Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում, հունիսի 24-ին, պետական օրհներգի հնչյունների ներքո իր աշխատանքները սկսեց ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից երկրորդ գումարման Երիտասարդական խորհրդարանը (ԵԽ): Անդրանիկ նիստին ներկա էին օրենսդիր, գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորներ, հյուրեր:
Ողջունելով նորընտիր Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ այսօր, առավել քան երբեւէ, Արցախը կարիք ունի ստեղծագործ մտածողությամբ, լեզուների իմացությամբ եւ տեխնոլոգիաների տիրապետող երիտասարդ ու հայրենասեր մասնագետների: «Մեր երկրի աշխարհագրական դիրքն ու քաղաքական կարգավիճակը հուշում են մշտական զգոնություն եւ պատրաստվածություն ոչ միայն երկրի սահմանները պաշտպանելու գործում, ինչը չափազանց կարեւոր է, այլեւ՝ մեր ժողովրդի իրավունքների ու շահերի արժանապատիվ ներկայացում եւ´ երկրի ներսում, եւ´ նրա սահմաններից դուրս», - ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Նիստի վարումը շարունակել է Երիտասարդական խորհրդարանի նախագահ Մուշեղ Ալավերդյանը: ԵԽ նախագահը վստահեցրել է, որ նոր գումարման Երիտասարդական խորհրդարանի գործունեությունն ուղղված կլինի երիտասարդություն-իշխանություն երկխոսության ամրապնդմանն ու փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը:
Այնուհետեւ տեղի է ունեցել Երիտխորհրդարանի նորընտիր կազմի երդման արարողությունը:
Շարունակելով Երիտասարդական խորհրդարանի ձեւավորման աշխատանքները՝ ԵԽ-ն հաստատել է հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը, որը կգործի մինչեւ երկրորդ գումարման Երիտխորհրդարանի լիազորությունների ավարտը:
Նշենք, որ երկրորդ գումարման Երիտասարդական խորհրդարանի կազմում ընդգրկված են Ազգային ժողովում ներկայացված կուսակցությունների եւ ինքնաառաջադրման կարգով ընտրված ներկայացուցիչներ, թվով 33 երիտասարդ՝ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորական կազմին համանման։ Երիտասարդական խորհրդարանի հանձնաժողովների ձեւավորումը եւս կատարվել է ԱԺ-ում գործող յոթ մշտական հանձնաժողովների նմանությամբ: ԵԽ կարգի համաձայն, նախագահի եւ հանձնաժողովների նախագահների ընտրման հիմքում ռոտացիոն սկզբունքն է՝ այբբենական կարգով, մեկ նստաշրջան ժամանակահատվածով:

Первое заседание Молодежного парламента нового созыва
24-го июня под звуки государственного гимна в большом зале заседаний парламента Республики Арцах начал свою работу Молодежный парламент (МП) второго созыва при Национальном собрании НКР.
На первом заседании присутствовали представители законодательной, исполнительной властей, ректоры высших учебных заведений, гости.
Приветствуя членов новоизбранного Молодежного парламента, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян отметил, что сегодня Арцах больше чем когда-либо нуждается в молодых, преданных родине специалистах с творческим мышлением, знанием языков и технологий.
"Географическое положение и политический статус нашей страны обязывают нас быть бдительными и готовыми не только защищать границы страны, что крайне важно, но и достойно представлять права и интересы нашего народа как внутри страны, так и за ее пределами", – подчеркнул Ашот Гулян.
Затем заседание продолжил вести председатель Молодежного парламента Мушег Алавердян. Председатель МП заверил, что деятельность Молодежного парламента нового созыва будет направлена на укрепление диалога между молодежью и властями и реализацию взаимовыгодных программ.
Затем состоялась церемония принесения присяги членами Молодежного парламента.
В ходе заседания Молодежный парламент утвердил состав счетной комиссии, которая будет действовать до завершения полномочий МП второго созыва.
Отметим, что в состав Молодежного парламента второго созыва вошли представители парламентских партий и лица, избранные в порядке самовыдвижения – всего 33 члена, по числу депутатов во взрослом парламенте. Формирование комиссий Молодежного парламента также состоялось по подобию семи действующих в Национальном собрании постоянных комиссий. Согласно порядку МГ, председатель и председатели комиссий избираются на ротационной основе в алфавитном порядке сроком на одну сессию.