая прибыль банка или кредитной организации и, в соответствии с этим,  налог на прибыль;
закон НКР «О внесении дополнений в закон НКР "О подоходном налоге"», который предусматривает улучшение социального положения членов семей военнослужащих или добровольцев, погибших в результате военных действий, развязанных Азербайджаном после 1-го апреля. В случае уступки суммы кредита наследникам, гарантам и членам семей погибших военнослужащих или добровольцев  банками или кредитными организациями эта сумма не будет облагаться подоходным налогом.
законы НКР «О внесении дополнения в закон НКР "О фиксированных платежах" и «О внесении дополнения в закон НКР "О лицензионных платежах"», согласно которым за апрель-декабрь 2016 год сокращаются размеры фиксированных и лицензионных платежей  (уменьшающий коэффициент применительно к районам - 0,3, а в городе Степанакерте – 0,6);
закон НКР «Об утверждении годового отчета об исполнении программы приватизации государственного имущества на 2010-2012 гг. за 2015 год».
С отчетом об исполнении государственного бюджета за 2015 год выступил министр финансов НКР Спартак Тевосян, после чего председатель Контрольной палаты НКР Эрнест Аванесян и председатели головных комиссий представили соответствующие заключения.
Свои мнения касательно исполнения госбюджета за 2015 год представили также фракции НС НКР.
Соотношением голосов 24-"за", 3-"против" было принято постановление парламента об исполнении государственного бюджета Нагорно-Карабахской Республики за 2015 год.
После перерыва согласно регламенту на пленарном заседании состоялась процедура вопросов и ответов НС-Правительство. Вопросы, заданные депутатами представителям кабинета министров, касались сферы военной безопасности, внешней политики, в частности консультационных обсуждений на высшем уровне по карабахской проблеме, программ социальных фондов, благоустройства междугородних дорог, ценообразования в закупках зерновых культур в текущем году и др.
В ходе заседания информацию об исполнении госбюджета за первый квартал 2016 года представил министр финансов НКР Спартак Тевосян. Глава Минфина отметил, что в первом квартале текущего года был зафиксирован 4,4-процентный экономический рост, ВВП составил 38,2 млрд. драмов.
С заявлениями выступили депутаты Гагик Багунц, Давид Ишханян и Рудик Уснунц.
В завершении весенней сессии с годовым отчетом деятельность парламента подытожил председатель НС Ашот Гулян.