պատգամավորներ եւ կառավարության անդամներ,
Արցախի խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում ամեն օր չէ, որ առաջին նիստ ու նստաշրջան ենք գումարում, այնպես որ կարելի է պատկերացնել այն հուզմունքն ու պատասխանատվությունը, որ այսօր համակել է խորհրդարանականի կոչմանն արժանացած երիտասարդներին:
Չեմ կարող թաքցնել, որ ինձ համար եւ այս նախագծի իրականացման ուղղությամբ աշխատած մարդկանց համար, օրը նույնպես առանձնահատուկ է:
Մենք, վերջապես, ամփոփել ենք մի քանի ամիս տեւած նախապատրաստական աշխատանքները, որոնց արդյունքում այսօր Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ ԼՂՀ օրենսդիր իշխանության տանիքի ներքո, հանդիպել ենք մեր հանրային կյանքի մի նոր փուլ արձանագրելու. վեցերորդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից երկրորդ գումարման Երիտասարդական խորհրդարանը սկսում է իր աշխատանքները:
Ներկայացնեմ մեր այսօրվա միջոցառմանը հրավիրված անձանց.
Քիչ առաջ ես շեշտեցի երկրորդ գումարման երիտասարդական խորհրդարանի իրողության մասին: Ձեզանից շատերը, համոզված եմ, տեղյակ են, որ նման կառույց ստեղծվել էր նաեւ նախորդ գումարման Ազգային ժողովին կից: Այն գործեց մի քանի ամիս եւ իր լիազորություններն ավարտեց 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի հետ միասին: Ճիշտ է, ժամանակային առումով նախորդ երիտասարդական խորհրդարանը չհասցրեց ինքնադրսեւորվել, սակայն, վստահ եմ, այս խորհրդարանին կհաջողի կյանքի կոչել այն հիմնական գաղափարները, որոնք ընկած են Երիտասարդական նոր կառույցի ստեղծման հիմքում: Այս պատրաստակամության ապացույցն այսօրվա երիտասարդական խորհրդարանի անհատական կազմն է եւ, ուրախալի է, որ նրանում ընդգրկված են նաեւ նախորդ երիտխորհրդարանի անդամներ:
Երիտասարդական խորհրդարան անվանումն արդեն պարտավորեցնող է. այն երիտասարդական սոցիալական միավորում է, որի անդամները պատասխանատու են ոչ միան իրենց համար: Այդպիսի կառույց ձեւավորելու մտահղացման մեջ մենք նախեւառաջ դրել ենք առաջնորդության դպրոց ստեղծելու գաղափարը, որը յուրօրինակ դերակատարում պետք է ունենա երիտասարդության լայն շրջանակների կյանքում՝ նպաստելով քաղաքական պատասխանատվության եւ իրավական գիտակցության բարձրացմանը, բազմակարծության զարգացմանը, բանավեճի մշակույթի արմատավորմանը:
Ժողովրդավարական ճանապարհն ընտրած մեր երիտասարդ պետությունն իր կայացման համար այսօր ավելի շատ, քան երբեւէ, ունի գիտակից եւ պետության կառուցման գործում պատրաստակամ քաղաքացիների, առավելապես երիտասարդ սերնդի աջակցության կարիք: Հենց այս սերնդի կողմից ազգային, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական արժեքների ընկալման մակարդակով է պայմանավորված պետության եւ հասարակության վաղվա պատկերը:
Մեր նախաձեռնությունների մեջ այս օրերին անհնարին է շրջանցել 2016թ. ապրիլից հետո ստեղծված կացության եւ, դրանից ածանցյալ, առաջնահերթությունների վերադասակարգման թեմաները: Վստահ եմ, որ խորհրդարանականի կոչումը վաստակած մեր երիտասարդ գործընկերներին ավելորդ է նույնիսկ բացատրել, որ մեր աշխարհագրական դիրքն ու քաղաքական կարգավիճակը հուշում են մշտական զգոնություն եւ պատրաստվածություն ոչ միայն երկրի սահմանները պաշտպանելու գործում, ինչը չափազանց կարեւոր է, այլեւ՝ մեր ժողովրդի իրավունքների ու շահերի արժանապատիվ ներկայացում եւ´ երկրի ներսում, եւ´ նրա սահմաններից դուրս: Առավել, քան եւրբեւէ, մենք այսօր կարիք ունենք կրեատիվ մտածողությամբ, լեզուների իմացությամբ եւ տեխնոլոգիաների տիրապետող երիտասարդ ու հայրենասեր մասնագետների եւ, ուզում եմ դահլիճում ներկա ոչ շատ երիտասարդ գործիչների անունից խոստովանել ձեզ, որ մենք շատ հիմնավոր հույսեր ենք կապում ձեր սերնդի հետ:

Уважаемые коллеги, депутаты и члены правительства,
В большом зале заседаний парламента Арцаха не каждый день созывают первое заседание и сессию, так что, можно представить то волнение и чувство ответственности, которое сегодня переживают наши молодые ребята.
Не скрою, что для меня, как и для тех, кто работал в направлении осуществления этого проекта, этот день также особенный.
Мы, наконец, обобщили продлившиеся несколько месяцев подготовительные работы, в результате которых сегодня в столице Арцаха – городе Степанакерте – в стенах парламента НКР встретились с целью зафиксировать новый этап в нашей общественной жизни: Молодежный парламент второго созыва при Национальном собрании НКР начинает свои работы.
Позвольте представить приглашенных на наше сегодняшнее мероприятие лиц:
В первом заседании Молодежного парламента нового созыва принимают участие депутаты Национального собрания НКР 6-го созыва, заместитель председателя парламента, руководители фракций, советник президента Республики Арцах – представитель в НС, а также члены правительства, министр образования, науки и спорта, министр иностранных дел, министр юстиции, заместитель министра культуры и по делам молодежи,
ректор Арцахского государственного университета и ректоры других высших учебных заведений, получивших государственную аккредитацию, аккредитованные в Национальном собрании журналисты.
Чуть ранее я указал на факт создания молодежного парламента второго созыва. Уверен, что многие из вас в курсе того, что такая структура была создана также при Национальном создании предыдущего созыва. Она функционировала несколько месяцев и завершила свои полномочия вместе с Национальным собранием 5-го созыва. Правда, во временном отношении молодежный парламент не успел проявить себя, однако уверен, что этому парламенту удастся претворить в жизнь все те основные идеи, которые легли в основу создания новой молодежной структуры. Доказательством этой ответственности и является личный состав молодежного парламента. Отрадно, что в его состав включены также члены молодежного парламента предыдущего созыва.
Само название "молодежный парламент" уже обязывает: это молодежное социальное объединение, члены которого ответственны не только за себя. В основу идеи создания такой структуры мы в первую очередь заложили идею создания школы лидерства, которая должна сыграть своеобразную роль в жизни широких кругов молодежи, способствуя повышению политической ответственности и правового сознания, развитию плюрализма и укоренению культуры дискуссии.
На этапе своего становления наше молодое государство, избравшее демократический путь, сегодня больше чем когда-либо нуждается в поддержке сознательных и преданных делу государственного строительства граждан, в особенности молодого поколения. Именно уровнем восприятия этим поколением национальных и демократических ценностей и обусловлена завтрашняя картина государства и общества.
В эти дни невозможно обходить вниманием тему сложившихся после событий апреля 2016 года условий жизни и вытекающих из нее приоритетов. Уверен, что заслужившим звание парламентария нашим молодым коллегам излишне даже объяснять, что географическое положение и политический статус нашей страны обязывают нас быть бдительными и готовыми не только защищать границы страны, что крайне важно, но и достойно представлять права и интересы нашего народа как внутри страны, так и за ее пределами. Мы больше чем когда-либо нуждаемся в молодых и преданных родине специалистах с креативным мышлением, знанием языков и технологий. От имени всех присутствующих в зале не очень молодых деятелей признаться вам, что мы связываем с вашим поколением очень обоснованные надежды.