Հունիսի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել խորհրդարանի պատգամավորների հանդիպումը հայտնի արևելագետ, Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների քաղաքականության բնագավառում առաջատար փորձագետ Եվգենի Սատանովսկու հետ, ով նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականություն և տնտեսագիտություն է դասավանդում Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևոր և օգտակար է գնահատել նմանատիպ քննարկումները և այցի կազմակերպման համար երախտագիտություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությունում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանին:
Ներածական խոսքում Եվգենի Սատանովսկին ներկայացրել է ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ համեմատականներ անցկացնելով անցած դարաշրջանում տեղի ունեցած գլոբալ և տարածաշրջանային փոխակերպումների միջև:
Այնուհետև պատգամավորները հարցեր են առաջադրել փորձագետին՝ կապված մերձավոր արևելյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ գերտերությունների ունեցած դիրքորոշումների, միջազգային հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների, հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում կիրառվող սկզբունքների և այլ թեմաների հետ:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Եվգենի Սատանովսկուն՝ Արցախ այցելելու և հետաքրքիր գաղափարներով կիսվելու համար:

18-го июня в малом зале Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики состоялась встреча депутатов парламента с известным востоковедом, ведущим экспертом в области политики стран Ближнего и Среднего Востока Евгением Сатановским, который также преподает геополитику и экономику ближневосточного региона на кафедре иудаики Института стран Азии и Африки при МГУ.
Приветствуя гостя, председатель парламента Ашот Гулян назвал важными и полезными подобные обсуждения и выразил благодарность постоянному представителю НКР в Российской Федерации Альберту Андряну за организацию визита.
В своем приветственном слове Евгений Сатановский представил нынешнюю геополитическую ситуацию, проводя параллели с глобальными и региональными трансформациями, произошедшими за минувшую эпоху.
В ходе встречи депутаты обратились к эксперту с вопросами касательно событий на Ближнем Востоке, позиции сверхдержав по карабахскому вопросу, развитий в международных отношениях, принципов, применяемых в процессе урегулирования конфликтов и др.
По окончании встречи председатель НС выразил признательность Евгению Сатановскому за решение посетить Арцаха и поделиться интересными идеями.