ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ավարտվել են «ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները
26 մայիսի 2016
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Ռուսլան Իսրայելյանի նախագահությամբ, մայիսի 26-ին ամփոփել է «ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները:
Նիստին ներկա էր նաև ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
Գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը բյուջեի կատարողականի քննարկումներն արդյունավետ է գնահատել և նշել, որ պատգամավորներն այս անգամ ավելի ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել:
Հանձնաժողովի անդամները բյուջեի կատարողականի և դրա քննարկումների վերաբերյալ առաջարկություններ են ներկայացրել ֆինանսների նախարարին, ով իր հերթին խոստացել է հաշվի առնել դրանք ապագայում:
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, «ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը, նախնական քննարկումներից հետո, մտցվում է խորհրդարանի լիագումար նիստի օրակարգ:

26-го мая под председательством депутата Руслана Исраеляна состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, в ходе которого были подведены итоги предварительных обсуждений годового отчета "Об исполнении государственного бюджета НКР за 2015 год".
На заседании присутствовал также министр финансов НКР Спартак Тевосян.
Председатель головной комиссии назвал эффективными обсуждения об исполнении бюджета, отметив, что в этот раз депутаты приняли более активное участие.
Члены комиссии представили министру финансов свои предложения касательно исполнения бюджета и его обсуждения, а глава финансового ведомства в свою очередь пообещал учитывать их в будущем.
Согласно регламенту НС, годовой отчет "Об исполнении государственного бюджета НКР за 2015 год" после предварительных обсуждений вносится в повестку пленарного заседания парламента.