ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 29-ին ԱԺ փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների եւ աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են խորհրդարանի 3-րդ նստաշրջանում շրջանառության մեջ դրված օրենքների նախագծերը: Գլխադասային հանձնաժողովների ղեկավարները համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացրել շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ լիագումար նիստը տեղի կունենա հունիսի 30-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

Ashot Ghoulyan Convoked Working Meeting
June 29 President of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan convoked a working meeting were Deputy Head of the Parliament, Chairs of the Standing Committees of the NA NKR and well as official staff members took part.
During the meeting the draft laws introduced into circulation during the 3rd session of the parliament it was discussed.
The chairmen of the relevant committees submitted the relevant reports regarding pending parliamentary bills.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan announced that the final plenary session of the 3rd Session of the 6th convocation of the National Assembly will be held on June 30 at 11:00.
According to the law "Regulations of the National Assembly", the procedure of questions and answers NA-Government is also planned at the upcoming plenary session.