ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Բելգիայի Սենատի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում բելգիական պատվիրակության անդամ Պիտ դե Բրույնին:
Հանդիպմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և այցի ընթացքում բելգիացի խորհրդարանականին ուղեկցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանն ու Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ փաստել է, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերից բելգիացի խորհրդարանականների հետ շփումներն ակտիվացել են, ինչը լավ հիմքեր է ստեղծել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել եվրոպացի պատգամավորի՝ Արցախ այցելելու և ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքներին տեղում ծանոթանալու որոշումը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան խնդրի պատմությանը և ներկայիս զարգացումներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է բանակցությունների միջոցով հակամարտության կարգավորմանը, սակայն Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով, որն արտահայտվում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի էության և բանակցային ձևաչափի նենգափոխմամբ, այդ ջանքերն առայսօր արդյունք չեն տվել:
«Մեր գործընկերները պետք է հասկանան, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը նրա ժողովրդի համար կյանքի իրավունքի ամրագրում է», – նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Պիտ դե Բրույնը իր հերթին հետաքրքվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին ամիսների գործունեությամբ, ինչպես նաև Արցախի խորհրդարանի կառուցվածքին, օրենսդրական գործունեությանն ու միջխորհրդարանական կապերին վերաբերող հարցերով:
Նշենք, որ նախօրեին Արցախ ժամանած Բելգիայի Սենատի պատգամավորն այսօր առավոտյան այցելել է Մարտակերտ, հանդիպել շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանին, ապա մեկնել Թալիշ և ծանոթացել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներին:

18-го июня председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял депутата Сената Бельгии, члена бельгийской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Пита де Бруйна.
На встрече присутствовали заместитель председателя НС НКР Ваграм Балаян, руководитель фракции "Родина" Артур Товмасян, заместитель председателя постоянной комиссии по внешним сношениям Давид Мелкумян, а также депутат НС Армении Ширак Торосян и руководитель офиса Европейской комиссии Ай дата АРФД Гаспар Карапетян, сопровождающие бельгийского парламентария в рамках визита в Арцах.
Приветствуя гостей, руководитель парламента с удовлетворением констатировал, что с сентября минувшего года контакты с бельгийскими парламентариями активизировались, что создает прочную основу для развития двусторонних отношений.
Ашот Гулян высоко оценил решение европейского парламентария посетить Арцах и на месте ознакомиться с последствиями широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в начале апреля.
Коснувшись истории карабахской проблемы и нынешних развитий, руководитель парламента отметил, что деятельность Минской группы ОБСЕ направлена на урегулирование конфликта путем переговоров, однако из-за деструктивной позиции Азербайджана, выражающейся в искажении сущности карабахского конфликта и переговорного формата, эти усилия по сей день не дали результатов.
"Наши коллеги должны понять, что международное признание Арцаха – это закрепление права его народа на жизнь", – подчеркнул Ашот Гулян.
Выразив признательность за теплый прием, Пит де Бруйн в свою очередь поинтересовался деятельностью Минской группы ОБСЕ за последние месяцы, вопросами, касающимися структуры и законодательной деятельности парламента Арцаха, а также межпарламентских связей.
Отметим, что прибывший накануне в Арцах депутат Сената Бельгии сегодня утром посетил Мартакерт, встретился с руководителем районной администрации Владиком Хачатряном, затем отправился в село Талиш и ознакомился с последствиями азербайджанской агрессии.