Հունիսի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի փոքր դահլիճում տեղի է ունեցել խորհրդարանի պատգամավորների հանդիպումը հայտնի արևելագետ, Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների քաղաքականության բնագավառում առաջատար փորձագետ Եվգենի Սատանովսկու հետ, ով նաև մերձավորարևելյան տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականություն և տնտեսագիտություն է դասավանդում Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևոր և օգտակար է գնահատել նմանատիպ քննարկումները և այցի կազմակերպման համար երախտագիտություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությունում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանին:
Ներածական խոսքում Եվգենի Սատանովսկին ներկայացրել է ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ համեմատականներ անցկացնելով անցած դարաշրջանում տեղի ունեցած գլոբալ և տարածաշրջանային փոխակերպումների միջև:
Այնուհետև պատգամավորները հարցեր են առաջադրել փորձագետին՝ կապված մերձավոր արևելյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ գերտերությունների ունեցած դիրքորոշումների, միջազգային հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների, հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում կիրառվող սկզբունքների և այլ թեմաների հետ:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Եվգենի Սատանովսկուն՝ Արցախ այցելելու և հետաքրքիր գաղափարներով կիսվելու համար:

June 18, a meeting of MPs with the well-known orientalist, a leading expert of Middle East policy, Yevgeny Satanovsky, who also teaches economics and geopolitics at the Institute of Middle East Asia and Africa of the Moscow State University, was held in the NKR National Assembly small conference hall.
Welcoming the guest, the Head of the Parliament, Ashot Ghoulyan appreciated the importance and usefulness of such discussions and expressed gratitude to the NKR permanent representative to the Russian Federation, Albert Andryan for organizing the visit.
In his introductory speech Yevgeny Satanovsky presented the current geopolitical situation making comparisons between the global and regional changes in the last century.
Afterwards the deputies posed questions to the expert on the stance of major powers in the Middle East region related to the Karabakh conflict, and other topics related to the principles applicable in the process of development, conflict resolution in international relations.
In conclusion, the NA President thanked Yevgeny Satanovsky for the visit to Artsakh and interesting ideas to share.
In conclusion, the NA President thanked Yevgeny Satanovsky for the visit to Artsakh and sharing of interesting ideas.