Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է բուլղարացի խորհրդարանականներին
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 25-ին ընդունել է Արցախ ժամանած Բուլղարիայի Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներ «Բուլղարիայի փրկության ազգային ճակատ» կուսակցության նախագահ Վալերի Սիմեոնովին, տեղակալ Վալենտին Կասաբովին և նույն կուսակցության անդամներ Խրիստիան Միտևին ու Դիմիտր Բայրակտարովին:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և Արցախ կատարած այցի ընթացքում պատվիրակությանն ուղեկցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ բարձր է գնահատում եվրոպացի պատգամավորների ցանկությունը տեղեկանալու ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանին տեղի ունեցած իրադարձությունների և տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ եվրոպական կառույցներում ներկայացված պատգամավորները տիրապետեն ճշգրիտ ինֆորմացիայի, քանի որ ադրբեջանական կողմը հիմնականում ներկայացնում է իրականության հետ կապ չունեցող եւ աղավաղված տեղեկատվություն»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Խորհրդարանի նախագահը նաև գոհունակություն է հայտնել Բուլղարիայի իշխանությունների՝ հայկական սփյուռքի հետ ակտիվ համագործակցության առթիվ, ինչն արտահայտվում է Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող հստակ դիրքորոշմամբ:
Բուլղարացի խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել ԼՂՀ ԱԺ նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ իրենք Արցախ  են ժամանել ճանաչողական այցով եւ ցանկություն ունեն ծանոթանալ Ադրբեջանի նախաձեռնած ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքներին եւ ԼՂՀ-ում առկա իրավիճակին: Նրանք նաև հույս են հայտնել, որ այս այցը սկիզբ կդառնա երկու երկրների խորհրդարանականների միջև հետագա սերտ համագործակցության:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ տնտեսական զարգացմանը, ինչպես նաև մշակութային ժառանգությանը վերաբերող հարցեր:

25-го мая председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял прибывших с визитом в Арцах депутатов Народного собрания Болгарии – председателя партии "Национальный фронт спасения Болгарии" Валери Симеонова, его заместителя Валентина Касабова и членов партии Христиана Митева и Димитъра Байрактарова.
На встрече присутствовали заместитель председателя НС НКР Ваграм Балаян и депутат НС Армении Микаел Мелкумян, сопровождающий делегацию в рамках визита в Арцах.
Приветствуя гостей, руководитель парламента отметил, что высоко оценивает желание европейских депутатов получить информацию о событиях, произошедших в начале апреля на границе Нагорно-Карабахской Республики, и о ситуации в регионе.
"Для нас крайне важно, чтобы работающие в европейских структурах депутаты владели достоверной информацией, поскольку азербайджанская сторона в основном преподносит несоответствующую действительности и искаженную информацию", – подчеркнул Ашот Гулян.
Председатель парламента также выразил удовлетворение в связи с сотрудничеством властей Болгарии с армянской Диаспорой, которая отражается в четкой позиции в вопросе осуждения Геноцида армян.
Болгарские парламентарии выразили благодарность председателю НС НКР за прием, отметив, что они прибыли в Арцах с ознакомительным визитом и хотят ознакомиться с последствиями развязанной Азербайджаном апрельской агрессии и ситуацией в НКР. Они также выразили надежду на то, что этот визит станет началом дальнейшего тесного сотрудничества между парламентариями двух стран.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся экономического развития и культурного наследия НКР.