Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է բուլղարացի խորհրդարանականներին
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Արցախ ժամանած Բուլղարիայի Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներ «Բուլղարիայի փրկության ազգային ճակատ» կուսակցության նախագահ Վալերի Սիմեոնովին, տեղակալ Վալենտին Կասաբովին և նույն կուսակցության անդամներ Խրիստիան Միտևին ու Դիմիտր Բայրակտարովին:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և Արցախ կատարած այցի ընթացքում պատվիրակությանն ուղեկցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ բարձր է գնահատում եվրոպացի պատգամավորների ցանկությունը տեղեկանալու ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանին տեղի ունեցած իրադարձությունների և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ եվրոպական կառույցներում ներկայացված պատգամավորները տիրապետեն ճշգրիտ ինֆորմացիայի, քանի որ ադրբեջանական կողմը հիմնականում ներկայացնում է իրականության հետ կապ չունեցող եւ աղավաղված տեղեկատվություն»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Խորհրդարանի նախագահը նաև գոհունակություն է հայտնել Բուլղարիայի իշխանությունների՝ հայկական սփյուռքի հետ ակտիվ համագործակցության առթիվ, ինչն արտահայտվում է Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող հստակ դիրքորոշմամբ:
Բուլղարացի խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել ԼՂՀ ԱԺ նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ իրենք Արցախ  են ժամանել ճանաչողական այցով եւ ցանկություն ունեն ծանոթանալ Ադրբեջանի նախաձեռնած ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքներին եւ ԼՂՀ-ում առկա իրավիճակին: Նրանք նաև հույս են հայտնել, որ այս այցը սկիզբ կդառնա երկու երկրների խորհրդարանականների միջև հետագա սերտ համագործակցության:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ տնտեսական զարգացմանը, ինչպես նաև մշակութային ժառանգությանը վերաբերող հարցեր:

May 25, Nagorno Karabakh Republic National Assembly President Ashot Ghoulyan received a delegation of the National Assembly of Bulgaria – Chairman of the party “National Front for the Salvation of Bulgaria” Valery Simeonov, his deputy Valentin Casabov and members of the party Christian Mitev and Dimitr Bayraktarov.
The meeting was attended by Deputy Chairman of the NA NKR Vahram Balayan and NA Armenia, Mikhael Melkoumyan who was accompanying the delegation within the frame of the visit to Artsakh.
Welcoming the guests, the Head of the Parliament highly appreciated the willingness MEPs to get information about the events that took place in early April at the Nagorno-Karabakh Republic border and the situation in the region.
“It is extremely important for us that the parliament members operating in the European structures possess reliable information, since the Azerbaijani side mainly presents untrue and distorted information ", - said Ashot Ghoulyan.
President of the Parliament also expressed satisfaction related to the cooperation of the Bulgarian authorities and Armenian diaspora, which is reflected in the tough position in the issue of condemnation of the Armenian genocide.
Bulgarian MPs expressed gratitude to the President of the NA NKR for the reception, noting that they arrived in Artsakh with a reconnaissance visit and want to familiarize with the consequences of the April aggression unleashed by Azerbaijan and the situation in the NKR. They also expressed hope that this visit will be the start of further close cooperation between the two parliamentarians.